نفت در یك تونل باریك گیر افتاد

نفت در یك تونل باریك گیر افتاد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز حركت پر افت و خیز نفت در سال ۲۰۲۰ باردیگر در راه نزولی افتاده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بعد از اینکه شاخص قیمت نفت برنت در ماه آوریل به پایین ۲۰ دلار در هر بشکه سقوط کرد و وست تگزاس اینترمدیت آمریکا منفی شد، هر دو شاخص تحت تأثیر توافق کاهش تولید اوپک پلاس، به محدوده ۴۰ دلار صعود کردند اما کاهش قیمت ها در ایام اخیر نشان داده است که ۴۰ دلار به سقف قیمت نفت تبدیل گشته است.

روند احیایی که قیمت نفت در یک ماه گذشته داشته، با منطق همراه بوده است. اوپک و متحدانش که گروه اوپک پلاس را می سازند، شنبه گذشته با تمدید یک ماهه کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۱۰ درصد از عرضه جهانی قبل از شیوع کرونا موافقت کردند. این توافق که از اول ماه مه به اجرا درآمد، کمک کرد قیمت های نفت نسبت به رکورد پایینی که در آوریل به ثبت رساندند، دو برابر افزایش پیدا کنند.

تصمیم اخیر، روند توافق اولیه را که بر مبنای آن قرار بود محدودیت عرضه از ژوییه تا آخر سال ۲۰۲۰ به ۷.۷ میلیون بشکه در روز تسهیل شود را تغییر داد. حالا تحلیل گران مورگان استنلی انتظار دارند وضعیت بازار نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ معکوس شده و بازار گرفتار کمبود ارائه شود.

آمیزه ای از نگرانی ها نسبت به شیوع موج دوم ویروس کرونا و صدمه های ناشی از شیوع موج اول فضای بازار را ملتهب کرده است. رشد بیش از اندازه انتظار ذخایر نفت آمریکا و اخطار بانک مرکزی آمریکا درباره افزایش موارد مبتلا شدن به بیماری کووید ۱۹ در این کشور هم نشان داده است که وضعیت تقاضا متزلزل مانده است و پیشبینی های خوش بینانه ای که برای ادامه سال میلادی جاری وجود دارد را تضعیف می کند.

حتی اگر اوضاع بهبود پیدا کند، عواملی وجود دارند که قیمت نفت را در سقف ۴۰ دلار نگه می دارند. یکی از این عوامل، ذخایر نفت جهانی است که بسیار بالاتر از سطح میانگین قرار دارد. عامل بعدی توانایی اوپک پلاس برای افزایش باردیگر عرضه است. عربستان سعودی هفته گذشته اعلام نمود در ژوییه به کاهش داوطلبانه تولید یک میلیون بشکه در روز که برای ژوئن اعلام نموده بود، ادامه نمی دهد. این تنها بخشی از مازاد ظرفیت تولیدی است که عربستان سعودی می تواند فعال کند.

تمایل عربستان سعودی برای چنین اقدامی تحت تأثیر صنعت نفت شیل آمریکا قرار دارد. در قیمت ۴۰ دلار هر بشکه نفت، خیلی از تولیدکنندگان آمریکایی می توانند سودآوری داشته باشند. بر اساس گزارش شرکت تحقیقاتی وود مک کنزی، عرضه غیراوپک که از زمان سقوط قیمت ها تعطیل شده، به ۲.۵ میلیون بشکه در روز بالغ شده است. اگر شرکت های آمریکایی بخواهند تولید متوقف شده را ازسر بگیرند، امکان دارد اوپک پلاس هم برای پیشگیری از پیشرفت آنها، اقدام مشابهی انجام دهد.

بر اساس گزارش رویترز، هدف اوپک پلاس از کاهش تولید داوطلبانه و تعطیلی تولید در مناطق دیگر ناشی از نگرانی نسبت به سقوط بیشتر قیمت ها بوده است. کوشش برای کنترل تمایل تولیدکنندگان نسبت درباره دستیابی به سطح قیمت بهتر، دشوارتر به نظر می آید و نشان داده است که احتمال کاهش بیشتر قیمت ها وجود دارد.
1399/03/25
14:23:15
5.0 / 5
2645
تگهای خبر: اوپك , تولید , صنعت , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز