سقوط قیمت نفت در واكنش به بن بست مذاكرات اوپك پلاس

سقوط قیمت نفت در واكنش به بن بست مذاكرات اوپك پلاس به گزارش خبرگزاری نفت و گاز قیمت نفت روز سه شنبه تحت تأثیر نگرانیها نسبت به افزایش عرضه به دنبال به تعویق افتادن مذاكرات تولیدكنندگان اوپك پلاس در مورد سیاست تولید سال ۲۰۲۱ كاهش پیدا كرد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت بعد از سقوط بیشتر از یک درصدی در روز دوشنبه، در معاملات روز جاری ۲۶ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش پیدا کرد و به ۴۷ دلار و ۶۲ سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۳ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش، به ۴۵ دلار و ۱۱ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز گذشته ۰.۴ درصد کاهش ثبت کرده بود.

با این حال هر دو شاخص در نوامبر حدود ۲۷ درصد رشد داشتند که تحت تأثیر اخبار امیدوارکننده از ساخت واکسنهای کووید ۱۹ و کمک آنها به تقویت تقاضا برای انرژی بوده است.

نشست رسمی وزیران اوپک روز دوشنبه برگزار گردید و قرار بود این تولیدکنندگان جزئیات در ارتباط با سیاست تولید سال آینده را بعد از دیدار با ۹ تولیدکننده متحد این گروه اعلام کنند. اما سه منبع مطلع به رویترز اعلام کردند مذاکرات رسمی وزیران اوپک پلاس به دنبال عدم توافق بازیگران کلیدی درباره میزان تولید سال آینده، به روز پنج شنبه موکول شد. وزیران این گروه بعد از دیدار غیررسمی که روز یکشنبه داشتند و طی آن موفق نشدند به توافق گروهی درباره سیاست تولید دست یابند، قرار بود روز سه شنبه دیدار کنند.

تحلیلگران شرکت آر بی سی کپیتال مارکتس در یادداشتی نوشتند: این گروه احیانا به شکلی سازش دست پیدا خواهد نمود و تمدید کوتاه محدودیت عرضه فعلی یا افزایش تدریجی تولید محتمل ترین نتیجه این مذاکرات خواهد بود. با این وجود اختلافات اخیر برای همبستگی گروهی این تولیدکنندگان در سال ۲۰۲۱ خوشایند نیست. خوشبینی به تولید واکسنهای کووید ۱۹ افزوده شده و تولیدکنندگان بهبود قوی تقاضا برای نفت را انتظار دارند.

به گفته منابع آگاه، امارات متحده عربی با بیان این که حمایتش از تمدید محدودیت عرضه به بهبود پایبندی سایر اعضای گروه مشروط است، دستیابی به توافق را پیچیده کرده است.

این گروه طبق توافق آوریل، مقرر است تولیدش را در ژانویه حدود دو میلیون بشکه در روز افزایش دهد اما موج جدید شیوع کرونا و ضعیف شدن روند احیای تقاضا سبب شده است تولیدکنندگان این گروه ادامه محدودیت عرضه فعلی ۷.۷ میلیون بشکه در روز در ماههای نخست سال میلادی آینده را بررسی نمایند. بدون توافق گروهی، محدودیت تولید اوپک پلاس در ژانویه به ۵.۸ میلیون بشکه در روز تسهیل می شود که به قول تحلیل گران، با عنایت به احیای تولید نفت لیبی بازار را گرفتار اشباع عرضه خواهد نمود.

بر اساس گزارش رویترز، ۴۰ اقتصاددان و تحلیلگر در نظرسنجی رویترز پیشبینی کردند میانگین قیمت نفت برنت در سال میلادی آینده ۴۹ دلار و ۳۵ سنت خواهد بود و قیمتها برای حفظ روند افزایشی مشکل خواهند داشت.
1399/09/11
13:37:47
5.0 / 5
1354
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز