كدام نیروگاه ها سال جاری بازنشسته می شوند؟

كدام نیروگاه ها سال جاری بازنشسته می شوند؟ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مدیرعامل شركت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی اظهار داشت: هم اكنون بازنشسته كردن نیروگاه ری و طرشت و نیروگاه بعثت در استان تهران در اولویت قرار دارد كه ظرفیت اسمی این سه نیروگاه بیشتر از ۱۰۰۰ مگاوات تخمین زده شده است.


محسن طرز طلب در گفتوگو با ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت نیروگاه های فرسوده در کشور و اقدامات صورت گرفته در این حوزه، اظهار داشت: سال جاری برای نیروگاه ری و طرشت اقداماتی انجام شده تا عملیات اجرایی نیروگاه جدید آغاز شود و زمانی که نیروگاه جدید راه اندازی شود، این دو نیروگاه را از مدار خارج می نماییم.
۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه فرسوده در کشور
وی با تاکید بر این که ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه فرسوده در کشور وجود دارد که به تدریج از مدار خارج خواهند شد، خاطرنشان کرد: وزارت نفت هم در جهت بهینه سازی مصرف سوخت اقدام شایسته ای را انجام داده و متعهد می شود از محل صرفه جویی سوخت هزینه سرمایه گذاری بازپرداخت شود.
برای راه اندازی ۱۰۰۰ مگاوات ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه لازم است
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی در پاسخ به این سؤال که چرا در سال های اخیر هیچ تغییری در تعداد نیروگاه های فرسوده به وجود نیامده است، اظهار داشت: علت این این است که تابحال اقدامی در این راستا صورت نگرفته چونکه برای راه اندازی ۱۰۰۰ مگاوات باید ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه درنظر گرفته شود که تهیه این سرمایه کار ساده ای نیست اما پیگیر هستیم که تأمین سرمایه صورت بگیرد.
طرزطلب با اشاره به اینکه این مسئله یک لزوم است و منابع سنگینی باید برای آن درنظر گرفته شود و تردیدی در ضرورت انجام این کار وجود ندارد، اظهار داشت: چگونگی تأمین سرمایه در حال پیگیری است که هنوز صد در صد به نتیجه نرسیده است.
تکلیف نیروگاه طرشت تا دوماه آینده مشخص می شود
وی ادامه داد: برای نیروگاه طرشت مناقصه برگزار شده و دو ماه دیگر نتیجه آن مشخص می شود، برای نیروگاه ری هم پیگیر هستیم که بتوانیم از بودجه سال ۹۹ از محل سوخت صرفه جویی شده استفاده نماییم.
به قول مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی نیروگاه های خصوصی و دولتی باید از این مسئله مطمئن شوند که با صرفه جویی که انجام می دهند، هزینه سرمایه گذاریشان باز می گردد و چون این اطمینان به آنها داده نمی گردد، تمایل زیادی برای انجام این کار ندارند.
افزایش راندمان نیروگاه ها در دستور کار است
طرزطلب با اشاره به برنامه های در نظر گرفته شده برای افزایش راندمان نیروگاه ها در کشور، تصریح کرد: نیروگاه شاهرود یک نمونه ای بود که چند روز پیش راه اندازی شد و چند نیروگاه دیگر را هم در دستور کار داریم.
وی ادامه داد: هر مالک بخش خصوصی یا دولتی به این نتیجه برسد که از نظر فنی و اقتصادی این مسئله به نفع خودش است، ما تعهد سرمایه گذاری انجام شده را خواهیم داد و پول فرد بعنوان سرمایه گذاری به آن شخص داده خواهد شد.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به اینکه تبدیل واحدهای گازی به سیکل ترکیبی در دستور کار قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: ارتقای نیروگاه ها و واحدها در بخش گاز، بازنشسته کردن نیروگاه ها و استفاده از نسل جدید نیروگاه های حرارتی سیکل ترکیبی که راندمان بالایی دارند، از دیگر برنامه های مورد توجه برای افزایش راندمان نیروگاه ها است.
منبع:

1399/04/07
21:27:21
5.0 / 5
2739
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز