یك كارشناس مسایل بین الملل مطرح كرد

احتمال بازگشت سریع و بدون مذاكره آمریكا به برجام

احتمال بازگشت سریع و بدون مذاكره آمریكا به برجام یك كارشناس مسایل بین الملل اظهار داشت: اگر آمریكا بخواهد سریع از برجام عبور كند، این احتمال وجود دارد كه حتی بدون مذاكره به برجام بازگردد؛ اگر این كار را كند یعنی برای برداشتن گام دوم و گام های بعدی در سطح منطقه خودرا آماده می كند.


رحمان قهرمان پور در گفت و گو با ایسنا با اشاره به موضوع بازگشت آمریکا به برجام بعد از انتخاب جو بایدن بعنوان رئیس جمهوری آمریکا که وعده این بازگشت را از قبل داده است، اظهار داشت: یک سوال اساسی وجود دارد که ابتدا باید به آن پاسخ داد، اینکه ایران و آمریکا مقرر است در چهار سال آینده مساله اصلی شان بازگشت به برجام باشد یا این کار مقدمه گام یا گام های دیگر است؟ و به نظر محتمل ترین گام بعدی پس از بازگشت به برجام و اجرائی شدن این توافق، مذاکره درباره مسائل مختلف منطقه ای می تواند باشد و اگر پاسخ ما این باشد که امکان فراتر رفتن از برجام در روابط دو کشور در چهار سال آینده وجود ندارد، پس ایران و آمریکا حداقل طی یکی دو سال آینده مشغول برجام خواهند بود.
وی افزود: معتقدم دو نیرو موجب می شود که دولت بایدن دنبال عبور سریع از برجام و پرداختن به مسائل دیگر منطقه ای شود. مهار چین مهمترین مساله در فوریت برای بایدن است و این کار جز با تجمیع همه امکانات آمریکا امکان پذیر نیست و تجمیع یعنی آمریکا باید حضور خودرا در بسیاری از مناطق دنیا همچون خاورمیانه کم کند، اما خاورمیانه به سبب مشکلات امنیتی و تاریخی که دارد مانع از آن خواهد شد که احیانا آمریکا بتواند سریع از آن بیرون رود. خاورمیانه در قیاس با مناطق دیگر چالش بیش تری دارد. علاوه بر این آمریکا در خاورمیانه یک تعهد امنیتی و رابطه ویژه سیاسی با اسرائیل دارد که در سایر مناطق دنیا چنین رابطه ویژه ای را جز با انگلیس ندارد و می دانیم که حتی این دو با هم تفاوت زیادی دارند. بدین سبب آمریکا ناگزیر است که برای اجرای عملی و موفق سیاست مهار چین و جلوگیری از عبور چین از آمریکا در سال های آتی نیروی خودرا تجمیع کند.
این کارشناس مسایل بین الملل اظهار نمود: دومین مساله ای که سبب می شود، مدیریت منطقه برای آمریکا در اولویت باشد، این است که در آمریکا یک جریان قدرتمندی در حال شکل گیری است که معتقد می باشد نباید آمریکا هزینه حفظ نظم لیبرال در خارج از این کشور را بپردازد و این جریان ربطی چندان به حزب دموکرات و جمهوری خواه ندارد بلکه یک جریان فراجناحی است و هر روز که جلوتر می رویم این جریان گسترش بیشتری هم پیدا می کند، بدین جهت معتقدم این مسائل موجب می شود که دولت بایدن تلاش کند مساله برجام را در مدت زمان کوتاه جمع کند و در دولت آینده ایران به دنبال مذاکره درباره مسائل منطقه باشد و هدفش از این کار هم زمینه چینی برای خروج تدریجی امن و بدون بحران از منطقه است.
قهرمان پور اظهار داشت: آمریکا به دنبال این است که در خاورمیانه پساآمریکایی باردیگر مجبور به دخالت گسترده در خاورمیانه نشود. مساله اسرائیل و جنگ فراگیر بین چند کشور در منطقه و اینکه جز دخالت آمریکا برای اختتام دادن به آن جنگ، چاره دیگری وجود نداشته باشد، مورد توجه آنهاست. آمریکا در نقشه بزرگی که برای آینده دارد به ایران نگاه می کند. دولت ایران از نگاه آنها این قابلیت را دارد که خروج آمریکا از خاورمیانه را با تاخیر زیادی رو به رو کند و اگر آمریکا نتواند در زمان خودش خروج خود از خاورمیانه را تسهیل کند، سیاست مهار چین تضعیف می شود. بدین جهت اگر آمریکای بایدن به این سمت برود که سریع از برجام عبور کند، بازگشت به برجام دشوار نیست و ممکنست بخش زیادی از خواسته های ایران را هم بپذیرد و البته در این مساله خواست ایران هم مهم می باشد. اگر آمریکا به این باور برسد که ایران می خواهد در برجام متوقف شود و درباره مسائل دیگر مذاکره نکند، ممکنست بازه بازگشت به برجام طولانی شود و چانه زنی و پیش شرط ها و مطالبات جای خودرا به اجرای توافق دهند.
وی اشاره کرد که اگر آمریکا بخواهد سریع از برجام عبور کند، این احتمال وجود دارد که حتی بدون مذاکره به برجام بازگردد. اگر این کار را کند یعنی آمریکا می خواهد گام دوم زودتر آغاز شود، اما اگر بازگشت به برجام در سطوح مختلف سیاسی و کارشناسی و وزیران خارجه باقی بماند احیانا تمام وقت دو کشور برای سال های آتی صرف مساله برجام خواهد شد.
این کارشناس مسایل بین الملل با اعلان اینکه اگر بخواهیم احتمال تمایل آمریکا به ورود به مذاکرات منطقه ای را جدی بگیریم، این سوال مطرح می شود که آیا اروپا، چین و روسیه هم با نیت، سیاست و خواست آمریکا درباره مذاکرات منطقه ای موافق هستند یا نه؟ و اینکه این مذاکرات فرضی میان آمریکا با ایران در قالب 1+5 برگزار می گردد یا دو جانبه ایران و آمریکا یا سه جانبه ایران آمریکا و اروپا؟ اظهار داشت: به نظرم این سوال مهمی است هر چند زودهنگام است، چون هنوز فرایندهایی که به شکل گیری گروه 1+5 در موضوع هسته ای منجر گردید در مورد مسائل منطقه ای شکل نگرفته است. البته تضاد منافع روسیه و چین با آمریکا و اروپا در مورد خاورمیانه حتما بیشتر از تضاد آنها در بحث هسته ای ایران است.
قهرمان پور اظهار نمود: پنج قدرت هسته ای منافع مشترکی دارند که هیچ کشوری جز خودشان نباید قدرت هسته ای باشد و از تعداد قدرت های هسته ای تا حد ممکن باید کاسته شود اما این پنج کشور درباره آینده خاورمیانه اشتراک نظر حداقلی هم ندارند. تنها چیزی که برای هر پنج عضو مهم می باشد، اینکه جنگ طولانی مدت در منطقه ایجاد نشود، هر چند که برخی تحلیل گران معتقدند در این مورد هم منافع واحدی نیست، مثلا روسیه خیلی هم بدش نمی آید بحران در منطقه ایجاد شود و آمریکا درگیر این بحران شود.
وی در ادامه درباره نقش ایران در این روند اشاره کرد: در صحنه این بازی شطرنج، تصمیم های ایران و نقشه راه آن، یکی از خانه های مهم این صفحه شطرنج است. اگر ایران دنبال این باشد که مساله برجام را سریع حل کند و به سراغ گام های بعدی برود در آن صورت شاهد تغییراتی در این بازی خواهیم بود.1399/08/29
21:24:46
5.0 / 5
1634
تگهای خبر: خاورمیانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز