روانچی:

از امروز، تجارت اسلحه ایران نیازی به موافقت قبلی شورای امنیت ندارد

از امروز، تجارت اسلحه ایران نیازی به موافقت قبلی شورای امنیت ندارد نماینده ایران در سازمان ملل اظهار داشت: از امروز، تجارت اسلحه ایران نیازی به موافقت قبلی شورای امنیت ندارد


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، مجید تخت روانچی در صفحه توییترش نوشت: ۵ سال بعد از روز تصویب برجام -و مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ -محدودیت های غیرقانونی تسلیحاتی مقابل ایران حالا خاتمه یافته است. از امروز، تجارت اسلحه ایران نیازی به موافقت قبلی شورای امنیت ندارد. آمریکاسعی کرد مانع این امر شود، ولی شکست خورد؛ چونکه شورا کوشش های آمریکا را مردود دانست.
برمبنای قطعنامه ۲۲۳۱، بر اساس دوره های زمانی پنج، هشت و ده ساله بعد از تاریخ قبول توافق برجام و نه تایید شورای امنیت، تحولاتی ایجاد خواهد شد. بدین جهت در تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ که برابر با ۲۷ مهرماه ۱۳۹۹ است، سال پنجم قبول توافق برجام محقق خواهد شد و بر همین مبنا در این تاریخ دو تحول مهم "لغو محدودیت های تسلیحاتی ایران" و "لغو محدویت های مسافرتی برخی اشخاص حقیقی" ایران اتفاق می افتد.
وزارت خارجه کشورمان نیز در اطلاعیه ای در همین رابطه اعلام نمود: لغو محدودیت­ های تسلیحاتی و ممنوعیت­ مسافرتی بگونه­ ای طراحی شده است که خودکار بوده و به هیچ اقدام دیگری نیاز ندارد. این مهم بعد از مذاکرات نفس گیر و با پیش بینی دقیق از امکان نقض تعهد از طرف یک یا چند طرف دیگر برجام به دست آمد. همین روش برای اختتام محدودیت های موشکی در سال ۱۴۰۲ (۲۰۲۳) و نیز اختتام کامل پرونده هسته ای در شورای امنیت در سال ۱۴۰۴ (۲۰۲۵) هم پیش بینی شده است.
بنابراین، از امروز، جمهوری اسلامی ایران می ­تواند هرگونه سلاح و تجهیزات لازم را، از هر منبعی، بدون محدودیت قانونی و فقط بر طبق نیازهای دفاعی خود تهیه نماید و همین طور می ­تواند بر اساس سیاست­ های خود تسلیحات دفاعی صادر کند. در اینجا باید این نکته مورد تاکید واقع شود که سنگ بنای سیاست خارجی ایران رد سلطه و فشار در هر شکل آن است. از ین جهت، تحمیل هرگونه محدودیت در هر زمینه­ ای – همچون مالی، اقتصادی، انرژی و تسلیحاتی – هیچ وقت از جانب ایران به رسمیت شناخته نشده است.1399/08/02
18:01:00
5.0 / 5
1622
تگهای خبر: انرژی , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز