رویترز خبر داد

دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به دومین محل تعیین شده در ایران

دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به دومین محل تعیین شده در ایران به گزارش خبرگزاری نفت و گاز آژانس بین المللی انرژی اتمی از نمونه برداری محیطی از دومین محل در ایران اطلاع داد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از خبرگزاری رویترز، آژانس بین المللی انرژی اتمی در اطلاعیه ای اعلام نمود: بعنوان بخشی از توافق با ایران برای حل کردن مسائل اجرایی پادمانی که از جانب آژانس مطرح شده بود، آژانس این هفته به دومین محل(از پیش تعیین شده) در ایران دسترسی تکمیلی پیدا کرده و نمونه برداری محیطی انجام داد.
بر اساس این گزارش، نمونه برداری از محل اول پیش از این به دنبال سفر رافائل گروسی به تهران و مذاکره با مقامات کشورمان بر سر مسائل پادمانی انجام شده بود.
جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، پیش از این در انتها سفر اخیر «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات کشورمان، بیانیه مشترکی صادر کردند.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، متن این بیانیه به شرح زیر است:
بیانیه مشترک معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی - تهران، ۴ شهریور ۱۳۹۹ (۲۶ آگوست ۲۰۲۰)
آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران توافق نمودند تا همکاریهای خویش را بیشتر از پیش تقویت کرده، و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ به صورت موقت توسط ایران در حال اجرا می باشد، ارتقاء بخشند.
بعد از مشورت های فشرده دوجانبه، ایران و آژانس در مورد حل و فصلِ توأم با حسن نیت موضوعات مشخص شده توسط آژانس در ارتباط با اجرای پادمان به توافق رسیدند. در این ارتباط، ایران به صورت داوطلبانه به دو مکان مشخص شده توسط آژانس دسترسی داده و فعالیتهای راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهد نمود. تاریخ های مربوط به دسترسی های آژانس و فعالیتهای راستی آزمایی، مورد توافق قرار گرفته است. فعالیتهای راستی آزمایی آژانس مطابق با موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی و رویه استاندارد راستی آزمایی آژانس، همان گونه که برای همه کشورهای دارای موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اجراء می شود، به صورت برابر و بدون تبعیض اجراء خواهد شد.
در چارچوب قطعنامه GOV/2015/72 که در تاریخ ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵ توسط شورای حکام به تصویب رسید، آژانس و ایران تایید می کنند که این موضوعاتِ در رابطه با اجرای پادمان، منحصرا مربوط به مواد و فعالیتهای هسته ای تحت پادمان برپایه موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی می باشند.
در این چارچوب حاضر، برپایه تجزیه و تحلیل اطلاعاتِ در اختیار آژانس، آژانس هیچ سؤال دیگری از ایران، و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان هایی فراتر از آنچه که توسط ایران تحت موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اظهار شده اند، ندارد.
دو طرف تصدیق می کنند که استقلال، بی طرفی و حرفه ای گری آژانس همچنان لازمه اجرای فعالیتهای راستی آزمایی هستند.
آژانس با حفاظت از تمامی اطلاعات محرمانه پادمانی مطابق با اساسنامه آژانس، مفاد مرتبط در موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی، و محرمانگی رژیم، استانداردها و رویه های تثبیت شده ی آژانس، نگرانی های امنیتی ایران را همچنان مدنظر قرار خواهد داد.


منبع:

1399/07/15
11:55:25
5.0 / 5
1655
تگهای خبر: استاندارد , انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز