گروسی:

در یك سال چهارصد بازرسی از ایران انجام دادیم

در یك سال چهارصد بازرسی از ایران انجام دادیم مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح كرد كه در خلال یك سال قبل این آژانس بیشتر از ۴۰۰ بازرسی از ایران داشته است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رافائل گروسی، مدیرکل آژانش بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در گفت وگویی با اشپیگل آلمان در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای است، اظهار داشت که وی به دقت اتفاقاتی که در حال رخ دادن است را بررسی می کند اما بعنوان یک ناظر نباید در مورد اهداف به گمانه زنی بپردازد.
گروسی اظهار داشت: ما تشخیص داده ایم که ایران امروز بیشتر از دو سال قبل اورانیوم غنی کرده است اما کمیت آن از سال ۲۰۱۵ که در آن توافق [هسته ای] با ایران حاصل شد، کمتر است.
وی در پاسخ به سخن خبرنگار اشپیگل که می گفت تحلیلگران می گویند که ایران سه ماه و نیم دیگر به اورانیوم لازم برای تولید بمب دست خواهد یافت، اظهار نمود: من به این تحلیل ها احترام می گذارم اما لزوما با آنها موافق نیستم. ما باید هشیار باشیم.
مدیرکل آژانش بین المللی انرژی اتمی در ادامه اضافه کرد: حتی اگر شما اورانیوم کافی [برای تولید بمب] داشته باشید بدین معنا نیست که بلافاصله می توانید سلاح هسته ای بسازید.
گروسی در مورد اهداف ایران در توسعه برنامه هسته ای خود اظهار داشت: خیلی سخت است که بگوییم دیگران واقعا چه چیزی می خواهند. من تنها خویش را به این مساله محدود می کنم که ایران در دو دهه گذشته یکنواختی قابل توجهی را در فعالیتهای هسته ای خود نشان داده است. این فعالیت بعد از انعقاد توافق هسته ای کاهش پیدا کرد اما هیچ گاه به صورت کامل متوقف نشد.
وی افزود: توافق هسته ای با ایران بسیار پیچیده است و در آن نیروگاهی هسته ای برنامه هایی برای توسعه آزمایشگاه های تحقیقاتی و تأسیسات غنی سازی دارد. برای همین است که رژیم بازرسی وسیعی داریم. ما در طول یک سال قبل ۴۰۰ بازرسی در ایران انجام داده ایم.
مدیرکل آژانس اتمی اعلام نمود که تعداد بازرسان این آژانس در ایران محرمانه است اما در ۳۶۵ روز سال بازرسان این آژانس در ایران حضور دارند.
گروسی در پاسخ به سوال خبرنگار که در مورد مرگ برجام می پرسید، اظهار داشت: این توافق در بین کشورهایی که به آن پایبند هستند، بسیار زنده است. آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و ایران تصریح کرده اند که توافق در نظر آنها بسیار مهم می باشد. اختلافی بوجود آمده چونکه سه کشور غربی می گویند که ایران در حال نقض آن است. در مقابل هم ایران از سوءفتار طرف دیگر شاکی است. کسی کاری نمی نماید. همه می خواهند که ما به بازرسی هایمان ادامه دهیم.
او همینطور ابراز کرد: ما از طرفین توافق نیستیم. ما تنها دستوراتی بعنوان بازرس داریم. این وظیفه دیگران است که از یافته های ما نتیجه گیری کنند.
گروسی با اشاره به اینکه از سوی قدرت های جهانی تحت فشار قرار دارد، اظهار داشت: من در تک تک دقایق روز این را حس می کنم. باد از هر جهت می وزد. وقتی یک قدرت بزرگ غضلاتش را منقبض می کند و به ابراز تهدیداتی گنگ می پردازد، باید چگونه رفتار کنم؟ من به دقت در این باره فکر کرده ام. من با این مساله نمی جنگم و خسته هم نشده ام. کشورها به دنبال منافع ملی خود هستند و این قابل درک است.
منبع:

1399/07/18
21:53:03
5.0 / 5
1925
تگهای خبر: انرژی , تولید , نیروگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز