اذعان وزارت خارجه آمریكا به عدم فعالیت ایران در تولید تسلیحات هسته ای

اذعان وزارت خارجه آمریكا به عدم فعالیت ایران در تولید تسلیحات هسته ای خبرگزاری نفت و گاز: وزارت امور خارجه آمریكا در گزارشی درباره پایبندی به معاهده های كنترل تسلیحاتی، عدم اشاعه تسلیحات هسته ای و خلع سلاح، ضمن مطرح كردن ادعاهایی اذعان كرد كه ایران هم اكنون در فعالیتی در رابطه با تولید تسلیحات هسته ای مشاركت ندارد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، وزارت امور خارجه آمریکا در گزارشی موسوم به پایبندی و پیروی از معاهده های کنترل تسلیحاتی، عدم اشاعه تسلیحات هسته ای و خلع سلاح درباره ایران نوشت: طی مدت تهیه این گزارش، ارزیابی آمریکا همچنان این بوده است که ایران هم اکنون در کارهای مهم در رابطه با طراحی و تولید تسلیحات هسته ای مشارکت ندارد.
در ادامه این گزارش با بیان این که همانطور که در ارزیابی آخر درباره مسائل مهم پیرامون برنامه هسته ای ایران در گذشته و حال عنوان شد، ایران هنوز باید به سوال های مهمی درباره برنامه هسته ای اش پاسخ دهد و با اشاره به آن چه انکار و تقلب ایران و امکان وجود مواد و کارهای هسته ای اعلام نشده در ایران بر اساس گزارش مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی در سال ۲۰۱۹، خوانده شده، مطرح شده که نگرانی هایی جدی درباره پایبندی ایران به تعهدات پادمانی و بند ۳ معاهده ان. پی. تی به وجود می آید.
وزارت امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از این گزارش همین طور درباره پیش رفت های ایران در برنامه هسته ای اش ابراز نگرانی کرده و بیان کرد: آمریکا همین طور نگرانی هایی دارد که گام هایی که ایران در امتداد گسترش برنامه غنی سازی اورانیوم برداشته در حال افزودن بر دانش آن بوده است. تجربه ای که ایران از ظرفیتش برای ساختن سانتریفیوژهای پیشرفته کسب می کند، نشانگر دانشی برگشت ناپذیر است که در نهایت می تواند در صورتیکه تصمیمی برای دست یابی به سلاح هسته ای وجود داشته باشد، به کوتاه کردن بازه برای ایران کمک نماید.
این گزارش می افزاید: با وجود نگرانی ها درباره همکاری پادمانی ایران که از جانب آژانس در پنج ماه گذشته مطرح گردیده است، ما تاکید کرده ایم که ایران باید فورا به همکاری در زمینه معاهده های پادمانی اش و پایبندی به آنها ادامه دهد. مایک پمپئو وزیر امور خارجه به وضوح گفته است که ایران باید بعنوان قسمتی از هر توافق جدید و جامع، انکار کارهای هسته ای اش در گذشته را متوقف کرده و توضیح دهد که چرا تاریخچه برنامه هسته ای اش در گذشته را بایگانی می کرد.
منبع:

1399/04/08
23:36:08
5.0 / 5
2458
تگهای خبر: ارزیابی , انرژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز