رمزنگاری كوانتومی سدی محكم دربرابر حملات سایبری دشمن

رمزنگاری كوانتومی سدی محكم دربرابر حملات سایبری دشمن فاز دوم پروژه رمزنگاری كوانتومی فضای آزاد كه از فناوری های بسیار پیشرفته در جهان به حساب می آید، توسط سازمان انرژی اتمی از روز گذشته در بخش كوانتوم مخابراتی در كشور شروع شد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بنا بر اعلام سازمان انرژی اتمی ایران فاز اول این پروژه با موفقیت در فاصله ۳۰۰ متری انجام و عملیاتی شده است و الان فاز دوم این پروژه با محوریت ارسال فوتون های در هم تنیده و رمزنگاری کوانتومی بین پردیس مرکزی سازمان انرژی اتمی (شهید شهریاری) و تراز مخابراتی رأس برج میلاد در حال انجام می باشد.


آنچه در این پروژه پیچیده انجام می گیرد این است که به جای ارسال سیگنال برای مخابرات از درهم تنیدگی فوتون استفاده می شود. این کار سبب می شود که دیگر برای ارسال پیام به رمزنگاری نیاز نباشد، به عبارتی با این کار شکستن و کشف پیام های مخابراتی برای دشمن به هیچ وجه ممکن نیست.
قبلا این آزمایش در محیط آزمایشگاهی در فاصله 300 متری انجام شده است و الان در فاصله ای قابل توجه یعنی از محل قرار گرفتن سازمان انرژی اتمی در امیرآباد شمالی تا برج میلاد انجام می شود. به عبارتی اطلاعات از سازمان انرژی اتمی به برج میلاد و بالعکس ارسال و دریافت می شود و از آنجایی که دیگر در این روش سیگنالی ارسال نمی گردد، پیام ها قابل ردیابی یا شکستن هم نیستند.
پس از اجرایی شدن برجام با وجود تحریم ها و تهدیدهای کم سابقه آمریکا، ایران توانست بعد از دو سال در گامی بلند نخستین آزمایش در هم تنیدگی در حوزه کوانتوم را با موفقیت به انجام برساند.
ایران از سال 1395 با حدود ۱۲ استاد برجسته به عرصه تکنولوژی کوانتوم ورود پیدا کرد و آزمایش های مهمی در این رابطه انجام داد. پروژه کوانتوم با همکاری سازمان انرژی اتمی و دانشگاه صنعتی شریف شروع شد و در حوزه ارتباطات، کامپیوتر، دستگاههای محاسبات و بیولوژی هم دنبال شد.


در مرداد 1397 بعد از دو سال و با حضور مقامات سازمان انرژی اتمی در مرکز ملی لیزر ایران از نخستین آزمایشگاه کوانتوم رونمایی و اعلام گردید که ایران توانست در محیط آزمایشگاهی کوانتوم را در فاصله یک متری با موفقیت آزمایش کند. با انجام این آزمایش و بنا بر گفته مقامات سازمان انرژی اتمی، ایران نخستین کشور خاورمیانه و جهان اسلام است که توانسته به این حوزه از علم و تکنولوژی وارد شود.
کوانتوم دومین انقلاب قرن حاضر است و دنیای آینده به عبارتی متعلق به کوانتوم است. درهم تنیدگی کوانتومی (Quantum entanglement) پدیده ای بسیار عجیب است که حتی انیشتین هم وجود آنرا تایید نمی کرد. در این حالت، جفت های ذرات به صورت جدایی ناپذیری به هم پیوند خورده اند به صورتی که صرف نظر از فاصله آنها، از روی وضعیت یکی، وضعیت ذره دیگر قابل درک است. می توان از این فرایند برای انتقال از راه دور (دوربری) اطلاعات بین این ذرات در فاصله های بسیار زیاد استفاده نمود. در بیانی دیگر، دو فوتون را در نظر بگیرید که به هم چسبیده اند، ابتدا باید آنها را از هم جدا کرد اما با وجود جداسازی آنها باید با هم در تماس باشند یا همزاد هم باشند. قطب یکی رو به بالا و دیگری رو به پایین است. حالا اگر یکی را برگردانید آن یکی هم برمی گردد، حتی اگر آنها در فاصله بی نهایت از هم باشند و همان لحظه اطلاعات برقرار می شود.
در حال حاضر کشورهای توسعه یافته این فن آوری را در اختیار دارند و توانسته اند تا 100 کیلومتر آنرا آزمایش و در اختیار بگیرند در این میان تنها کشور چین توانسته این فن آوری را با فاصله ۷۰۰ مایلی آزمایش کند.
از آنجایی که ایران یکی از کشورهای مطرح در حوزه نانوتکنولوژی در منطقه و دنیا است و زیرساخت های تکنولوژیک و انسانی مناسب را در اختیار دارد، پیشبینی می شود با سرعت بسیار خوبی مسیر پیشرفت در حوزه کوانتوم را بپیماید.

منبع:

1399/08/16
12:11:15
5.0 / 5
1553
تگهای خبر: انرژی , برق , تحریم , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز