سازمان انرژی اتمی با تكنیك های هسته ای جدید آفات باغداری را كنترل می كند

سازمان انرژی اتمی با تكنیك های هسته ای جدید آفات باغداری را كنترل می كند به گزارش خبرگزاری نفت و گاز پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه 15 مردادماه نخستین دوره رهاسازی مگس های عقیم شده بر مبنای تكنیك Sterile Insect Technique (SIT) را با موفقیت در شمال كشور به انجام رساند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، این پروژه که با تلاش متخصصان پژوهشکده کشاورزی هسته ای کرج در باغ سرهنگی در بهشهر، استان مازندران به اجراء در آمد، در چارچوب قرارداد 40 هکتاری پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای با یکی از شرکت های زیر مجموعه بنیاد مستضعفان انجام می شود. شایان ذکر است پیش از این پروژه، طی قراردادی با شرکت مذکور با موفقیت این تکنیک برای کنترل آفت در یک باغ مرکبات 10 هکتاری بکار گرفته شده بود.
به اذعان متخصصین داخلی و خارجی بخصوص آژانس بین المللی انرژی اتمی، توسعه تکنیک SIT برای کنترل آفات، بویژه آفت مگس مدیترانه، اجتناب ناپذیر و آینده آن فوق العاده روشن است.
با این قرارداد کارگاه های تولید مگس های نابارور پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای، با ظرفیت کامل و نهایی خود درگیر این پروژه سطح بالا و تخصصی شده اند.
مهمترین خصوصیت این قرارداد این است که بزرگترین قرارداد خارج سازمانی این پژوهشگاه در جهت پاسخ به نیازها و تقاضای بخش خصوصی در حوزه کشاورزی هسته ای به حساب می آید.
لازم به ذکر است سازمان انرژی اتمی ایران در حوزه های مختلف پزشکی و سلامت، کشاورزی، باغداری، صنایع مختلف کشور، توسعه دانش و فناوری سطح بالا و افزایش توان فناوری صنایع دیگر بخصوص در سال های اخیر فعالیتهای زیادی را به انجام رسانده است. فناوری هسته ای به علت ظرفیت فوق العاده ای که در پاسخ به نیاز های کشور در حوزه های مختلف دارد، با برخورداری از متخصصان و دانشمندان و مدیران مجرب قادر به رفع خیلی از نیازهای صنایع و دستگاه های مختلف با بالاترین سطح می باشد. ساخت سانتریفیوژ ساخت واکسن دامی و انسانی، ساخت سانتریفیوژ سنگ برای پژوهشگاه صنعت نفت، عرضه خدمات منحصر بفرد به وزارت نفت برای نشت یابی هزاران کیلومتر لوله های نفتی، نمونه های کوچکی از این توانمندی ها است.1399/05/22
22:23:30
5.0 / 5
1827
تگهای خبر: انرژی , تولید , خدمات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز