تصویب سند سازگاری با كم آبی استان مركزی در كارگروه ملی

تصویب سند سازگاری با كم آبی استان مركزی در كارگروه ملی مرکزی مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی اظهار داشت: سند سازگاری با کم آبی استان مرکزی در جلسه کارگروه ملی تصویب شده است.


عزت الله آمره ای روز یکشنبه ۷ دی در شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی، اظهار نمود: تا آخر آذرماه میزان بارش در استان مرکزی با ۲۰ درصد رشد، ۱۱۴ میلی متر برآورد شده که این میزان نسبت به بلندمدت رشد ۳۰ درصدی داشته است.
وی در مورد سد ساوه و سد کمال صالح با اشاره به اینکه هم اکنون ۷۳ درصد از ظرفیت مجموع دو سد پر است، اضافه کرد: حجم سد ساوه هم اکنون ۲۷۷ میلیون مترمکعب و سد کمال صالح ۹۵ میلیون مترمکعب است.
مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی خاطرنشان کرد: در مورد پر و مسلوب المنفعه کردن چاه های فرم ۵ استان، از ۲۸۰ چاه هدفگذاری شده تابحال ۹۲ چاه فرم ۵ پر و مسلوب المنفعه شده که پر شدن ۳۸ چاه از جلسه قبل تابحال صورت گرفته است.
آمره ای افزود: همینطور ۸۰ چاه جدیدالحفر هم در سطح استان پر شده که با احتساب چاه های فرم ۵ تابحال ۱۷۲ حلقه چاه در استان مسدود شده است.
وی افزود: در جهت نصب کنتور حجمی از ۷۰۰ کنتور هدفگذاری شده تاکنون، امسال ۲۶۶ دستگاه کنتور نصب شده که نصب ۱۰۷ کنتور از جلسه قبل شورای حفاظت از منابع آب استان تابحال صورت گرفته است.
مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی اظهار داشت: عمده ترین مشکل و چالش شهرستان زرندیه بخصوص در حوزه صنعت، تأمین آب است و بر مبنای کارشناسی های صورت گرفته باید بپذیریم که ظرفیت جدیدی برای شهرستان وجود دارد و باید به ظرفیت موجود توجه داشته باشیم.
آمره ای اضافه کرد: کشاورزان این منطقه خوشبختانه آگاه و آگاه هستند و می توان آنها را به سمت سیستم های نوین آبیاری سوق داد، همینطور برداشت از چاه های کشاورزی هم باید کنترل شود.
وی افزود: عدم استقرار صنایع کم آب بر بخصوص در مامونیه باید مورد توجه قرار گیرد چونکه شهرک مامونیه جای صنایع آب بر همچون فولاد نیست، البته چه بهتر که هیج صنعت دیگری در این منطقه ایجاد نشود چون وضعیت آب این شهرستان بحرانی است.
مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی بیان نمود: باید با یک برنامه ریزی از ظرفیت بخش خصوصی به منظور سرمایه گذاری در ایجاد تصفیه خانه و شبکه فاضلاب در این شهرستان بهره برد.
معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب آب منطقه ای استان هم در این جلسه اظهار داشت: نیاز صنایع شهرستان زرندیه به آب ۴۰۰ لیتر است که هم اکنون تنها ۵۵ لیتر آب در اختیار صنایع قرار دارد، البته آب آشامیدنی شهری هم وضعیت جالبی ندارد و احیانا در اواخر سال در تأمین آب آشامیدنی شهری و صنعتی با چالش هایی مواجه خواهیم شد.
محمود قدبیگی اضافه کرد: بخش خصوصی و صنعت آمادگی دارد در زمینه راه اندازی تصفیه خانه شهری مشارکت داشته باشد.
وی بیان نمود: نهایی شدن مطالعات آب شهرستان، صدور مجوز حفر چاه توسط ستاد اجرایی، نهایی شدن مجوز استفاده از ۷۰۰ میلیون مترمکعب از پساب جنوب تهران و ممنوعیت صدور مجوز استقرار واحدهای صنعتی آب بر از خواسته ها و پیشنهادات در مورد رفع مشکل آب شهرستان زرندیه است.1399/10/07
20:08:45
5.0 / 5
1102
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز