گروسی:

فعلا اتفاق خاصی در نطنز نیفتاده است

فعلا اتفاق خاصی در نطنز نیفتاده است به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی دز یك كنفرانس خبری به سوالات درباره جوانب مختلف برنامه هسته ای ایران و فعالیتهای اخیر آژانس در ایران پاسخ داد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا به نقل پایگاه اینترنتی آژانس بین المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی درباره نصب زنجیره جدید سانتریفیوژ های IR-2m در تاسیسات نطنز اظهار داشت که هنوز کار با سانتریفیوژها آغاز نشده است و این یعنی این سانتریفیوژها در این محل مورد استفاده قرار خواهند گرفت. البته این مورد فراتر از محدودیت های برجام است. اما به صورت کلی افزایش چشم گیری از زمان به کارگیری شان، در ظرفیت اتفاق نیفتاده است. این سانتریفیوژها قبلا در محلی دیگر فعال بودند.
گروسی درباره مبحث تورقوز آباد که پیش از این رژیم صهیونیستی مدعی شده بود ایران یک زرادخانه هسته ای مخفی در این محل دارد، بیان نمود: این مورد مدتی است که مطرح است. حدودا دو سال است که برای نخستین بار آثاری(ذرات اورانیوم) پیدا شده و تبادل نظرهایی با ایران در اینباره انجام شده است. اطلاعاتی که از آنها دریافت کردیم از نظر فنی معتبر نبود. بنابراین است که حالا می گوییم باید اطلاعاتی معتبر به ما بدهند. آنها باید در اینباره شفاف سازی کنند و با عنایت به زمانی که طول کشیده است این یک عملکرد علمی نیست. آنها باید دلیل چیزی را که ما پیدا کرده ایم توضیح دهند. همان گونه که گفتم توضیحات رضایت بخش نبوده اند.
گروسی درباره گزارش برخی رسانه ها درباره تصمیم دونالد ترامپ برای اقدام نظامی ضد تاسیسات هسته ای ایران اظهار داشت که آژانس تمامی اخبار مربوطه را رصد می کند اما ترجیح می دهد که درباره گمانه زنی های موجود گمانه زنی نکند، چون که به حقیقت منتهی نمی گردد و علاوه بر این اطلاعاتی رسمی هم در اینباره دریافت نکرده است.
او در ادامه درباره بازسازی تاسیسات نطنز به دنبال حادثه ای که چندی قبل در آنجا رخ داد اظهار داشت: این مورد توسط دکتر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در اوایل ماه سپتامبر در مطبوعات و رسانه ها اطلاع رسانی شد. آنها گفتند که ساخت و ساز را آغاز می کنند. ما هنوز آنجا را بازرسی نکرده ایم و اطلاعاتی هم به دستمان نرسیده است چون که در این مرحله ای که قرار دارند، پروتکل الحاقی هنوز این اجبار را ایجاد نمی نماید. هیچ چیز غیرعادی درباره آن وجود ندارد. البته ما اتفاقات آنجا را دنبال می نماییم و می بینیم که تحرکاتی هست و در حال پیش رفتن هستند.
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه شورای حکام آژانس ضمن اشاره به اینکه روز گذشته بروزرسانی در چارچوب یک سند در مورد فعالیتهای هسته ای ایران منتشر نموده است اعلام نمود که آژانس بین المللی انرژی اتمی طبق توافق خود با ایران به دو سایت هسته ای به صورت کامل دسترسی داشته است.
وی با تکرار بر ضرورت شفافیت در مورد وجود ذرات اورانیوم در یک سایت هسته ای در ایران ادعا نمود که ایران باید توضیحی قابل قبول عرضه نماید تا بر صحت و کامل بودن اعلامیه های پادمانی ایران خلالی وارد نشود.
گروسی همینطور بر تداوم ارزیابی ها در مورد عدم وجود مواد هسته ای و «فعالیت های اعلام نشده» در ایران تصریح کرد.1399/09/02
20:37:20
5.0 / 5
1329
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز