گزینه مشاور امنیت ملی دولت بایدن:

همه چیز به ایران بستگی دارد!

همه چیز به ایران بستگی دارد! گزینه مشاور امنیت ملی دولت جو بایدن با اعلان اینکه فرصت بازگشت به برجام در دولت بعدی آمریکا وجود دارد، اظهار داشت: ما از توافق خارج شدیم و الان تنها هستیم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از شبکه بلومبرگ، جیک سالیوان نامزد معرفی شده از طرف جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا برای سمت مشاور امنیت ملی روز دوشنبه در سخنرانی خود در اجلاس شورای مدیریت وال استریت ژورنال ابراز خوش بینی کرد که فرصت بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در دولت آینده آمریکا وجود دارد.
وی در قسمتی از سخنان خود با اشاره به توافق هسته ای که دونالد ترامپ در سال 2018 بطور یک جانبه از آن خارج شد، تاکید کرد که هرگونه پیشرفت در جهت حفظ یا حتی تقویت این توافق که در دوران دولت اوباما حاصل شد به همکاری بین المللی بستگی دارد.
سالیوان اضافه کرد: حالا در وضعیت خطرناکی هستیم. آنها (ایران) اورانیوم بیشتری غنی سازی کرده اند. ما (از توافق) خارج شدیم و تنها هستیم.
در حالی که ایران بعد از خروج آمریکا از برجام و همین طور عمل نکردن اروپا به تعهدات برجامی اش مبادرت به کاهش تعهدات برجامی به صورت گام به گام نمود، این مقام آمریکایی گفت: قصد دولت بایدن این است که ایران را به پایبندی کامل (برجام) بازگرداند، کاری که برنامه هسته ای ایران را بار دیگر تحت کنترل قرار می دهد. هر زمان که به این هدف دست پیدا نماییم زمینه برای مذاکرات جدید بر سر دیگر مسائل (درباره ایران) فراهم خواهد شد.
سالیوان در ادامه با ادعای اینکه "همه چیز به ایران بستگی دارد" اظهار داشت: اگر مقامات ایران از پیوستن مجدد سر باز بزنند، آمریکا می تواند به جهان بگوید که "اکنون شما باید به ما بپیوندید" تا راهبردی ایجاد نماییم که به ایرانیها نشان دهد واقعا انتخاب دیگری وجود ندارد.
وی اشاره کرد: سیاست خارجی آمریکا بطور کلی زمانی که با متحدان دموکرات خود و همین طور نهادهای بین المللی همکاری می نماییم، قوی تر بوده است.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، این اظهارات در حالی مطرح شده که سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روز دوشنبه در نشست خبری اش با تاکید بر اینکه برجام چیزی مربوط به گذشته است و مذاکرات مربوط به آن در گذشته انجام شده است، اظهار داشت: این توافق بین المللی موافقان و مخالفان خودرا داشته است، فراز و نشیب های خودرا طی کرده است. با دقت نکات در آن لحاظ شده، مهر و موم شده و هر گونه دست زدن به آن از لحاظ شکلی و محتوایی به منزله اختتام برجام است.
خطیب زاده اشاره کرد: اینکه برخی فکر می کنند مسیری که آمریکا و رژیم ترامپ با سیاست فشار حداکثری ضد ملت ایران طی کرد و نتوانست به اهداف خود نائل شود، از جانب دیگری که اسم آنرا گفت و گو یا مذاکرات جدید بگذارند می توانند به آن برسند، موضوعی است که کسی در تهران خریدار آن نیست.
سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: ایران گفته است که اگر همه طرف های مقابل به تعهداتشان عمل کنند اقدامات کاهشی که ایران در قالب برجام انجام داده است برگشت پذیر است و ایران در قبال اجرای کامل تعهدات از طرف طرف مقابل تعهدات خودرا نیز انجام می دهد.
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان نیز بتازگی در توییتی نوشت: ایران در ۱۵ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی حسن نیت خودرا ثابت کرده است. دولت بایدن باید حسن نیت خودرا با پیروی کامل از قطعنامه ۲۲۳۱ و اختتام دادن به جنگ اقتصادی ترامپ مقابل ایرانیان نشان دهد. در آن زمان ایران از اقدامات جبرانی خود ذیل برجام بازمی گردد.1399/09/18
17:54:57
5.0 / 5
1650
تگهای خبر: انرژی , خرید , مشاور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز