فروش انرژی صرفه جویی شده به استخراج كنندگان رمز ارزها مجاز می شود

فروش انرژی صرفه جویی شده به استخراج كنندگان رمز ارزها مجاز می شود به گزارش خبرگزاری نفت و گاز شركت توانیر به منظور جلب مشاركت سرمایه گذاران در طرح های بهینه سازی، موظف شد ساز و كار خرید و اختصاص میزان برق صرفه جویی شده را برای مصرف نهائی به هر یك از كاربردهای رایج همچون استخراج رمز ارزها فراهم آورد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بر مبنای دستوالعملی که توسط مهندس همایون حائری - معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی - صادر گردیده است، دارنده گواهی صرفه جوئی مجاز است معادل انرژی الکتریکی مندرج در گواهی را بر مبنای مقررات جاری، از راه بورس انرژی (به طور مستقیم و یا از راه قراردادهای دو جانبه با مالک نیروگاه) خریداری و برای مصرف نهائی به هریک از کاربرهای رایج همچون استخراج رمزارزها، تخصیص دهد.
بر طبق این دستور العمل که در اجرای بند ۴-۳ مصوبه شماره ۱۰۰/۲۰/۳۶۳۷۶/۹۸ مورخ ۱۸/۸/۱۳۹۸ صادر گردیده است، شرکت توانیر با هدف بسترسازی لازم و تشویق سرمایه گذاری در طرحهای بهینه سازی انرژی الکتریکی، موظف خواهد بود موارد درج شده در این ابلاغ را اجرایی کند.
با هدف ایجاد شفافیت و فراهم کردن فرصت های برابر برای متقاضیان سرمایه گذاری در طرح های بهینه سازی انرژی الکتریکی و همینطور اولویت بخشی به فرصت های برتر بهینه سازی، شرکت توانیر موظف شده است که علاوه بر اطلاع رسانی، تمهیدات لازم و بسترسازی مناسب برای اجرایی شدن طرحهای بهینه سازی را انجام دهد.
برپایه بند اول این دستور العمل متقاضی سرمایه گذاری، موظف است ضمن عرضه طرح پیشنهادی، تاییدیه شرکت توانیر در مورد زمان و محل اجرای طرح را دریافت و شرکت توانیر هم موظف خواهد بود ساز و کار مربوط به مشارکت سرمایه گذاران در طرحهای بهینه سازی را فراهم آورد.
برپایه بند دوم این دستورالعمل هم شرکت توانیر موظف است، با رعایت مقررات جاری، ساز و کار لازم برای اندازه گیری و صحه گذاری (M&V) انرژی الکتریکی صرفه جوئی شده را فراهم آورد.
بر اساس بند سوم این ابلاغیه برای طرح هائی که تائیدیه بند (۱) را گرفته و مطابق ساز و کار بند (۲) منجر به صرفه جوئی انرژی الکتریکی می شوند، از زمان آغاز بهره برداری طرح، معادل انرژی الکتریکی صرفه جوئی شده در طول عمر طرح (حداکثر به مدت ده سال)، گواهی صرفه جویی به سرمایه گذار تعلق می گیرد.
همینطور برپایه تبصره گنجانده شده در این همین بند، با هدف تسهیل سرمایه گذاری، شرکت توانیر موظف است لیست طرح های دارای اولویت را اعلام نماید.
بنا بر اعلام توانیر بر پایه بند چهارم این دستورالعمل، گواهی صرفه جوئی، نشان دهنده حق مالکیت بر میزان انرژی الکتریکی مندرج در آن در دوره اعتبار گواهی است و امکان انتقال به غیر را هم دارد. در همین زمینه شرکت توانیر موظف است با همکاری شرکت بورس انرژی تمهیدات لازم را در این حوزه صورت دهد.
در بند پنجم این ابلاغیه همینطور تاکید شده است: دارنده گواهی صرفه جوئی مجاز است معادل انرژی الکتریکی مندرج در گواهی را بر مبنای مقررات جاری، از راه بورس انرژی (به طور مستقیم و یا از راه قراردادهای دو جانبه با مالک نیروگاه) خریداری و برای مصرف نهائی به هر یک از کاربرهای رایج همچون استخراج رمز ارزها، تخصیص دهد.
در بند ششم این دستور، با هدف ایجاد شفافیت و فراهم نمودن فرصت های برابر برای متقاضیان سرمایه گذاری در طرح های بهینه سازی انرژی الکتریکی و همینطور اولویت بخشی به فرصت های برتر بهینه سازی، شرکت توانیر موظف شده است که علاوه بر اطلاع رسانی، تمهیدات لازم و بسترسازی مناسب برای اجرایی شدن طرحهای بهینه سازی را انجام دهد.
این گزارش می افزاید: برپایه بندهفتم این ابلاغیه هم برای آن دسته از موضوعات بهینه سازی انرژی الکتریکی که دارای مجوز شواری اقتصاد هستند، میزان انرژی الکتریکی صرفه جوئی ناشی از اجرای طرح و همینطور روش اندازه گیری و صحه گذاری (M&V) آن مطابق مفاد مجوز شورای اقتصاد تعیین می شود.1399/04/12
16:37:13
5.0 / 5
2655
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز