ساداتیان:

رفع محدودیت های تسلیحاتی موقعیت ایران را در سطح منطقه و بین‎ الملل ارتقا داد

رفع محدودیت های تسلیحاتی موقعیت ایران را در سطح منطقه و بین‎ الملل ارتقا داد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یك كارشناس مسایل بین الملل اظهار داشت: رفع محدودیت های تسلیحاتی سبب شد موقعیت ایران در سطح منطقه و بین الملل ارتقا یابد چون اروپا، چین و روسیه از آن با وجود یكه تازی آمریكا حمایت كردند و این حمایت بر سایر كشورها هم اثرگذار بود.


سید جلال ساداتیان در گفتگو با ایسنا با اشاره به رفع محدودیت های تسلیحاتی ایران بر مبنای قطعنامه 2231 اظهار نمود: با وجود اقدامات مختلف ترامپ برای از بین بردن برجام، جامعه جهانی اقدامات او را غیرقانونی خواند و از این منظر آنچه بر مبنای قطعنامه 2231 صورت گرفت برای رفع محدودیت تسلیحاتی قابل توجه است. در عین حال شاهد می باشیم که ترامپ هنوز هم دارد تاکید می کند که آنچه من گفتم است یعنی در قالب مکانیسم ماشه مدعی است که تحریم تسلیحاتی بر مبنای قطعنامه های قبلی باقی است.
وی افزود: ترامپ در این زمان کوشش کرد در محافلی و از طرق مختلف تحریم های شورای امنیت و بین المللی را یک تنه اعمال نماید اما این اقدامات جنبه قانونی ندارند.
این کارشناس مسایل بین الملل درباره تغییر شرایط برای ایران پس از رفع تحریم تسلیحاتی با بیان این که ایران در وضعیتی نیست که با لغو تحریم تسلیحاتی بتواند اقدامات بزرگی در این چارچوب انجام دهد، معتقد است: در شرایط جدید، آنجاهایی که ایران تا کنون به لحاظ نظامی و تسلیحاتی کمک و مساعدت داشته است، از این به بعد چارچوب دار و قانونی می تواند حرکت و اقدام نماید. علاوه بر این همکاریهای جدید در حوزه نظامی می تواند شکل گیرد به شرط آنکه شرایط سیاسی تا حدود زیادی اجازه این کار را بدهد.
ساداتیان در پاسخ سوالی درباره واکنش افکار عمومی داخلی به برداشته شدن تحریم تسلیحاتی اظهار نمود: شرایط نگران کننده اقتصادی کشور واقعیت است و مردم معتقدند انتظاراتشان برآورده نشده است و در این وضعیت که نگران سفره و ارتزاق خودشان هستند برایشان چه فرقی می کند که ایران بتواند اسلحه صادر کند یا نه.
وی با تاکید بر ضرورت هماهنگی و همراهی همه دستگاههای کشور با یکدیگر برای عبور از وضعیت فعلی اظهار داشت: متاسفانه در این شرایط شاهد می باشیم که بعضی از مسؤلان و نمایندگان مجلس اظهارات و درخواست هایی را مطرح می کنند که به نظر حتی با الفبای سیاست هم آشنا نیستند. برخی اظهارات عجیب و غریب از نمایندگان مجلس یا درخواست برخی برای استیضاح رئیس جمهور چه توجیهی دارد؟ بهتر است به جای این سنگ اندازی ها مجلس و دیگر ارگان ها به کمک دولت بیایند و از دستگاه هایی که توان مالی کافی برای کمک دارند بخواهند تا بودجه خویش را صرف کمک به دولت کنند.
این کارشناس مسایل بین الملل با تاکید بر اینکه برداشته شدن تحریم تسلیحاتی بر مبنای قطعنامه 2231 در بعد سیاست خارجی و موقعیت بین المللی ایران دارای اهمیت است اما در بعد داخلی زمانی مهم می باشد که همه دستگاه ها در مجموعه حاکمیت دست به دست هم دهند و امور کشور بخصوص اوضاع اقتصادی را سامان دهند اضافه کرد: تا وقتی مسایل داخلی سامان داده نشود تحولات بین المللی اثرگذار نخواهد بود.
وی در پاسخ به این که تا چه اندازه رفع محدودیت های تسلیحاتی بر جایگاه ایران در منطقه اثرگذار است اظهار داشت: گمان می کنم این مجموعه کمی وضعیت مان را در منظقه بهبود می بخشد اما واقعیت این است که انتخابات آمریکا در این رابطه تأثیر گذار است. اگر بایدن انتخاب گردد طبیعی است با عنایت به مواضعی که تا کنون اتخاذ نموده به برجام باز می گردد و خیلی از امور در جای خود قرار می گیرد اما اگر ترامپ روی کار بماند وضعیت از این هم احیانا بدتر خواهد شد چون که فشارهای اقتصادی و مالی در بالاترین سطح وارد شده است و بعید نیست ترامپ به سمت اقدامات غیرقابل پیشبینی حرکت نماید.
ساداتیان خاطرنشان کرد: چه قرارداد نظامی پس از رفع تحریم ها داشته باشیم چه نداشته باشیم اعتبار و ارزش رفع تحریم تسلیحاتی به قوت خود باقی است و یک موفقیت در سطح بین الملل برای ایران به حساب می آید. معتقدم برداشته شدن تحریم تسلیحاتی موفقیتی کوچک اما مهم می باشد که اگر بایدن در انتخابات آمریکا برنده شود این موفقیت کوچک به یک امر مهم و موفق بزرگ می تواند با همراهی جامعه بین الملل و تدبیر ایران تبدیل گردد و کشورهایی که سمت آمریکا و اسراییل رفتند، بعد متوجه می شوند که این جبهه بندی برایشان فایده ندارد.1399/08/12
14:54:15
5.0 / 5
1549
تگهای خبر: تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز