تشریح نتایج و جزئیات سفر مدیركل آژانس از زبان غریب آبادی

تشریح نتایج و جزئیات سفر مدیركل آژانس از زبان غریب آبادی به گزارش خبرگزاری نفت و گاز نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: مدیركل آژانس با یك تصویر مناسب و ستاندن پیام های اصولی، ایران را ترك كرد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در آژانس که در مذاکرات ایران و آژانس هیات ایران را همراهی کرده است، با اشاره به مذاکرات و ملاقات های انجام شده میان ایران و آژانس، به نکاتی اشاره نموده است که در زیر می آید:
اول: ایران، مهمترین شریک آژانس است و پذیرای یک پنجم بازرسی های آژانس است، از ین جهت، تعامل با این نهاد ضروری می باشد. این که گفته شود مدیرکل فعلی آمریکایی است (به دلیل نقش گسترده آمریکا در انتخاب وی) و مدیریت روابط خود با آژانس را به دیگران واگذار نماییم، اشتباهی راهبردی است.
دوم: گروسی در این سفر که روزهای سه شنبه و چهارشنبه انجام شد، با رئیس سازمان انرژی اتمی، وزیر امور خارجه و رئیس جمهور ملاقات و گفت و گو کرد. وی در این ملاقات ها بطور واحد از تمامی ملاقات شوندگان شنید که آژانس باید حرفه ای، مستقل و بی طرف باشد؛ آژانس باید مراقب توطئه دشمنان ایران که خود پذیرای بازرسی آژانس نیز نیستند و دارای سلاح اتمی هستند، باشد؛ ایران در صورت مشاهده حسن نیت آژانس و برابر مقررات و نه فراتر از آن، آماده تداوم همکاری و تقویت بیش از پیش آن است؛ اعتماد متقابل، لازمه همکاری است.
سوم: مدیرکل آژانس، هدف مهمتر این سفر (علاوه بر پیگیری دو سه موضوع پادمانی) را برقراری ارتباط و تماسهای مستقیم خود با مقامات ذی ربط کشورمان بمنظور ایجاد یک درک صحیح از موضوعات و تحولات مربوطه اعلام نمود. طبیعتا، برای گروسی که کمتر از یک سال است به مدیرکلی آژانس انتخاب شده، باید بسیار اساسی و مهم باشد که با مهمترین کشور عضو آژانس، ارتباطات خودرا برقرار نماید و همچنین، اعتماد کشورمان را به خودش و آژانس جلب نماید، خصوصاً این که در چند ماه اخیر شاهد برخی اقدامات سیاسی در این نهاد در قبال ایران بودیم. به نظرم، مدیرکل با یک تصویر مناسب و همین طور ستاندن پیام های اصولی، ایران را ترک کرد. چنانچه وی در دوران مدیریت خود، برمبنای حسن نیت و به دور از اغراض سیاسی کار کند، همکاری ایران را خواهد داشت. مدیرکل آژانس در صورتی موفق است که بتواند با ایران کار کند، نه این که فقط درصدد ایجاد چالش باشد. آمانو موقعی به یک مدیرکل مستقل و قابل احترام برای جامعه جهانی تبدیل شد که سیاسی کاری را با ایران کنار گذاشت و مدافع چندجانبه گرایی شد. در غیر این صورت، هر مدیرکلی شکست خواهد خورد.
چهارم: بعضاً این گونه اذعان شده که سفر گروسی در امتداد اهداف آمریکا و در جهت مکانیسم به اصطلاح ماشه بوده است. صرف نظر از دانسته های اینجانب از کانال های مختلف و این که شکست این به اصطلاح مکانیسم از حالا محرز است، اگر این گونه بود، گروسی نباید در این شرایط به ایران سفر می کرد تا، همچون با پذیرش شرایط ایران، جلوی پیچیده تر شدن شرایط را بگیرد. آن چیزی که در امتداد اهداف آمریکاست، یک گزارش مدیرکل آژانس از عدم همکاری ایران و هموار کردن مسیر برای صدور قطعنامه در شورای حکام و ارسال موضوع به شورای امنیت می باشد، اما مدیرکل مسیر تعامل را انتخاب نمود و نه تقابل.
پنجم: این سفر با نتایج مشخصی برای هر دو طرف نیز همراه بود. صدور بیانیه مشترک که حاصل مذاکرات سخت و فشرده با هیات آژانس می باشد، نشان از موفقیت این تعامل دارد. در این خصوص، باید به چند موضوع توجه نمود:
- ایران پذیرفت که دو دسترسی مورد درخواست آژانس را فراهم نماید. ایران از ابتدا نیز اظهار داشت چنانچه هر درخواستی مبتنی بر اطلاعات مستقل آژانس باشد، آماده بررسی آنهاست. طبیعتاً برای هر کشوری مثل ایران که دارای برنامه هسته ای گسترده ای است، بروز برخی مسائل با آژانس طبیعی است، اما نکته مهم این است که مبانی سوالات و درخواست های آژانس باید برابر مقررات پادمانی باشد و طبیعتاً پروسه رسیدگی به آنها نیز باید کاملا منطبق با شیوه های استاندارد اجرای پادمان باشد. درباب این دو درخواست، آژانس بالاخره تمامی مستنداتی را که بر این اساس نبودند، کنار گذاشت و در درخواستی کاملا جدید، داده های مستقل خودرا ارائه نمود. این، بدون هیچ پیش داوری و قضاوت، فقط نشان از یک سوال پادمانی از طرف آژانس دارد که کشورهای عضو نیز برابر تعهدات پادمانی خود، تا حل وفصل نهایی، به آنها رسیدگی می کنند.
- این دسترسی ها داوطلبانه فراهم می شوند. این بدین معناست که ایران بر اساس قطعنامه اخیر شورای حکام که از طرف ما نیز کاملا رد شده است، با آژانس همکاری نمی کند، بلکه این همکاری فقط با انتخاب خود ایران صورت گرفته است.
- دو سه موضوع موردنظر هیچ ارتباطی با پی ام دی ندارند و همکاری درباب آنها نیز به منزله بازکردن موضوعات مختومه گذشته در قالب پی ام دی تلقی نمی گردد. همان گونه که در بیانیه مشترک نیز آمده است، ایران و آژانس بر مفاد قطعنامه دسامبر ۲۰۱۵ آژانس که این قبیل موضوعات را مختومه کرد، صحه گذاشتند و همین طور اذعان نمودند که موضوعات موردنظر، فقط در رابطه با مواد هسته ای هستند که طبیعتا، در قالب پادمان قابل بررسی است.
- برابر بیانیه مشترک، آژانس اعلام نموده است که برمبنای تجزیه و تحلیل اطلاعات در دسترس خود، هیچ سوال و درخواست دسترسی دیگر فراتر از امکان هایی که ایران اظهار کرده است، ندارد. این، موضوع مهمی است. بر این اساس، آژانس تحت هیچ شرایطی نمی تواند مبتنی بر اطلاعاتی که تابحال در اختیارش بوده، سوال یا درخواستی را مطرح نماید. مفهوم عملی این بند از بیانیه این است که تمامی اطلاعات در دسترس آژانس تاکنون، با حل وفصل همین دو موضوع باید به تاریخ بپیوندد.
ششم: تفاهم ایران و آژانس درباب این دو موضوع با مختصاتی که گفته شد، امکان هرگونه اقدام سیاسی در قالب شورای حکام، همچون ارسال این مساله به شورای امنیت را می گیرد. برای هیات آژانس بطور شفاف تصریح گردید که هرگونه اقدام سیاسی در شورای حکام آتی، جلوی پیشبرد این پروسه را خواهد گرفت و همچنین، بر پروسه همکاری ها تاثیر خواهد گذاشت. از ین جهت، طبیعتاً در اثر این تعامل، در نشست پیش روی شورای حکام باید شاهد یک گزارش منطقی و مثبت از طرف مدیرکل آژانس باشیم. با این اقدام، آمریکا یک دفعه دیگر در پیشبرد توطئه های خود ناکام خواهد ماند و بار دیگر، درباب ایران با انزوای دیپلماتیک مواجه خواهد شد.
هفتم و نکته نهایی: ایران با یک تصمیم اساسی و برخوردار از پشتوانه نظام، حسن نیت خودرا در تعامل با مدیرکل جدید آژانس نشان داد. حالا، وارد مرحله تنظیم روابط با آژانس شده است، به این معنا که متناسب با رفتار آژانس، رفتار خودرا تنظیم خواهدنمود. چنانچه آژانس تحت هر شرایط یا بهانه ای بخواهد مفاد این تفاهم مشترک را در آینده زیر پا بگذارد و یا در رسیدگی به این دو سه موضوع، با حسن نیت، آن گونه که در بیانیه نیز آمده است، رفتار نکند، همکاری ها و تعاملات ایران با آژانس را نشانه خواهد رفت. از همین جا، از مدیرکل آژانس بطور جدی انتظار داریم تا به تفاهمات به عمل آمده کاملا پایبند باشد، چونکه نظام ایران عبور از آنها را تحمل نخواهد کرد.
منبع:

1399/06/09
12:47:00
5.0 / 5
1942
تگهای خبر: استاندارد , انرژی , برق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز