یادداشت،

بیانیه فرافكنانه تروئیكای اروپا چیزی از تعهدات برجامی شان را كاهش نمی دهد

بیانیه فرافكنانه تروئیكای اروپا چیزی از تعهدات برجامی شان را كاهش نمی دهد یك كارشناس روابط بین الملل اظهار داشت: بیانیه فرافكنانه كشورهای اروپایی در شورای حكام چیزی از تعهدات آنها وفق برجام را كاهش نمی دهد و بر بی عملی آنها سرپوش نخواهد گذاشت!


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رضا رسالت در یادداشتی با عنوان «بیانیه تکراری و فرافکنانه سه کشور اروپایی چیزی از تعهدات آنها وفق برجام را کاهش نمی دهد»، نوشت: رویکرد جمهوری اسلامی ایران در چهار سال قبل از زمان اجرای توافق، گواهی شفاف از عزم آن در اجرای تعهداتش ذیل برجام بوده و تمایل آنرا برای یافتن یک چاره عملی و منطقی برای این مورد ثابت می کند.
ایران امیدوار است که بقیه طرفین برجام و هم جامعه بین المللی این قطار از ریل خارج شده را با اقدام از راه برداشتن گام های عملی معتبر برای بهبود اعتماد و بازگرداندن تعادل از دست رفته در این توافق، به مسیر درست برگردانند. آنچه که هم اکنون از جانب کارگزاران سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در حال پیگیری و تدبیر است، دوگانه سازی بین تحریم های آمریکایی و عدم التزام سایر دولت ها برای پیروی از آن هاست.
از این حیث وزارت امور خارجه ایران در ابتدا با محکوم نمودن تحریم های یکجانه آمریکا توجه جامعه ی بین المللی را به ابعاد حقوق بشری و غیر انسانی تحریم های ثانویه و ظالمانه آمریکا جلب نموده و سپس با پیشبرد سیاست های تقابلی در نهادهای بین المللی همچون اجلاس عدم تعهد غیر اجبار آور بودن تحریم های ثانویه آمریکا را خاطر نشان ساخته و افکار دولت ها را متوجه استبداد حقوقی آمریکا نموده است.
جمهوری اسلامی ایران آمادگی خویش را برای بازگرداندن تمامی گام های جبرانی که در جهت بندهای ۲۶ و ۳۶ این توافق برداشته شده را اعلام نموده است که تحقق این امر، نیازمند بسیج عملی ظرفیت ها در طرف های باقیمانده برای انجام تعهداتشان است. گام های برداشته شده توسط ایران، مزایای عدم اشاعه ای ذیل این توافق را کاهش داده است. مبحث صرفاً اتخاذ برخی اقدامات جبرانی از جانب ایران برای اعاده تعادل مفقوده در برجام است. این توافق بر اساس اعتماد بین طرفین به وجود نیامد، بلکه قرار بود که اعتماد بعنوان نتیجه ی اجرای تعهدات طرفین باشد. بنابراین، با نگاه به چهار سال تجربه در اجرا و پیگیری این توافق، میتوان پی به این حقیقت برد که یک چیزی در این میان مشکل دارد که با نگاه محاسباتی تطبیق نمی کند.
با این وجود به نظر می آید یکی از توقعات ایران از توافق هسته ای، افزایش رشد اقتصادی و توسعه تجارت جهانی بود. جمهوری اسلامی ایران در ازای محدودیت در برنامه هسته ای خود انتظار داشت که تحریم ها برچیده شوند؛ اما با اعمال مجدد تحریم ها و خروج شرکت های خارجی از ایران، کشورهای امضا کننده توافق هسته ای نتوانستند به این توقعات پاسخ مناسب دهند.
در واقع بعد از سالها انتظار که ایران امیدوار به تجدید تجارت جهانی بود، سرمایه گذاری ها و رشد تولید ناخالص داخلی کاهش پیدا کرد. این در شرایطی است که سه کشور اروپایی عضو برجام بار دیگر در اقدامی فرافکنانه طی اطلاعیه ای، تهران را به پایبندی کامل بر تعهدات خود در چارچوب این توافقنامه فراخوانده اند. این سه کشور همینطور تصریح کرده اند که برای ادامه و تسهیل فعالیتهای قانونی تجاری و همینطور فعالسازی مکانیزم اینستکس با ایران فراتر از تعهدات خود تلاش می کنند.
در این بیانیه ضمن نگرانی از عدم اجرای تعهدات ایران در قبال برجام آمده است که این وضعیت به طوری جدی به پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای لطمه می زند. سه کشور اروپایی همینطور از اقدام ایران برای نصب سانتریفیوژها پیشرفته در کارخانه غنی سازی سوخت نطنز و همینطور افزایش میزان ذخایر اورانیوم غنی شده به ده برابر بیشتر حد معین در برجام ابراز نگرانی کردند. تمام این توقعات در حالی انجام میپذیرد که پاسخ اروپا در نزدیک به سه سال گذشته، صرفاً حرکات نمادین و اظهار حمایت بوده است.
آنها بیشتر همسویی عملی با آمریکا و هم ذات پنداری کلامی با ایران داشته اند. بر همین مبنا اروپا، اینستکس را برای تسهیل تجارت با ایران طراحی کرد، اما این سازوکار با گذشت حدود یک سال و نیم هنوز وارد فرآیند معاملاتی محسوسی نشده است. از دیگر سو موضوعات دفاعی و امنیتی، اروپا را قانع ساخته که برای دفاع از خود وابسته به آمریکا باشد. در مجموع می توان گفت اتحادیه اروپا از انسجام لازم برای مقابله با بزرگترین متحد خود ناتوان است.
این ارزیابی ها تهران را از ادامه همکاری با اروپا مأیوس نموده است. وقتی ایران به این نتیجه رسید که سونامی تحریم های آمریکا شدیدتر از همیشه و در بعضی موارد رو به تزاید است و اروپا غیر از بی عملی و شعار درمانی، کار دیگری بلد نیست، تصمیم گرفت که تعهداتش را وفق سازوکارهای تعبیه شده در خود سند برجام تقلیل دهد.
در همین خصوص دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با عنایت به تحریم های مجدد ایالات متحده آمریکا در واکنشی تصریح کرد: "در حالی که شهروندان ما در حال جان باختن بر اثر کرونا هستند، دونالد ترامپ به شکل شریرانه ای در حال تشدید تحریم های غیرقانونی ایالات متحده با هدف از بین بردن منابع مورد نیاز ایران برای مبارزه با این ویروس می باشد. دنیا نباید بیشتر از این در مقابل تروریسم اقتصادی ایالات متحده که حالا تروریسم پزشکی هم به آن اضافه شده، سکوت کند." ظاهرا کشورهای اروپایی هنوز روحیه استعمارگری خویش را حفظ نموده اند و عاجز از فهم منطق ایران در برداشتن گامهای مربوط به کاهش تعهدات خود هستند.
به نظر می آید بیانیه فرافکنانه کشورهای اروپایی چیزی از تعهدات آنها وفق برجام را کاهش نمی دهد و بر بی عملی آنها سرپوش نخواهد گذاشت!1399/06/29
19:54:42
5.0 / 5
1807
تگهای خبر: ارزیابی , تجارت , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز