شكست مجدد آمریكا در دشمنی با برجام

شكست مجدد آمریكا در دشمنی با برجام دو پیشنهاد آمریکا در دشمنی با برجام با مخالفت شدید اعضای سازمان ملل مواجه و رد شد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، در جلسه کمیته اداری و مالی مجمع عمومی سازمان ملل که چهارشنبه شب به وقت نیویورک برگزار شد، معاون نمایندگی دائم آمریکا دو پیشنهاد را برای درج در قطعنامه برنامه و بودجه این سازمان در سال مالی 2021 بیان کرد.
اولین پیشنهاد آمریکا درباره اختصاص بودجه برای ایجاد یک کمیته و یک گروه کارشناسی برای تحریم ایران بود. کمیته و گروه کارشناسی مورد نظر آمریکا همان هایی است که پیش از انعقاد برجام و تصویب قطعنامه 2231 شورای امنیت وجود داشتند و الان دیگر وجود خارجی ندارند.
با این حال، معاون نمایندگی دائم آمریکا اظهار داشت که این کشور سازوکار ماشه در قالب قطعنامه 2231 را فعال کرده و قطعنامه های قبلی بازگشته اند و کمیته و گروه کارشناسی تحریم که قبلاً وجود داشتند، باید مجدداً احیا شوند و این مستلزم اختصاص بودجه است. پیشنهاد دیگر آمریکا نیز کاستن از بودجه اجرای قطعنامه 2231 بود.
بعد از ارائه پیشنهاد آمریکا، سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل و نمایندگان روسیه، آلمان، چین، ونزوئلا، کوبا، نیکاراگوئه و سوریه سخنرانی کردند و ضمن اعلام مخالفت صریح با پیشنهاد آمریکا، از اعضای سازمان خواستند به پیشنهادات آمریکا رأی مخالف بدهند.
اسحاق آل حبیب، سفیر و معاون نمایندگی دائم کشورمان نیز ضمن درخواست رأی گیری در مورد پیشنهاد آمریکا، گفت فقط طی چند ماه گذشته، آمریکا دو بار در شورای امنیت برای از بین بردن برجام کوشش کرد که هر دو بار نیز با مخالفت جدی اعضای آن مواجه گردید و ناکام ماند و پیشنهادهای اخیر آن سومین تلاش آمریکا است.
وی اضافه کرد: پیشنهادات آمریکا نه فقط هیچ مبنای قانونی ندارد بلکه در تعارض مطلق با قطعنامه 2231 شورای امنیت و مخالف فاحش منشور سازمان ملل است.
آقای آل حبیب ضمن تاکید بر لزوم مخالفت کشورها با پیشنهاد آمریکا اظهار داشت که این اقدام در پشتیبانی از برجام و نیز دفاع از حاکمیت قانون در سازمان ملل لازم است.
نماینده آلمان نیز طی سخنانی به نمایندگی از اعضای اتحادیه اروپایی اظهار داشت که اقدام آمریکا در تعارض با قطعنامه 2231 شورای امنیت است و اعضای اتحادیه اروپایی به آن رأی منفی خواهند داد و از سایر کشورها نیز می خواهند به پیشنهادات آمریکا رأی منفی بدهند.
نمایندگان روسیه و چین نیز ضمن تشریح اقدامات غیرقانونی آمریکا در خروج از برجام و نیز تلاشهای ناموفق آن در مقابله با این توافق طی ماههای اخیر، پیشنهادات جدید آمریکا را فاقد هرگونه مبنای حقوقی دانسته و ضمن مخالفت با آنها، خواهان مخالفت سایر کشورها شدند.
در ادامه، در مورد پیشنهادات آمریکا رأی گیری شد که با مخالفت 110 کشور، رد شدند و تنها 10 کشور از پیشنهادات آمریکا حمایت کردند و 32 کشور نیز به آنها رأی ممتنع دادند.1399/10/14
01:11:31
0.0 / 5
1183
تگهای خبر: تحریم , حقوق , نمایندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز