سهم تولید برق هسته ای در كشور چقدر است؟

سهم تولید برق هسته ای در كشور چقدر است؟ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز وزیر نیرو درباب میزان سهم تولید برق هسته ای در كشور اظهار داشت: نیروگاه اتمی بوشهر در زمانی كه كاملا آماده است توانی كه وارد شبكه می كند 1000 مگاوات بوده، و باید اظهار داشت كه هم اكنون سهم تولید برق هسته ای در كشور كمتر از دو درصد است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان در گفت و گویی رادیویی با اعلان اینکه مجموع ظرفیت منصوبه نیروگاهی در کشور ۸۳ هزار مگاوات است و به زبان ساده تر الان ایران ۸۳ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق منصوبه دارد، اظهار نمود: دو نیروگاه اتمی دیگر یعنی واحد دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر را در برنامه داریم که سازمان انرژی اتمی ایران فعالانه موضوع را در دست پیگیری و اجرا دارد.
وی با اعلان اینکه اخلاق حسنه درست مصرف کردن آب و انرژی باید در جامعه نهادینه شود، اظهار نمود: آب و برق دو منبع زیست محیطی بسیار ارزشمندی هستند که هرچه صحیح تر مصرف شوند پایدار تر خواهند بود.
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه با وجود تمامی دستاوردهای خوبی که تابحال داشته ایم هنوز راه طی نشده فراوانی در عرصه مصرف صحیح منابع زیست محیطی در کشور داریم، اظهار داشت: لزوم ایجاب می کند با کمک رسانه ها شیوه ناصحیح مصرف در جامعه را به سمت خوش مصرفی پیش ببریم که این امر حرکت بزرگی در تاب آوری جامعه خواهد داشت.
ایشان سپس وزارت نیرو را بعنوان یکی از مهمترین نهادهای کشور به لحاظ ارتباط با مردم نام برد و اضافه کرد: این وزارتخانه بعنوان دستگاهی که بیشترین ارتباط و گستره خدمات را با مردم دارد بوسیله دو کالای مهم آب و برق دائم با تک تک شهروندان در ارتباط بوده و می تواند نقش موثری در اصلاح خیلی از عادت ها و روش ها ایفا کند.
اردکانیان افزود: هرچه در مدیریت مصرف ایمن تر عمل شود تحریم ها کمتر کارساز خواهد بود. باتوجه به نقش زیربنایی و زیرساختی دوصنعت آب و برق در کارهای عمرانی، تولیدی و توسعه ای کشور و با تلاش و فعالیت شبانه روزی دست اندرکاران این صنعت پویش الف - ب- ایران از نیمه دوم سال قبل با بیان ریاست جمهوری در هیئت وزیران فعالیت رسمی خودرا شروع کرد.
وزیر نیرو اظهار نمود: خدمت رئیس جمهور و هیئت وزیران وعده دادیم ۲۲۷ پروژه بزرگ آب، برق و فاضلاب را با سرمایه گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی، منابع داخلی وزارتخانه و همچنین سرمایه گذاری های بخش خصوصی تاپایان سال ۹۸ تکمیل و مورد بهره برداری قرار دهیم که خوشبختانه این وعده در ۲۰ اسفندماه سال قبل با شروع به کار آخرین پروژه از مجموع ۲۲۷ پروژه محقق شد.
اردکانیان هدف از اجرای پویش هرهفته الف_ ب_ ایران را افزایش سطح امیدواری مردم و اعتمادسازی بین مردم و وزارت نیرو عنوان نمود و اظهار داشت: بهره برداری ۲۲۷ پروژه بزرگ آب، برق و فاضلاب در کمتر از شش ماه هر روز در استان های مختلف کشور به همه بدخواهان و دشمنان نشان داد ایرانیان امیدوار و سختکوش در هر شرایطی در سخت ترین روزهای تحریم و مخاصمه های خارجی به سازندگی و آبادانی کشور ادامه می دهند.
وی با اعلان اینکه وفای به عهده در اجرای این طرح ها مایه امیدواری شد و اعتماد به نفس ویژه ای در خانواده برق و آب ایجاد کرد و تلاش شد در سال جهش تولید نیز اقدامات گسترده تری در این راستا صورت گیرد، اظهار داشت: امسال ۲۵۰ طرح در چالش الف - ب - ایران وزارت نیرو به ارزش ۵۰ هزار میلیارد تومان هدف گذاری شده است.
وزیر نیرو افزود: این پروژه ها شامل سدهای مخزنی بزرگ، شبکه های آبیاری و زهکشی، تصفیه خانه های آب و فضلاب، آبرسانی به روستاها، راه اندازی نیروگاه های حرارتی و تجدیدپذیر خورشیدی و بادی و بسیاری موارد دیگر است.
اردکانیان اظهار داشت: از شروع سال جاری تابحال ۵۸ پروژه از ۲۵۰ پروژه پویش الف- ب – ایران افتتاح شده، امسال فعالیت ها در برنامه پویش الف_ ب_ ایران به دو قسمت «ساخت و سازی» و «سازو کاری» تقسیم شده، بخش ساخت و سازی ۲۰۰ پروژه و بخش ساز و کاری ۵۰ پروژه را به خود مختص کرده است.
وی افزود: تلاش خواهیم کرد تا آخر سال هر ۵۰ پروژه ساز و کاری و هر ۲۰۰ پروژه ساخت و سازی را در استان های مختلف به نتیجه برسانیم.
اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع آب اشاره نمود و اظهار داشت: برنامه ریزی برای مصرف صحیح آب در جامعه بسیار لزوم دارد. نباید همه مسئله را متوجه کمبود آب دانست مصرف صحیح بعنوان شکر نعمت آب زمینه پایداری این نعمت را فراهم می آورد.
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه ایران همچون کشورهایی است که در تمامی مرزهای خشکی با همه کشورهای همسایه رودخانه مرزی دارد، اظهار داشت: ۴۷ رودخانه مرزی در کشور وجود دارد که کارهای بسیار خوبی به برکت انقلاب اسلامی در این حوزه صورت گرفته است.
اردکانیان اضافه کرد: در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فقط یک سد مرزی در کشور آنهم سد ارس روی رودخانه ارس با قدرت تنظیم ۶۵۰ میلیون متر مکعب در سال راه اندازی شده بود.
وی اظهار نمود: در دوران نظام جمهوری اسلامی از زمانی که بالاخره توانستیم شروع نماییم به اجرای طرح های عمرانی تا ابتدای دولت یازدهم ۲۸ سد مرزی در کشور با قدرت تنظیم ۳، ۲ میلیارد متر مکعب در سال ساخته شد.
وزیر نیرو اظهار داشت: از شروع دولت یازدهم تا به حالا به تنهایی ۲۴ سد مخزنی دیگر در مناطق مرزی کشور با قدرت تنظیم ۲، ۵ میلیارد متر مکعب در سال ساخته شده است.
وی ادامه داد: از سال ۱۳۹۳ با اجازاتی که مقام معظم رهبری دادند جهت استفاده از منابع صندوق توسعه ملی هزاران میلیارد تومان در توسعه منابع آب و خاک مرزی کشور سرمایه گذاری شده است.
اردکانیان یادآورشد: خوشبختانه در اثر این سرمایه گذارای ها ده ها هزار هکتار اراضی دیم در مناطق مرزی کشور به آبی تبدیل گشته است.
منبع:

1399/06/07
13:48:53
5.0 / 5
1792
تگهای خبر: انرژی , برق , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز