صعود نفت برای اوپك پلاس چالش برانگیز شد

صعود نفت برای اوپك پلاس چالش برانگیز شد خبرگزاری نفت و گاز: در فاصله چند روز تا زمان برگزاری نشست وزیران اوپك و اوپك پلاس، افزایش اخیر قیمتهای نفت دلیل خوبی برای تولیدكنندگانی كه موافق افزایش تولید این گروه در سال آینده هستند، فراهم نموده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، قیمتهای نفت در ایام اخیر تحت تاثیر خوش بینی به ساخت واکسنهای موفق کووید ۱۹ که چشم انداز بهبود تقاضا را تقویت کرده است، صعود کرده اند. شرکت داروسازی استرازنکا دوشنبه هفته جاری اعلام نمود که واکسن کووید ۱۹ این شرکت می تواند تا ۹۰ درصد نتیجه بخش باشد. این سومین واکسنی است که نتایج موفقیت آمیزی داشته است و می تواند ارزانتر ساخته و راحتتر از رقیبانش توزیع شود. قبل از این شرکتهای فایزر و بایو ان تک و مُدرنا از ساخت واکسنهای موفق کووید ۱۹ آگاهی داده بودند.

وزیران نفت اوپک و اوپک پلاس مقرر است دوشنبه و سه شنبه هفته آتی (روزهای ۱۰ و ۱۱ آذر) نشست مجازی داشته باشند و انتظار می رود در جریان این دیدار درباره به تاخیر انداختن برنامه افزایش تولید با در نظر گرفتن موج جدید شیوع ویروس کرونا و محدود شدن بیشتر تقاضا برای انرژی مذاکره کنند.

قرار بود محدودیت عرضه فعلی ۷.۷ میلیون بشکه در روز اوپک پلاس از ژانویه تسهیل شده و به ۵.۸ میلیون بشکه در روز برسد اما وزیران این گروه به ابهامات پیرامون سطح تقاضای جهانی برای نفت اشاره کردند که آنها را مجبور می کند افزایش برنامه ریزی شده تولید را به تاخیر بیاندازند.

این گروه با وضعیت بازار دشواری روبرو هستند. تقاضا برای نفت بسیار نوسان داشته و اشباع عرضه که به دنبال شیوع ویروس کرونا و سقوط تقاضا بوجود آمد، اندکی کاسته شده اما همچنان وجود دارد. افزایش تولید اوپک پلاس در ژانویه معکوس شدن روند بهبود قیمتها در هفته های اخیر را تهدید می کند.

پل هورنسل، تحلیلگر بانک استاندارد چارترد در گزارشی نوشت: هر چه وزیران اوپک پلاس به سبب بالا رفتن قیمتها احساس آسودگی بیشتری کنند، دستیابی به توافق درباب اقدامات بیشتر برای تثبیت بازار دشوارتر می شود. این بانک تمدید سه ماهه محدودیت عرضه فعلی اوپک پلاس را حداقل انتظار بازار از نشست آتی اوپک و متحدانش می داند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اما بهبود چشم انداز قیمت نفت برنت در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به منزله چالش دیگری برای این گروه است و به مفهوم آنست که تولیدکنندگان خارج از این گروه می توانند ماهها از قیمتهای بالاتر نفت سود ببرند. هر چه محدودیت عرضه اوپک پلاس طولانیتر شود، شرکتها و کشورهای تولیدکننده خارج از این گروه بیشتر تقویت خواهند شد.

رویترز روز چهارشنبه به نقل از سه منبع مطلع در اوپک پلاس نوشته بود این گروه مایل است برای پشتیبانی از بازار در طول موج دوم شیوع کووید ۱۹ و افزایش تولید نفت لیبی، افزایش برنامه ریزی شده تولیدش را به تاخیر بیاندازد و صعود قیمت هر بشکه نفت برنت تا مرز ۴۹ دلار تصمیم این گروه درباب تمدید محدودیت عرضه را تغییر نداده است.

با این حال اشتیاق برای تمدید محدودیت عرضه فراگیر نیست. بر اساس گزارش هفته جاری بانک گلدمن ساکس، یک مشکل احتمالی تمایل امارات متحده عربی برای داشتن سهم تولید بالاتر است. نیجریه هم سهم تولید بالاتری می خواهد و عراق درباره معافیت از کاهش تولید در سال ۲۰۲۱ صحبت کرده است.

پیش از نشست وزیران اوپک و اوپک پلاس چندین نشست فنی برگزار می گردد که به سبب همه گیری ویروس کرونا، همگی به صورت مجازی خواهند بود.

کریستین مالک، مدیر تحقیقات نفت و گاز در بانک جی پی مورگان پیش بینی نمود اوپک پلاس با وجود صعود قیمت نفت، افزایش تولیدش را به مدت شش ماه به تاخیر خواهد انداخت و احیانا عربستان سعودی داوطلب کاهش تولید بیشتری تا مارس خواهد شد. سطح ذخایر نفت به سرعتی که انتظار می رفت، کاهش پیدا نکرده و قرنطینه از شرق به غرب گسترش پیدا کرده و انتظار می رود قرنطینه های بیشتری در آمریکا وضع شود.

مالک اظهار داشت: کنار رفتن ترامپ از قدرت به اتحاد اوپک پلاس کمک خواهدنمود. بااینکه ترامپ در آوریل دخالت کرد و روسیه را به پای میز مذاکره با عربستان سعودی و توافق جدید کاهش تولید برگرداند اما بدون ترامپ، اوپک پلاس قویتر خواهد شد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از کنار رفتن ترامپ و ایجاد خلا در روابط آمریکا و عربستان سعودی بهره برده و خودرا به ریاض نزدیکتر می کند.

تحلیلگران نفت، معامله گران و پالایشگاهها در نظرسنجی بلومبرگ پیش بینی کردند اوپک و متحدانش افزایش برنامه ریزی شده تولید در ژانویه را به مدت سه ماه به تاخیر خواهند انداخت. سه نفر در این نظرسنجی تاخیر شش ماهه، دو نفر تاخیر سه ماهه و یک نفر تاخیر یک ماهه افزایش تولید این گروه را پیش بینی کردند.

منبع:

1399/09/07
13:41:57
5.0 / 5
1225
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز