ایران، عربستان و محورهای گفت وگوی گروسی با BBC World

ایران، عربستان و محورهای گفت وگوی گروسی با BBC World به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام نمود: گفت وگویی انجام داده است كه یكی از محورهای آن مبحث ایران است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پیامی توییتری اعلام نمود که با شبکه BBC World در باره موضوعاتی همچون ایران، کره شمالی، عربستان سعودی و آینده انرژی هسته ای گفتگو کرده است.
گروسی در این پیام توییتری اطلاع داد که گفت و گویش فردا از این شبکه پخش می شود.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه هم در سخنان آغازینش در جلسه شورای حکام از همکاری اخیر میان آژانس و ایران استقبال کرد.
طبق گزارش پایگاه اینترنتی آژانس بین المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس امروز در سخنرانی اولیه اش در جلسه شورای حکام درباره فعالیت در زمینه برنامه هسته ای ایران اظهار داشت: گزارش من در زمینه راستی آزمایی و بازرسی در ایران تحت قطعنامه۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، فعالیتهای ما در چند ماه اخیر در زمینه راستی آزمایی و بازرسی اجرای تعهدات هسته ای ایران طبق برجام ( توافق هسته ای) را شامل می شود.
وی افزود: آژانس به راستی آزمایی شکافت ناپذیری مواد هسته ای اعلام شده توسط ایران طبق معاهده پادمانی ادامه می دهد. ارزیابی ها درباره عدم وجود مواد هسته ای و فعالیتهای اعلام نشده برای ایران ادامه دارند.

مدیرکل آژانس خطاب به رئیس جلسه اظهار داشت: شما همینطور گزارش من درباره معاهده پادمانی ان. پی. تی با ایران را دریافت کرده اید که در تلاش است درباره سوال های در رابطه با درستی و کامل بودن اظهارات ایران تحت معاهده پادمانی و پروتکل الحاقی شفاف سازی کند.
او افزود: من ماه گذشته با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و دیگر مقامات ارشد مذاکراتی در جهت ایجاد پیشرفتی واقعی در رسیدگی به سوال های باقی مانده آژانس و بخصوص در حل کردن مساله دسترسی به دو محل در ایران داشتم.
گروسی در این راستا بیان نمود: ما به توافقی بر سر حل کردن مسائل اجرایی پادمانی که از جانب آژانس مطرح شده بود رسیدیم. آژانس سپس در یکی از دو محل مشخص شده از جانب ما تحت پروتکل الحاقی به دسترسی تکمیلی دست یافت. بازرسان ما از محیط نمونه برداری کرده اند که مورد بررسی قرار خواهد گرفت. دسترسی تکمیلی به محل دوم بعدا در خلال ماه جاری صورت خواهد گرفت.
او همینطور با اشاره به بیانیه مشترک ایران و آژانس اظهار داشت: من از توافق میان آژانس و ایران که امیدوارم باعث تحکیم همکاری و افزایش اعتماد دو طرفه شود، استقبال می کنم.

منبع:

1399/06/26
11:50:52
5.0 / 5
1876
تگهای خبر: ارزیابی , انرژی , اینترنت , پخش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز