اجرای 3200 مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید در استان هرمزگان

اجرای 3200 مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید در استان هرمزگان خبرگزاری نفت و گاز: مدیرعامل شركت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به افزایش ۳۲۰۰ مگاواتی ظرفیت موجود تولید نیروی برق استان هرمزگان، اظهار داشت: درصددیم تا قبل از پیك تابستان سال آینده حدود ۸۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق استان بیافزایم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، محسن طرزطلب در آیین افتتاح پروژه های صنعت برق استان هرمزگان با تاکید بر اینکه امروز ۱۶ طرح و پروژه تولید، توزیع و انتقال نیروی برق استان با اعتباری بیشتر از ۲۰۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است، اظهار نمود: از میان این طرح ها هفت پروژه مربوط به حوزه انتقال نیروی برق و هفت طرح هم مربوط به حوزه توزیع شبکه فشار ضعیف است که با اعتباری بالغ بر ۳۵۲ میلیارد تومان افتتاح شده است.
وی با اشاره به اینکه طرح های یاد شده در حوزه توزیع و انتقال باعث افزایش ظرفیت شبکه، بهبود ولتاژ و پایداری شبکه انتقال در شهرستان های بندرعباس، سیریک، میناب و بندرخمیر خواهد شد، افزود: تأمین برق صنایع واحدهای خدماتی و تولیدی منطقه، کاهش تلفات در استان و کاهش بارهای پست این منطقه همچون دستاوردهای اجرای این پروژه ها است.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی به طرح های تولید نیروی نیروی برق استان اشاره نمود و اظهار داشت: در شرایط موجود تراز تولید و مصرف منطقه در زمان پیک مصرف منفی بوده و میزان مصرف بالاتر از تولید است. به صورتی که کسری ما در عرصه تولید برق استان هرمزگان حدود ۷۰۰ مگاوات است.
وی افزود: یکی از واحدهای مهم استان هرمزگان نیروگاه بخار بندرعباس با ظرفیت ۱۲۸۰ مگاوات است که با برخورداری از چهار واحد بخار ۳۲۰ مگاواتی قدمتی ۴۰ ساله دارد، در خلال این مدت ظرفیت عملی نیروگاه به علت فرسودگی کاهش زیادی پیدا کرده بود، بدین منظور در چند سال گذشته و بخصوص از سال قبل با اقدامات صورت گرفته از جانب کارکنان این نیروگاه توانسته ایم با سرمایه گذاری ۴۸ میلیارد تومانی ظرفیت عملی واحد بخار این مجموعه را حدود ۱۱۵ مگاوات افزایش بدهیم.
طرزطلب با اشاره به برنامه وزارت نیرو و شرکت تولید نیروی برق حرارتی برای تأمین کسری تراز منفی تولید و نیازهای رو به گسترش استان هرمزگان، اظهار داشت: بدین منظور راه اندازی نیروگاه سیریک در منطقه مکران، راه اندازی نیروگاه راندمان بالای کلاس F در بندرعباس، تبدیل واحدهای گازی نیروگاه ایسین به سیکل ترکیبی، راه اندازی یک واحد متوسط در جزیزه کیش و تکمیل نیروگاه سیکل ترکیبی قشم در دستور کار گرفته است.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به افزایش ۳۲۰۰ مگاواتی ظرفیت موجود تولید نیروی برق استان با آغاز به کار طرح های یاد شده، اظهار داشت: برپایه برنامه ریزی صورت گرفته درصددیم تا قبل از پیک تابستان سال آینده حدود ۸۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق استان بیافزایم.
وی با اشاره به افتتاح واحد نخست بخش گاز نیروگاه قشم، اظهار داشت: میزان تولید فعلی جزیره قشم حدود ۷۰ مگاوات است که در زمان پیک، نیاز مصرف این منطقه به ۲۷۰ مگاوات افزوده می شود که با ورود واحدهای گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم این منطقه از نظر تولید برق در زمان پیک خودکفا شده و نیازی به تأمین برق از سرزمین اصلی ندارد.
طرزطلب افزود: همینطور با عنایت به نیاز آبی منطقه درصدد تولید آب شیرین کن در منطقه هستیم که این ظرفیت هم برای سرمایه گذار و هم برای سرمایه پذیر وجود دارد تا بخش بخار نیروگاه بیشتر به سمت تولید آب شیرین کن در منطقه برود.
انگیزه جدیدی برای رونق اقتصادی جاسک شکل گرفته است
همچنین در این مراسم امین قصمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان اظهار داشت: با بهره برداری فاز اول طرح ملی آبرسانی از سد جگین به بشاگرد، انگیزه جدیدی برای رونق اقتصادی جاسک شکل گرفته است.
وی با بیا اینکه برای تکمیل فاز اول این پروژه اعتباری بالغ بر یک هزار ۸۱۰ میلیارد ریال مورد نیاز بود که ۴۰۰ میلیارد ریال آن از جانب دفتر مقام معظم رهبری تخصیص داده شد، اظهار نمود: در این مرحله نیاز آبی شهر سردشت و ۸ روستای مسیر تأمین می شود، حجم عملیات این طرح شامل ۸۱ کیلومتر خط انتقال، دو باب ایستگاه پمپاژ، ۵ واحد مخزن و مجموعه تصفیه خانه آب با ظرفیت ۱۸۰ لیتر بر ثانیه است که سال جاری فاز اول این طرح در چارچوب آبرسانی به شهر سردشت و روستاهای مسیر با ظرفیت ۳۰ لیتر بر ثانیه وارد مدار بهره برداری می شود.
قصمی خاطرنشان کرد: برای اجرای این پروژه یک هزار و ۸۱۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و برای تکمیل طرح انتقال آب از سد جگین به بشاگرد اعتباری بالغ بر ۲ هزار میلیارد ریال نیاز است.
مدیرعامل آبفای استان هرمزگان اضافه کرد: با بهره برداری از این پروژه نیاز آبی شهر سردشت و ۸ روستای مسیر شامل وی، چخون، رازکا، جکدان، علی آباد، اَهوِن، گَروغ و دِهِندِر با جمعیتی بالغ بر ۹ هزار نفر برطرف می شود.
وی با اشاره به اینکه بخش عمده ای از زیرساخت ها در فاز اول پروژه بوجود آمده و پیشبینی می شود در افق طرح ۶۱ هزار و ۴۰۳ نفر از نعمت آب آشامیدنی بهره مند شوند.
قصمی در ادامه به ابعاد اجتماعی و اقتصادی طرح اشاره نمود و اظهار داشت: طرح آبرسانی از سد جگین به بشاگرد سبب ایجاد منابع آبی پایدار، ارتقای کیفیت و کمیت آب تامینی منطقه و افزایش رضایت عمومی مردم خواهد شد.
به گفته وی، اجرای این طرح انگیزه جدیدی برای رونق اقتصادی در بشاگرد فراهم نموده است که در نتیجه آن آبادانی منطقه و پایداری جمعیت را به دنبال خواهد داشت.
وی همینطور از امکان تأمین آب صنایع خرد و کوچک در بشاگرد در اجرای این طرح اطلاع داد و اظهار داشت: نتیجه این طرح سبب ارتقای ظرفیت های بهره وری، اشتغالزایی و کارآفرینی خواهد شد.
طرح آبرسانی به بشاگرد استان هرمزگان افتتاح شد
همزمان با دوازدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، طرح آبرسانی به شهرستان بشاگرد استان هرمزگان افتتاح شد، این پروژه که عملیات اجرایی آن از سال ۹۲ آغاز و با ۱۸۱ میلیارد تومان از محل منابع دولتی اجرا شده، امروز با عرضه گزارش «امین قصمی» مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان از محل پروژه به رئیس جمهوری و وزیر نیرو به بهره برداری رسید.
در طرح آبرسانی به بشاگرد یک باب ایستگاه پمپاژ با یک پمپ به ظرفیت ۶۰ لیتر در ثانیه، یک باب مخزن به ظرفیت مجموع ۵۹ هزار مترمکعب، ۸۱ کیلومتر خطوط انتقال آب و دو پکیج موقت تصفیه آب راه اندازی شده است. این پروژه با هدف تأمین آب به میزان ۳۰ لیتر در ثانیه برای شهر سردشت با جمعیت ۱۲۳۹ نفر و ۸ روستا با جمعیت ۸۷۳۹ نفر به بهره برداری رسید.
۳۵۲ میلیارد تومان پروژه توزیع و انتقال نیروی برق هرمزگان افتتاح شد/ افتتاح ۷ پروژه توزیع برق و ۷ پروژه انتقال
علاوه بر این ۱۴ پروژه توزیع و انتقال نیروی برق استان هرمزگان با اعتباری بالغ بر ۳۵۲ میلیارد تومان راه اندازی شد. این طرح ها شامل هفت پروژه توزیع و انتقال نیروی برق (۸۲ کیلومتر مدار، توسعه دو فیدر و سه پست با مجموعه ظرفیت ۲۰۵ مگاولت آمپر) است. همچون مزایای اجرای این طرح ها افزایش ظرفیت شبکه، بهبود ولتاژ و پایداری شبکه انتقال، تأمین برق صنایع و واحدهای خدماتی و تولیدی خرد منطقه و کاهش بار پست های فوق توزیع ناحیه خواهد بود.
همچنین امروز هفت پروژه توزیع شبکه فشار ضعیف استان هم شامل: ۲۰۷ هزار متر شبکه فشار ضعیف، ۳۶ هزار متر شبکه فشار ضعیف زمینی، ۳۴۵ دستگاه پست هوایی و ۵۵ دستگاه پست زمینی به بهره برداری رسید.
افتتاح ۷ پروژه توزیع برق
۷ پروژه توزیع و انتقال نیروی برق استان هرمزگان امروز و با دستور رئیس جمهور از راه ویدئوکنفرانس به بهره برداری رسید. این طرح ها شامل ۶۰ کیلومتر شبکه فشار ضعیف هوایی، ۲۴ کیلومتر شبکه فشار ضعیف زمینی، ۱۴۷ کیلومتر شبکه فشار متوسط هوایی، ۱۱ کیلومتر شبکه فشار متوسط زمینی، ۳۴۵ دستگاه پست هوایی و ۵۵ دستگاه پست زمینی و ۴۸۷۲ چراغ روشنایی معابر است.
کاهش تلفات انرژی و افزایش قابلیت اطمینان با استفاده از تجهیزات نوین، افزایش ایمنی و پایداری شبکه و درنتیجه رضایتمندی مردم و مشترکین از خدمات برق از مهمترین تاثیرهای اجرای این پروژه ها در هرمزگان است.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، در جهت توسعه تولید برق در جنوب شرق کشور و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه، نیروگاه سیکل ترکیبی قشم به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات شامل دو واحد گازی ۱۷۰ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی در حال راه اندازی است که امروز واحد نخست گاز آن وارد مدار تولید شد. راندمان بخش گاز نیروگاه ۳۳ درصد و راندمان سیکل ترکیبی آن بیشتر از ۴۹ درصد است که حدود ۵۰۰ نفر در زمان راه اندازی و یکصد نفر هم در زمان بهره برداری این نیروگاه مشغول به کار خواهند بود.
سوخت اصلی نیروگاه گاز بوده و میزان مصرف گاز هر واحد هم حدود ۴۵ هزار مترمکعب در ساعت خواهد بود. همینطور با عنایت به نیاز آبی جزیره قشم این واحد قادر به تولید روزانه هشت هزار مترمکعب آب شیرین خواهد بود. تا پیش از این ظرفیت واحدهای تولید برق جزیره قشم کمتر از انرژی مورد نیاز منطقه بوده که با آغاز به کار این نیروگاه، جزیره قشم به خودکفایی در زمینه تولید برق دست پیدا خواهد نمود.
نیروگاه سیکل ترکیبی با سرمایه گذاری ۶۰ درصدی شرکت برق و انرژی غدیر و مشارکت ۴۰ درصدی گروه مپنا در حال ساخت است و برپایه برنامه ریزی صورت گرفته تا پاییز سال آینده تکمیل خواهد شد. برای اجرای طرح های رفع محدویت تولید نیروگاه بندرعباس هم حدود ۴۸۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است که این رقم کمتر از هفت درصد هزینه سرمایه گذاری مورد نیاز برای راه اندازی واحد بخار جدید است.
این طرح با مشارکت سازندگان داخلی و با استفاده از توان تولید داخل محقق شده است و کاهش نرخ خروج اضطراری و افزایش ضریب آمادگی واحدها، کاهش میزان مصرف داخلی واحدها، افزایش راندمان واحدها به میزان یک درصد و کاهش مصرف سوخت به همراه دستیابی به روش ها و فناوری های نوین شست وسوی کندانسور همچون دستاوردهای اجرای این طرح بوده است.
۳ پروژه تأمین آب و ساماندهی رودخانه های هرمزگان به بهره برداری رسید
همچنین سه پروژه تأمین آب و ساماندهی رودخانه های استان هرمزگان در دوازدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران امروز، پنج شنبه با دستور رئیس جمهوری به صورت ویدئوکنفرانس وارد مدار بهره برداری شد. این پروژه ها شامل سامانه نمک زدایی (آب شیرین کن) بندرعباس، طرح تأمین و انتقال آب به شبکه گلخانه «شمیل» و سه هزار هکتار از شبکه دشت «میناب» و شبکه ۵۰۰ هکتاری گلخانه شمیل و هم طرح تأمین و انتقال آب شهرک صنعتی میناب(فیروز) امروز با عرضه گزارش «قاسم تقی زاده خامسی» معاون آب و آبفا وزیر نیرو از محل پروژه به رئیس جمهوری و وزیر نیرو به بهره برداری رسید.
اجرای این پروژه ها ۴۳۶ میلیارد تومان هزینه در برداشته که ۴۰۰ میلیارد تومان آن برای سامانه نمک زدایی (آب شیرین کن) بندرعباس توسط بخش خصوصی و ۳۶ میلیارد تومان دیگر از منابع دولتی برای دو پروژه دیگر سرمایه گذاری شده است. سامانه نمک زدایی (آب شیرین کن) بندرعباس به ظرفیت ۲۰ هزار متر مکعب با هدف تأمین کمبود آب شهرستان بندرعباس اجرا شده که ۹۰ هزار نفر را در شهرستان های خمیر و بندرعباس زیر پوشش قرار می دهد.
همچنین طرح تأمین و انتقال آب به شبکه گلخانه شمیل و سه هزار هکتار از شبکه دشت میناب و شبکه ۵۰۰ هکتاری گلخانه شمیل با راه اندازی ۷ کیلومتر خط لوله فولادی به قطر ۹۰۰ میلی متر، ۵۲ دستگاه حوضچه شیرآلات آب و تهیه و اجرای ۵ کیلومتر لوله پلی اتیلن با سرمایه گذاری ۳۴ میلیارد تومان به بهره برداری رسید.
این طرح به منظور آبیاری در بخشی از شبکه شمالی دشت میناب به مساحت ۲ هزار هکتار و شبکه گلخانه شمیل به مساحت ۵۰۰ هکتار، ایجاد زمینه مناسب برای سرمایه گذاری جهت تولید فن آوری و صادرات محصولات کشاورزی، ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای ۵ هزار نفر و رونق اقتصادی و بهبود شرایط اجتماعی منطقه، مدیریت بهینه منابع آب و خاک دشت میناب و شمیل، کاهش تعارضات اجتماعی ناشی از عدم کفایت آب، پیشگیری از افت سطح آبخوان و حفظ کیفیت منابع آب زیرزمینی و فرونشست زمین اجرا شده است.
طرح تأمین و انتقال آب شهرک صنعتی میناب (فیروز) هم شامل راه اندازی خط لوله پلی اتیلن به قطر ۲۰۰ میلی متر و طول ۳۰۰۰ متر، راه اندازی و تجهیز ساختمان ایستگاه پمپاژ به ظرفیت ۳۰ لیتر در ثانیه، راه اندازی ۴ دستگاه حوضچه شیرآلات، تأمین برق و نصب تجهیزات مربوطه با هدف تأمین آب مصرفی شهرک صنعتی تیرور از خط دوم انتقال آب میناب به بندرعباس با دو میلیارد تومان سرمایه گذاری دولتی به بهره برداری رسید. عملیات اجرایی این پروژه ها در سال های ۹۱، ۹۷ و ۹۸ شروع شده بود.
انتهای پاممنبع:

1399/04/27
12:16:14
5.0 / 5
2227
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز