اخطار روس نفت نسبت به بحران زایی تولیدكنندگان اروپایی

اخطار روس نفت نسبت به بحران زایی تولیدكنندگان اروپایی شركت روس نفت روسیه اخطار داد گرایش شركتهای BP و رویال داچ شل به تجدیدپذیرها امكان دارد سبب كمبود عرضه نفت و بالا رفتن قیمتها شود.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، شرکت روس نفت با انتقاد از رویکرد شرکتهای BP و رویال داچ شل در عرصه تجدیدپذیرها در شرایطی که تقاضا برای نفت همچنان رو به رشد است، هشدار داد این شرکتها بحران اگزیستانسیالیستی برای عرضه نفت ایجاد می کنند که به قیمتهای بالاتر منتهی می شود.

دیدیه کازیمیرو، یکی از مدیران ارشد شرکت نفتی دولتی روس نفت اظهار داشت: اگر غولهای انرژی سرمایه گذاری خودرا کاهش دهند، شرکتهای ملی نفت سهم بزرگتری از بازار را خواهند گرفت برای اینکه در صورت برگشتن تقاضا به سطح قبل از انتشار ویروس کرونا، کمبود عرضه اجتناب ناپذیر خواهد بود.

اظهارات این مدیر منعکس کننده اختلاف رو به رشد میان شرکتهای نفتی دولتی و غولهای انرژی است که به شکل گیری صنعت نفت مدرن کمک کرده اند. شرکتهای اروپایی مانند شرکتهای BP، رویال داچ شل، توتال فرانسه و انی ایتالیا متعهد شده اند سرمایه گذاریهایشان را به سمت تجدیدپذیرها هدایت کنند.

شرکت BP که ۲۰ درصد سهم در روس نفت دارد، اعلام نموده که در آینده نفت و گاز کمتری ساخته و تنها در پروژه هایی سرمایه گذاری می نماید که بازدهی بالاتری دارند.

این شرکت و همتایانش با فشار از طرف سرمایه گذاران، فعالان محیط زیست و اذهان عمومی برای کاهش سهمشان در تغییرات جوی و سرمایه گذاری در پروژه های بادی، خورشیدی و هیدروژن مواجهند. اما این اقدام مورد استقبال جهانی قرار نگرفته و ارزش سهام شرکت BP پنج شنبه گذشته به پایینترین رکورد در ۲۵ سال اخیر سقوط کرد.

این افت منحصر به شرکت BP نبوده و سایر شرکتهای نفتی همچون غولهای نفتی که عمده فعالیتشان نفت و گاز است با افت شدید قیمت سهامشان به سبب ابهامات گسترده نسبت به آینده بازار انرژی مواجه گشته اند.

تحلیلگران می گویند اگر غولهای انرژی اروپایی از پروژه های نفت و گاز نه چندان مهم عقب نشینی کنند، شرکتهای نفتی مانند روس نفت سود خواهند برد اما اگر تقاضا برای نفت در سالهای آینده به پیک برسد، تولیدکنندگان تحت حمایت دولتی با تهدید بلندمدت جدی روبرو می شوند چونکه درآمدهای هیدروکربن برای سلامت مالی کشورهایی مانند روسیه، عربستان سعودی و نیجریه کلیدی محسوب می شوند.

فاصله گرفتن غولهای انرژی از نفت با کاهش شدید قیمتها به دنبال ضعیف شدن تقاضا در دوران شیوع ویروس کرونا مصادف شده است. بعضی از مفسرین هشدار داده اند که پاندمی ممکنست زمان پیک مصرف نفت را جلو بیاندازد. اما بخش قابل توجهی از صنعت همچنان بر این باور است که تقاضا برای نفت بمحض تحت کنترل درآمدن پاندمی، به وضعیت عادی برخواهد گشت و اگر سرمایه گذاری در عرضه جدید پایین بماند، مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

بر اساس گزارش فایننشیال تایمز، سطح مصرف ۱۰۰ میلیون بشکه در روز قبل از پاندمی ویروس کرونا نیازمند افزودن شدن سالانه سه تا پنج میلیون بشکه در روز عرضه جدید بمنظور تامین تقاضا باتوجه به فرسوده شدن میادین فعلی است.

منبع:

1399/07/08
13:38:44
5.0 / 5
1639
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز