وزیر انرژی عربستان

دنبال ثبات بازار نفت هستیم نه یك قیمت خاص!

دنبال ثبات بازار نفت هستیم نه یك قیمت خاص! خبرگزاری نفت و گاز: وزیر انرژی عربستان سعودی در اظهاراتی اشاره کرد: گروه اوپک پلاس به رغم اختلافاتی که وجود دارد، همچنان به مدیریت بازار نفت ادامه می دهد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان در دیداری برای بحث درباره بودجه اظهار داشت: ما درباره بازارهای باثبات، بازارهای پایداری که از سرمایه گذاری و توسعه حمایت می کنند، صحبت می نماییم.

اوپک و متحدانش شامل روسیه در قالب گروه اوپک پلاس در طول سال ۲۰۲۰ در دیدارهای مختلفی به بحث درباره نحوه مدیریت عرضه نفت در دوران پاندمی ویروس کرونا پرداختند و اختلاف نظراتشان را عیان کردند.

شاهزاده عبدالعزیز اظهار داشت: ترجیح عربستان سعودی این است که آماده کاهش عرضه قبل از هر گونه افت تقاضا باشد برای اینکه همه گیری ویروس کرونا در کشورهای غربی ادامه دارد.

با این حال سایر اعضای این گروه شامل روسیه و امارات متحده عربی مایل هستند محدودیت عرضه بمنظور دفاع از سهم بازارشان تسهیل شود. اعضای اوپک پلاس در آخرین نشست این گروه که سوم دسامبر برگزار شد، با افزایش گروهی تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز از ژانویه و برگزاری ماهانه دیدارها برای تصمیم گیری درباره سطح تولید نفت موافقت کردند.

مقامات اوپک پلاس می گویند که این امر تولیدکنندگان را قادر می کند در مقابل شرایط متغیر بازار واکنش سریعتری نشان دهند. شاهزاده عبدالعزیز اظهار داشت: ما در عربستان سعودی درباره پاندمی نقطه نظر متفاوتی داشتیم و حداقل در بخش انرژی بر این باور بودیم که اقدامات زودهنگام اتخاذ شود. دست به اقدام زدن و اتخاذ تدابیر زودهنگام نتایج بهتری خواهند داشت تا این که بگذاریم مسائل دشوار و حل آنها بسیار پرهزینه شود.

نشست گروه اوپک پلاس روز چهارم ژانویه برگزار می گردد.

عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است، با سقوط ۳۰.۷ درصدی درآمد نفتی در سال ۲۰۲۰ به ۴۱۲ میلیارد ریال سعودی (۱۰۹.۸۱ میلیارد دلار) روبرو شده است و وزارت دارایی این کشور هفته جاری بودجه ای را رونمایی نمود که هزینه ها را حدود هفت درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کاهش داده تا کسری بودجه را کمتر کند.

ناظران بازار این بودجه را علامت انتظارات عربستان سعودی از قیمت نفت می دانند اما مقامات سعودی درباره این که چه قیمت نفتی را هدف گرفته اند، اظهارنظر نکرده اند.

شاهزاده عبدالعزیز اظهار داشت: ما سطح قیمت خاصی را هدف نمی گیریم. هدف ما تثبیت بازار نفت و تشویق سرمایه گذاران به ادامه سرمایه گذاری بوسیله بازارهای باثبات است.

بر اساس گزارش پلاتس، مفسرین در شرکت الرجحی کپیتال می گویند پیش بینی درآمد نفتی ۸۴۹ میلیارد ریال (۲۲۶ میلیارد دلار) در بودجه بر اساس قیمت ۴۸ دلار هر بشکه نفت برنت منطقی بنظر می رسد.

آمار رسمی ارائه شده از طرف ریاض به سازمان JODI نشان داد صادرات نفت عربستان سعودی برای چهارمین ماه متوالی رشد کرده و در اکتبر به ۶.۱۶ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ۶.۰۷ میلیون بشکه در روز در سپتامبر رسید. مجموع صادرات نفت و فرآورده های نفتی این کشور بر اساس ماهانه ۲۸۱ هزار بشکه در روز رشد کرد و به ۷.۳۸ میلیون بشکه در روز رسید.
1399/09/28
22:05:03
5.0 / 5
1100
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز