صولت ثنا خبر داد:

پیشبینی ایجاد 10 سامانه گاما و 10 سامانه پرتوالكترون در كشور

پیشبینی ایجاد 10 سامانه گاما و 10 سامانه پرتوالكترون در كشور به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مركزی معاون سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: ایجاد حداقل ۱۰ سامانه گاما و حداقل ۱۰ سامانه پرتوالكترون در كشور پیشبینی شده است.


عبدالله صولت ثنا، روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه در جلسه بررسی و تشریح کاربرد پرتوهای هسته ای در بخش صنعت، کشاورزی، خدمات و درمان در استان مرکزی، اظهار نمود: با هدف توسعه کاربرد پرتوها و ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی به فعالیتهای سازمان انرژی اتمی در سطح کشور بخصوص استان مرکزی پیگیر توسعه کاربرد پرتوها در زمینه های صنعت، کشاورزی، پزشکی، محیط زیست و... در سطح کشور و استان هستیم.

وی ادامه داد: در این راستا جلساتی با مسؤلان مربوطه در استان مرکزی داشتیم تا بتوان با همفکری و هم اندیشی این مهم را در استان تحقق ببخشید.

معاون سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه در این نشست توضیحات لازم درمورد کاربردهای مختلف پرتوها، سامانه های گاما، ساخت تجهیزات پرتویی و... داده شد، خاطرنشان کرد: مقرر شد تفاهم نامه ای بین استان و شرکت توسعه کاربرد پرتوها منعقد شود و نمایندگان طرفین مسائل مربوط به اجرایی شدن کار را پیگیری کنند که امیدواریم ظرف چند ماه آینده سامانه های پرتویی مورد نظر که به نفع مردم و استان باشد با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی و بخش های تعاونی ایجاد شود.

صولت ثنا بیان نمود: هم اکنون در کشور سه سامانه گاما وجود دارد که دو سامانه زیرمجموعه شرکت توسعه کاربرد پرتوها در تهران و بناب آذربایجان و یک سامانه هم در شهرکرد فعال است که زیرمجموعه بخش خصوصی بوده و با سرمایه گذاری بخش خصوصی و معاونت فناوری ریاست جمهوری بوجود آمده است. هر سه سامانه فعال می باشند و ارتباط خوبی بین سامانه های دولتی و خصوصی برقرار است، البته ظرفیت کشور به مراتب بالاتر از این سه سامانه است و در نظر داریم این مهم را در شهرها و استان های مختلف کشور بررسی نموده و حسب نیاز آن مناطق و با بررسی آمایش سرزمینی که انجام می شود، تعداد آنها را توسعه دهیم.

وی افزود: برنامه ما داشتن حداقل ۱۰ سامانه گاما و حداقل ۱۰ سامانه پرتوالکترون در کشور است؛ هم اکنون یک سامانه پرتوالکترون فعال در یزد داریم و تا آخر سال جاری یک سامانه فعال پرتو الکترون هم در قزوین خواهیم داشت که امیدواریم مراحل پیش راه اندازی سامانه قزوین در تابستان سال جاری آغاز و در شش ماهه دوم سال ۹۹ فرآیند بهره برداری آن پایدار شده و به سوددهی برسد.

صولت ثنا در مورد برنامه های استان مرکزی افزود: در استان مرکزی برنامه ها در حال بررسی است و با عنایت به این که یک سایت زیرمجموعه سازمان انرژی اتمی ایران در استان وجود دارد، ارتباطات خوبی می توانیم داشته باشیم اما نمی خواهیم سامانه یا مرکزی ایجاد شود که به لحاظ اقتصادی و کاربردی مفید نباشد، در همین راستا ابتدا زیرساخت ها و پیش نیازها را بررسی می نماییم تا دریابیم کدام منطقه استان ظرفیت چه سامانه ای را دارد.

معاون سازمان انرژی اتمی بیان نمود: امیدواریم در استان مرکزی حداقل یکی از سامانه های شتاب دهنده را ایجاد نماییم البته با بررسی ظرفیت های کشاورزی برنامه لازم برای ایجاد سامانه گاما هم انجام می شود. استان مرکزی یکی از صنعتی ترین استان های کشور است و زیرساخت های خوبی دارد و امیدواریم با مدیریت مناسب، بهره وری را افزایش داده و در جهت رفاه اجتماعی و بهتر شدن شرایط مردم گام برداریم.
1399/03/10
22:59:22
5.0 / 5
2555
تگهای خبر: انرژی , برق , خدمات , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز