سقوط حدود 45 درصدی سود سه ماهه آرامكوی سعودی

سقوط حدود 45 درصدی سود سه ماهه آرامكوی سعودی شركت نفتی آرامكوی سعودی كاهش ۴۴.۶ درصدی سود خالص خود در سه ماهه سوم سال جاری تحت تأثیر ضعیف ماندن تقاضا و قیمتهای پایین نفت در بحبوحه شیوع كرونا را گزارش كرد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، ارزش سهام شرکتهای نفتی جهانی سال جاری که سرمایه گذاران به تأثیر پاندمی ویروس کرونا روی تقاضا برای انرژی و تغییر گرایش بلندمدت از سوختهای فسیلی به سمت منابع تجدیدپذیر واکنش منفی نشان دادند، نزول کرده است.

قیمتهای نفت از مارس که به پایینترین رکورد در حدود دو دهه اخیر سقوط کردند، تا حدودی بهبود پیدا کرده اند با این وجود آرامکو و سایر غولهای نفتی نظیر شل و بریتیش پترولیوم هزینه سرمایه را سال جاری و سال آینده کاهش داده اند.

حاشیه سود ضعیفتر پالایش و شیمیایی در کاهش سود خالص آرامکو که در سه ماهه منتهی به ۳۰ سپتامبر به ۴۴.۲۱ میلیارد ریال سعودی (۱۱.۷۹ میلیارد دلار) رسید، سهم داشت. سود آرامکو در مدت مشابه سال قبل ۷۹.۸۴ میلیارد ریال بود.

امین ناصر، مدیرعامل آرامکو در اطلاعیه ای اظهار نمود: ما نشانه های زودهنگام احیا را در سه ماهه سوم به علت بهبود فعالیت اقتصادی و با وجود موانعی که پیش روی بازارهای انرژی جهانی وجود دارد، مشاهده کردیم.

ارزش سهام آرامکو در معاملات سه شنبه حدود یک درصد افزایش یافت و به ۳۴.۴ ریال رسید اما از آغاز سال جاری تابحال ۲.۳ درصد کاهش داشته است. با این وجود عملکرد بهتری در مقایسه با شرکتهایی نظیر اکسون، بریتیش پترولیوم و شل داشته که ارزش سهامشان بیشتر از ۵۰ درصد سقوط کرده یا شورون که با ۴۰ درصد سقوط ارزش سهامش روبرو شده است.

تحلیلگران می گویند که افت اندک ارزش سهام آرامکو تا حدودی به علت عملکرد بازار سهام عربستان بوده که سهام آرامکو در آن عرضه شده و همینطور این شرکت پرداخت سود نقدی سهام را تضمین کرده است.

آرامکو اعلام نمود ۱۸.۷۵ میلیارد دلار سود برای سه ماهه سوم پرداخت خواهد نمود که مطابق با برنامه این شرکت برای پرداخت ۷۵ میلیارد دلار سود نقدی سهام برای سال ۲۰۲۰ است.

پرداخت سود نقدی از جانب آرامکو که سال قبل وارد بورس شد، نقش مهمی در کمک به دولت عربستان سعودی برای مدیریت کسری مالی ایفا می کند.

سود خالص آرامکو در مقایسه با ۲۴.۶۲ میلیارد ریال در سه ماهه دوم حدودا دو برابر شد که آرامکو آنرا به قیمتهای بالاتر نفت نسبت داد. با این وجود کاهش حجم فروش تا حدودی تأثیر قیمتهای بالاتر را خنثی کرد. عربستان سعودی از ماه مه در جهت توافق اوپک و متحدانش، تولیدش را کاهش داده است.

بر اساس گزارش رویترز، آرامکو در سه ماهه سوم ۱۲.۴ میلیارد دلار گردش نقدی در مقایسه با ۶.۱ میلیارد دلار در سه ماهه دوم داشت.

منبع:

1399/08/14
21:26:19
5.0 / 5
1478
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز