خودكفایی ایران در تولید كابل های آبی با دانش بومی

خودكفایی ایران در تولید كابل های آبی با دانش بومی به گزارش خبرگزاری نفت و گاز عضو سندیکای صنعت برق اظهار داشت: هم اکنون ایران در تولید کابل آبی با به روزترین کیفیت خودکفا بوده و موفق شدیم با تاکید بر دانش ایرانی، در عمیق های چاه های آب آشامیدنی جهان، در جهرم با عمق 518 متر و در لار با عمق 510 متر، از کابل های آبی تولید داخل استفاده نمائیم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، فرزاد نیک نام در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت استفاده از کابل های مناسب در صنعت آب، اظهار نمود: تا سال ۱۳۹۲، کابل هایی در صنعت آب کشور مورد استفاده قرار می گرفت که با نفوذ آب، مجبور به تعویض این کابل ها و تحمیل هزینه بسیار بودیم اما با انجام یک اقدام علمی و دانش بنیان، موفق به تولید کابل هایی شدیم که قابلیت هایی بمراتب بالاتر از نظر کیفیت، نسبت به کابل های قدیمی داشته است.
بگفته وی تا سال ۱۳۹۲ با دلار ۳۰۰۰ تومانی، سالانه هزینه ای بالغ به ۴۰۰۰ میلیارد تومان به صنعت آب کشور و وزارت نیرو بابت تعویض کابل های قدیمی تحمیل می شد اما با کابل های جدید ساخت داخل که از تکنولوژی منحصربه فرد برخوردار است، این هزینه صرفه جویی می شود.
این عضو سندیکای صنعت برق با اعلان اینکه از مجموع حدود ۲۰۰ هزار چاه آب کشور، ۲۵ تا ۲۸ هزار حلقه چاه آب آشامیدنی داریم، اظهار نمود: جهت استفاده از کابل آبی در چاه های آب آشامیدنی، باید پوشش این کابل ها مناسب حفظ سلامت آب باشد که کابل های آبی ساخت ما، مجوز سازمان غذا و دارو را داشته و روکش این کابل ها فاقد مواد آلاینده است.
وی با اعلان اینکه ایران حالا در تولید کابل آبی با به روزترین کیفیت خودکفا بوده و بیش از ۹۰ درصد نیاز داخل در یک شرکت ایرانی تولید می شود، اظهار نمود: عراق و افغانستان از مقاصد صادراتی کابل های تولید ایران هستند و قابلیت توسعه صادرات در این بخش وجود دارد.
نیروگاه ها از اولویت حمایت بانک ها خارج شده اند
همین طور علی امین - عضو سندیکای صنعت برق در جمع خبرنگاران با اعلان اینکه بزرگترین مانع ما در زمینه راه اندازی و توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر این است که بانک ها حمایت نمی کنند و نیروگاه ها از اولویت دولت و بانک ها خارج شده اند، اظهار داشت: طی سه سال، هزینه قابل توجهی بابت مطالعه و امکان سنجی نیروگاه های تجدیدپذیر انجام داده ایم اما بزرگترین مانع ما در زمینه راه اندازی و توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر این است که بانک ها حمایت نمی کنند و نیروگاه ها از اولویت دولت و بانک ها خارج شده اند و این یک مانع بزرگ است، ضمن اینکه قیمت فروش برق بر تجدیدپذیرها نیز بسیار پایین است.
وی با ابراز امیدواری از اینکه پیشنهاد ساتبا برای افزایش قیمت اعمال شود، اظهار نمود: پیشنهاد ما برای افزایش ۱۲۰ درصدی قیمت فعلی است. هم اکنون برای راه اندازی یک نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی ۵.۵ میلیون دلار معادل ۱۲۰ میلیارد تومان باید هزینه شود که اگر با نرخ فعلی فروش برق محاسبه شود، پروژه از امکان اجرا خارج می شود.
عضو سندیکای صنعت برق در ادامه با اعلان اینکه ما برای صادرات برق رقیبی به نام دولت داریم، اظهار داشت: هر چند قانون اجازه داده که بتوانیم برق را صادر نماییم اما به سبب رقابتی که بین دولت و بخش خصوصی وجود دارد تا حالا این امکان میسر نشده است. اگر به ما اجازه داده شود که نسبت به صادارت اقدام نماییم، هزینه ترانسفر را به وزارت نیرو پرداخت می نماییم ضمن اینکه با لحاظ جابه جایی پول و تحریم ها دست ما بازتر است و همین طور زمینه تهاتر به وجود خواهد آمد.
امین با اشاره به اینکه ما سرمایه گذاری را با منابع ارزی خارج از کشور انجام می دهیم، اظهار نمود: بتازگی مجوزی به مبلغ ۲۶۷ میلیون یورو از سازمان سرمایه گذاری خارجی دریافت کردیم و همین طور یک پروژه در حوزه سرمایه گذاری در منطقه آزاد کیش تعریف کرده ایم که فعلا بلاتکلیف است.
منبع:

1399/10/28
17:37:24
0.0 / 5
1060
تگهای خبر: برق , تحریم , تكنولوژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز