وزیر خارجه انگلیس:

ایران اقدامات اخیر اعلام شده در برنامه هسته ای اش را انجام ندهد!

ایران اقدامات اخیر اعلام شده در برنامه هسته ای اش را انجام ندهد! به گزارش خبرگزاری نفت و گاز در حالیکه ایران بعد از خروج آمریکا از برجام و همینطور تعلل کشورهای اروپایی در انجام تعهدات برجامی شان مبادرت به کاهش تعهدات برجامی اش کرد، وزیر امور خارجه انگلیس بعد از نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو توافق هسته ای از ایران خواست از اقدامات اخیر اعلام شده در برنامه هسته ای اش صرف نظر کند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس بعد از نشست مجازی امروز وزرای امور خارجه کشورهای عضو توافق هسته ای[برجام] در صفحه توییترش نوشت: امروز با اعضای برجام دیدار کرده و کاملا به وضوح گفتم که ایران نباید توسعه های اخیر اعلام شده در برنامه هسته ای اش را انجام دهد. انجام دادن این کار فرصت های پیشرفتی را که امیدواریم در سال ۲۰۲۱ شاهدش باشیم تضعیف می کند.
درخواست زیاده خواهانه راب درباره گسترش فعالیت ایران در برنامه هسته ای اش به دنبال این انجام می شود که ایران یک سال بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای و تحریم هایی که بر کشورمان اعمال کرد، همینطور با وجود تعلل کشورهای اروپایی عضو برجام در عمل به تعهداتشان نسبت به عرضه راهکارهایی برای کاهش تأثیر تحریم ها و نرمال سازی روابط تجاری با ایران، اعلام نمود که در پنج گام معین تعهدات داوطلبانه اش در توافق هسته ای را می کاهد.
اما مقامات ایران گفته اند، به محض عملی شدن تعهدات کشورهای عضو برجام، این اقدامات انجام شده به حالت قبل باز خواهند گشت.
به تازگی هم مجلس شورای اسلامی در جهت طرح خنثی سازی تحریم ها، سازمان انرژی اتمی را موظف به افزایش میزان غنی سازی اورانیوم کرده است.
وزرای خارجه کشورهای عضو برجام که امروز در نشست آنلاین کمیسیون مشترک شرکت کرده بودند در اطلاعیه ای با تکیه بر تداوم لزوم اجرای کامل و موثر برجام توسط همه طرف ها، چالش ­های کنونی اجرای برجام را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
در این بیانیه آمده است:
۱. نشست وزرای خارجه سه دولت / اتحادیه اروپایی + دو (چین، فرانسه، فدراسیون روسیه، بریتانیا، نماینده عالی اتحادیه اروپایی در امور خارجه و سیاست امنیتی) و جمهوری اسلامی ایران، اعضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، در روز۲۱ دسامبر ۲۰۲۰ (۱ دی ۱۳۹۹) به صورت مجازی برگزار گردید. این نشست به ریاست آقای جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه برگزار گردید.
۲. اعضای برجام ضمن تاکید باردیگر بر تعهدشان جهت حفظ توافق، تلاش­ هایشان در این راستا را تصریح نمودند. آنها تداوم لزوم اجرای کامل و موثر برجام توسط همه طرف ­ها و پرداختن به چالش­ های کنونی اجرای [برجام]، همچون در زمینه عدم­ اشاعه هسته­ ای و تعهدات رفع تحریمی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
۳. وزرا بر اهمیت نقش آژانس بعنوان تنها سازمان بین­ المللی مستقل و بی­ طرف که از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد مأموریت یافته تا بر اجرای تعهدات عدم­ اشاعه هسته­ ای ذیل برجام نظارت و آنها را راستی­ آزمایی نماید، تاکید نمودند. آنها بر اهمیت تداوم همکاری توأم با حسن نیت با آژانس تاکید نمودند.
۴. وزرای خارجه خاطرنشان ساختند برجام، که توسط قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید شده، همچنان بعنوان عنصری کلیدی در نظام عدم­ اشاعه هسته­ ای جهانی و یک دستآورد مهم دیپلماسی چند جانبه است که در صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی نقش دارد. وزرا بار دیگر بر تاسف عمیق خود از خروج ایالات متحده از توافق تاکید نمودند. آنها تاکید نمودند که قطعنامه ۲۲۳۱ همچنان کاملا لازم الاجرا است.
۵_ وزرا توافق کردند که به گفتگو برای تضمین اجرای کامل برجام توسط تمامی طرف­ ها ادامه دهند. وزرا دورنمای یک بازگشت محتمل ایالات متحده به برجام را مورد توجه قرار دادند و بر آمادگی خود برای پرداختن به این مورد با نگاهی مثبت و در یک تلاش مشترک تاکید داشتند.

منبع:

1399/10/06
22:59:24
5.0 / 5
1394
تگهای خبر: انرژی , تحریم , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز