رفع مشكل كم آبی سمنان با تكمیل مطالعات آب های كارستی استان

رفع مشكل كم آبی سمنان با تكمیل مطالعات آب های كارستی استان به گزارش خبرگزاری نفت و گاز رئیس سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور با تكیه بر اینكه رخ فرونشست در دشت های سمنان بالا است، اظهار داشت: استان سمنان از نظر پتانسیل آب های كارستی در وضعیت مطلوبی قرار دارد و در صورت كمك استانی به تكمیل شدن مطالعات سازمان حوزه این آب ها، مشكل كم آبی این استان هم تا حدودی مرتفع خواهد شد.


به گزارش ایسنا، علیرضا شهیدی، رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در جلسه ویدئوکنفرانس با علیرضا آشناگر استاندار سمنان، در زمینه موضوعاتی چون مشکل کم آبی، تکمیل فرآیندهای اکتشافی و مخاطرات استان صحبت کردند و دوطرف به بحث و تبادل نظر و عرضه راهکار در مورد موارد مطرح شده پرداختند.
یکی از مهمترین دغدغه های استاندار سمنان درمورد مشکل کم آبی این استان و به مخاطره افتادن صنعت این کشور است که در این حوزه دکتر علیرضا شهیدی با اشاره به اینکه این استان از نظر پتانسیل آب های کارستی در وضعیت مطلوبی قرار دارد، اظهار داشت: در صورت کمک استانی به تکمیل شدن مطالعات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در حوزه آب های کارستی، مشکل کم آبی استان هم تا حدودی مرتفع خواهد شد، چونکه این استان از نظر زمین شناسی قابلیت استفاده از آبهای کارستی را دارد.
دکتر شهیدی به عملکرد این سازمان در حوزه اکتشافی در استان سمنان اشاره نمود و اضافه کرد: بخش های زیادی از مناطق امیدبخش معدنی این استان، مورد عملیات برداشت ژئوفیزیک هوایی قرار گرفته است؛ اما حصول نتایج نهایی به برداشت های تکمیلی تر وابسته است که این امر احتیاج به حمایت استانی دارد.
وی روش های ژئوفیزیک هوایی را در دنیا و کشور هزینه بر دانست و اظهار نمود: سازمان زمین شناسی آمادگی دارد تا با بخش خصوصی وارد همکاریهای متقابل شود تا بتوانند قدمی را در جهت اشتغال زایی و افزایش ثروت در استان و کشور بردارند.
شهیدی تصریح کرد: این سازمان با همکاری استانداری استان سیستان و بلوچستان توانسته است به الگوی اثربخشی جهت همکاری با بخش خصوصی برسد و این مورد در آینده نتایج قابل توجهی را در این استان به همراه خواهد داشت.
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی درمورد نتایج مطالعات این سازمان در زمینه ذخایر معدنی موجود در کویر حاج علی قلی واقع در جنوب شرقی دامغان، توضیح داد: برداشت های اولیه در این دشت از جانب سازمان انجام و مجوز پروانه اکتشاف برای آن صادر گردیده است که درصورت کمک استان جهت انجام فعالیتهای تکمیلی اکتشافی، امکان صدور گواهی کشف و به مزایده گذاشتن آن جهت واگذاری به بخش خصوصی تا آخر سال جاری وجود دارد.
بر مبنای اعلام روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، شهیدی با اشاره به اینکه استان سمنان جزو استان های پرمخاطره کشور است، اظهار داشت: نرخ فرونشست در دشت های سمنان بالا است و این مورد خطرات زیادی را برای ابنیه و سیستم حمل و نقل استان بوجود می آورد که همگی این اتفاقات به علت جانمایی اشتباه و عدم توجه به بررسی های زمین شناسی است.
منبع:

1399/08/24
14:27:53
5.0 / 5
1410
تگهای خبر: صنعت , عملیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز