علی اكبر صالحی:

بی اعتمادی ما به آمریكا برپایه حقیقت ها است

بی اعتمادی ما به آمریكا برپایه حقیقت ها است به گزارش خبرگزاری نفت و گاز رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت وگویی با پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR، درباره مبحث تحریم ها و برجام به اظهار نظر پرداخته است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR، رهبر انقلاب در سخنرانی تلویزیونی ۱۹ دی درباره ی گمانه زنی ها و مباحث جاری در فضای سیاسی کشور پیرامون رفتار جمهوری اسلامی در برابر برجام و وظایف آمریکا در این خصوص، گفتند «ما هیچ اصراری نداریم، هیچ عجله ای نداریم که آمریکا به برجام برگردد؛ اصلاً مساله ی ما این نیست که آمریکا به برجام برگردد یا برنگردد. آنچه مطالبه ی منطقی ما و مطالبه ی عقلانی ما است، رفع تحریمها است؛ این حقّ غصب شده ی ملّت ایران است.» این جملات مواضعی بود که رهبر انقلاب آنرا بعنوان «سخن پایانی و قطعی» جمهوری اسلامی اعلام نمودند.

پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR در مجله اینترنتی نگار، ذیل پرونده «حرف قطعی» موضع جمهوری اسلامی در زمینه ی تحریم ها و برجام را در گفتگو با علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و از اعضای هیئت نظارت بر اجرای برجام بررسی می کند.

چرا غربی ها موظف می باشند که تمام تحریم ها را بردارند؟ و چرا رفع تحریم ها اساساً از بازگشت آمریکایی ها به برجام مهم تر است؟

تحریم ها از اساس یک امر ظالمانه ای بود و اصلاً ما چرا تحریم شدیم؛ چون دنیا، دنیای منطق نیست. دنیای منطق زور است نه زور منطق؛ بنابراین عده ای حاکمیت و روش حکمرانی ایران را مطابق میل خودشان در نظم جهانی نمی بینند و با ما درگیرند. اصلش این است؛ یعنی حکمرانی ما از دیدگاه آنها مشکل است، والا بحث هسته ای، حقوق بشر و دموکراسی مباحثی نیستند که واقعاً مهم باشند؛ چون ما موارد زیادی در کشورهای اطرافمان داریم. کدامشان دموکراسی و حقوق بشر دارند؟ اصلاً کدامشان واقعاً انتخابات درست حسابی دارند؟ امّا می بینید که مشکلی ندارند و در مدار سیاسی کشورهای استکباری می چرخند و کارشان را هم انجام می دهند. پس محوری ترین چالش ما با غرب همان روش حکمرانی ماست. برای آنها یک چیز مجهولی است و چنین چیزی در دنیا وجود نداشته که بر مبنای اصل ولایت فقیه باشد.

البته کشورهای همسایه مشکل زیاد دارند، ولی ظاهراً مشکل تحریمی و خارجی ندارند.

بله، منظورم این است که آنها با دنیای غرب چالش ندارند، ولی مشکل معیشتی و اقتصادی شان فراوان است. ازاین رو چالش ما واقعاً هسته ای نیست؛ چون هسته ای یک بحث فلسفی نیست و یک بحث دو دو تا چهارتاست. مباحث هسته ای علمی است و باید به یک نتیجه ای برسیم، امّا در مباحث فلسفی امکان دارد هیچ وقت به نتیجه ای نرسیم. حالا برگردیم به همان بهانه ی هسته ای که برای ما گرفتند؛ حتی اگر ما هسته ای را یک بهانه تلقی بکنیم، جایگاهی به این اعتبار ندارد به جهت اینکه بهانه هایشان ساختگی است. گاهی یک بهانه ریشه ای دارد، ولی بهانه ی هسته ای ساختگی است. برخی از متفکرین آمریکایی کتاب نوشتند و گفتند ما بهانه ی تصنعی برای ایران ایجاد کردیم که بتوانیم با ایران وارد چالش شویم.

از اوّایل دهه ی هشتاد، ما را به اعتبار اینکه فعالیتهای سری انجام می دادید و به آنها نگفتیم، تحریم کردند که این کذب مطلق است. من دارم مستند می گویم. زمانی که آقای البرادعی مدیرکل بود، اگر اشتباه نکنم سال ۸۱، بنده نماینده ی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی بودم. وقتی که منافقین اعلام نمودند ایران در نطنز دارد مثلاً تأسیسات سری می سازد، پیش از آن ما آقای البرادعی را به ایران آورده بودیم و به اصفهان هم رفته بود. در فاصله ی دو سه سال، دو بار به ایران آمد و من آن موقع نماینده ی ایران بودم. در اصفهان به او گفتیم ما داریم در اینجا تأسیسات UCF برای تبدیل اورانیوم درست می کنیم؛ یعنی اورانیوم را به گاز UF۶ تبدیل می نماییم. آنجا به او گفتم می دانی ما برای چه می خواهیم گاز UF۶ تولید کنیم؟ چون آقای البرادعی متخصص هسته ای نبود و حقوقدان بود، گفت چرا؟ گفتم ما می خواهیم غنی سازی بکنیم، والا پودر اورانیوم نگه داریم، آسان تر از گاز است.

آن موقع هنوز تأسیسات نطنز به این صورت کلید نخورده بود. پس از یکی دو سال تأسیسات نطنز کلید خورد و منافقین اعلام نمودند که جمهوری اسلامی دارد مخفیانه این کار را می کند؛ چون به آقای البرادعی اطلاع داده بودیم که ما می خواهیم غنی سازی بکنیم، فوری جواب داد که من آگاه بودم و از قبل به من اطلاع دادند و این ها کار سری انجام نمی دهند و تمام شد؛ امّا دستگاه تبلیغاتی و رسانه ای قوی غرب این دروغ بزرگ را جاانداختند و از آنجا ما را وارد یک چالش جدی کردند. ببینید این بهانه ی تصنعی که آژانس بین المللی در زمان آقای البرادعی رد کرد را آنها همچنان ادامه دادند. پایبند هم بودند و تحریم ادامه پیدا کرد. ازاین رو تحریم ظالمانه بود و هیچ دلیل و توجیهی نداشت که آنها ما را تحریم کردند و حالا باید تحریم را بردارند.چه گام های مشخص و عملی آمریکا و اروپا باید برای رفع تحریم ها بردارند؟

خیلی آسان است. ببینید عمده ی بخش تحریم ما به تعاملات بانکی برمی گردد. اگر ما دادوستد بانکی و نقل وانتقالات مالی مان روان بشود و مشکلی نداشته باشیم و فروش نفتمان هم مشکل نداشته باشد، دیگر مشکلی نداریم و کارمان را انجام می دهیم. این محوری ترین قسمت تحریم است؛ یعنی اوّلاً جلوی فروش نفت و سایر تولیدات در جمهوری اسلامی را نگیرند، ثانیاً روابط بانکی را تسهیل بکنند که ما بتوانیم تراکنش های بانکی و تعاملات بین المللی داشته باشیم.

با توجه به تصمیمی که مجلس گرفته است تا گام به گام تعهدات برجامی را لغو کند، چه تاثیر و پیامدهایی خواهد داشت؟ و تحلیلتان از این تصمیم چیست؟

این تصمیم در ادامه ی تصمیم پنج گامی است که قبلاً دولت گرفته بود. وقتی که در ۱+۵ به این تفاهم رسیدیم که آنها تحریم ها را بردارند، ما هم یک سری محدودیت ها را در صنعت هسته ای پذیرفتیم. خب تحریم ها پس از یکی دو سال تا حدودی برداشته شده بود و تعاملات بانکی ما داشت انجام می گفت. البته همان اوّایل هم مقداری مشکل آفریدند، ولی اصل کار داشت جلو می رفت و فعالیتهای اقتصادی از هر حیث داشت رشد پیدا می کرد و تقویت می شد. وقتی آقای ترامپ از برجام خارج شد، کلاً تحریم های ثانویه ی را بر ما وارد کرد. البته تحریم ها دیگر منشأ شورای امنیت سازمان ملل را نداشت و این دفعه تحریم ها منشأش تحریم های ثانویه ی آمریکا بود، ولی اروپایی ها می گویند اغلب شرکتهای ما با آمریکا کار می کنند و آمریکایی ها سهیم هستند و عقب نشستند. کشورهای دیگر هم مثل هند که یک کشوری بزرگی است تمکین کردند. علتش هم منطق زور آمریکا است.

پس شما می فرمایید که این تصمیمی که الآن مجلس گرفته مطابق است با آنچه که در جریان تفاهمات تصمیم گیری شد؟

بله، وقتی آنها تحریم کردند و تمام امتیازاتی که قرار بود ما از برجام بهره مند بشویم، جلویش را گرفتند، طبق قاعده ی عقلی ما هم باید به تعهداتی که داریم دیگر التزامی نداشته باشیم. طبق بند ۲۶، ۳۶ و ۳۷ ما اعلام کردیم که در پنج گام نسبت به تعهداتی که دادیم عقب نشینی می نماییم و مجلس آمد و این را یک قدم جلو برد و درست هم هست و ما هم خودمان را ملزم به اجرای قانون مجلس می دانیم. این یک واقعیتی است و هم دولت، هم سازمان انرژی اتمی اعلام نمود که ما در پیاده کردن قانون مجلس در ابعاد فنی هیچ مشکلی نداریم و در عرض ۲۴ ساعت، غنی سازی ۲۰ درصد را راه اندازی کردیم.

ماجرای تاکید رهبر انقلاب راجع به غنی سازی ۲۰ درصد چیست؟

رهبر انقلاب یک مرتبه فرمودند که غنی سازی ۲۰ درصد نماد تحقق و تجلّی اراده ی ملی است. سال ۸۸ که بنده مسئولیت سازمان انرژی اتمی را عهده دار شدم، به من اطلاع دادند که سوخت رآکتور تهران رو به اتمام است. سال ۱۳۶۶ من و آقای مهندس ذاکر همزمان هرکدام برای مأموریتی در آرژانتین بودیم. ایشان مسئول تأمین سوخت ۲۰ درصد رآکتور بود و برای تهیه سوخت به آرژانتین آمده بود. ۲۰ درصد از آرژانتین تأمین شد و سال ۶۷ وارد ایران شد و سال ۸۸ داشت رو به اتمام می رفت که ما از آژانس بین المللی انرژی اتمی تقاضا کردیم که ۲۰ درصد را برای ما تأمین بکنند. این دفعه آژانس بین المللی انرژی اتمی شرط گذاشت. آقای البرادعی به من گفت آقای صالحی آمریکایی ها و روس ها گفتند به شرطی ۲۰ درصد را می دهیم که شما اورانیوم ۴ درصد غنی شده تان را بدهید تا در خارج از کشور تبدیل به ۲۰ درصد بشود.

آن زمان می دانستیم که آنها به ما ۲۰ درصد نمی دهند و ما خودمان ۲۰ درصد را در چهارچوب تعهدات پادمانی شروع کردیم، امّا نیاز نبود که همه آگاه باشند. بدون اینکه تعهدات پادمانی مان را به هم بزنیم، طراحی ۲۰ درصد را از صفر شروع کردیم و کمتر از دو سال تقریباً هجده ماه کارخانه اش را ساختیم. وقتی ۲۰ درصد ساخته شد، ما به خارجی ها گفتیم دیگر ۲۰ درصد را نمی خواهیم و در لحظات آخر اعلام کردیم ۲۰ درصد را تولید کردیم. غربی ها گفتند این ها بلوف می زنند و دروغ است، مگر می شود چنین چیزی اتفاق بیوفتد. واقعاً تحول عظیمی بود و رهبر انقلاب در صحبت هایشان با این مضمون فرمودند که این تحقق اراده ی یک ملت است.

ما حدود دویست سیصد کیلو ۲۰ درصد تولید کردیم که برجام صورت گرفت. یکی از تقاضاهای برجام این بود که ما ۲۰ درصد را برای یک مدتی متوقف نماییم. این نکته را هم بگویم که ما در برجام در حوزه ی فنی هیچ کدام از حقوق فنی هسته ای مان را واگذار نکردیم، امّا محدودیت زمانی را پذیرفتیم. الآن ۲۰ درصد ذخیره ای که برای رآکتور تهران داریم، مال حدود پنج سال پیش است. حالا پس از پنج سال محدوده ی زمانی تمام شده و ما ۲۰ درصد را مجدداً آغاز می نماییم. در برجام آمده است که اگر ۲۰ درصد زودتر به اتمام رسید یا ما تولید می نماییم یا آنها به ما می فروشند. رآکتور بدون سوخت نمی ماند و آنها متعهدند طبق برجام پیش از انتهای آن زمان به ما ۲۰ درصد بدهند یا اینکه خودمان تولید می نماییم. حالا آنها بدقولی کردند و از برجام بیرون آمدند و قانون مجلس ۲۰ درصد را الزامی کرد و ما هم آغاز کردیم.

البته باید قبلش به آژانس اطلاع می دادیم. پروتکلی در آژانس است که باید انجام بگیرد و انجام گرفت. ما وقتی ۲۰ درصد را شروع کردیم، در ۲۴ ساعت طبق آخرین خبری که دارم ۲۰ گرم در ساعت دارند تولید می کنند؛ یعنی عملاً داریم نیم کیلو در روز تولید می نماییم. ما این ۲۰ درصد را تولید و ذخیره می نماییم و اگر آنها به برجام برگشتند، ما هم به تعهدمان برمی گردیم. رهبر انقلاب همین چند روز پیش در سخنرانی شان فرمودند که اگر آنها تحریم ها را برداشتند، ما هم به همان تعهداتمان برمی گردیم.

با توجه به تجربه ای که از برجام به دست آوردیم و تذکر رهبر انقلاب درباره مکانیسم تعهد در مقابل تعهد، به نظر شما مسیر ما از این به بعد چگونه باید باشد؟

ببینید مؤمن از یک سوراخ دو بار نباید گزیده شود. پیش از این موقعی که من وزارت خارجه بودم، در ارتباط با مذاکره با آمریکا خدمت رهبر انقلاب رسیدم و ایشان فرمودند آمریکا قابل اعتماد نیست. این را تذکر داده بودند و در جریان مذاکره هم ایشان تاکید داشتند که حواستان جمع باشد. برخی سفارش ها را می کردند که ما چگونه باید عمل بکنیم که پیشاپیش جلوی بدعهدی آنها را بگیریم؛ یعنی پیشبینی هایی بکنیم که آنها نتوانند بدعهدی بکنند. خیلی تاکید داشتند، ولی خب تأمین این نظر سخت بود. پس از اینکه این اتفاق افتاد، آمریکایی ها باردیگر بدعهدی کردند. حالا اگر بخواهند برگردند، جمهوری اسلامی باید اطمینان لازم را پیدا بکند. اگر می خواهد نسبت به گام هایی که برداشته عقب نشینی بکند، باید این اطمینان لازم را داشته باشد.

مثلاً اگر این ها گفتند ما بیانیه می دهیم که تحریم ها را برداشته شود، ما هم بیانیه می دهیم که گام هایمان را برمی داریم. اگر کار عملیاتی کردند ما هم عملیاتی به موازات آنها انجام می دهیم؛ یعنی بیانیه در مقابل بیانیه، عمل در مقابل عمل و تعهد در مقابل تعهد. دیگر مثل گذشته نخواهد بود که ما فقط تعهداتمان را انجام بدهیم. نوع کار آنها نرم افزاری است؛ یعنی مثل قانون است که می گوید من ایران را تحریم کردم، حالا تحریم ها را بردارید. یک نوع دستورالعمل و بخشنامه است که باید صادر کنند؛ امّا نوع کار ما فنی است؛ یعنی باید ۲۰ درصد را متوقف نماییم و سانتریفیوژها را برچینیم. بنابراین اگر ما از نظر فنی عقب نشینی بکنیم، بازگشتش مشکل است.

شرایط حقوقی تفاهم نامه ی برجام چگونه است؟ آیا طرفین متعهد می توانند شروط جدیدی برای رفع تحریم ها اضافه کنند؟ اخیراً شاهد بودیم که آقای بایدن صحبت هایی راجع به مساله ی موشکی ایران کرد که در مبحث برجام محلی از اعراب نداشت.

نه، این مساله را که صراحتاً مسئولین کشور خصوصاً آقای رئیس جمهور و آقای دکتر ظریف اعلام نمودند که ما هیچ شرط و شروط دیگری را نمی پذیریم. اگر می خواهند برگردند، برجام همان برجام قبلی است. اوّل باید این دیوار بی اعتمادی که از بین رفته، باردیگر اعتمادسازی اش انجام بگیرد. نه ما به آنها اعتماد داریم و نه آنها به ما اعتماد دارند. البته بی اعتمادی ما به آنها بر مبنای حقیقت هاست و حقانیت ما را نشان می دهد، ولی آنها بی اعتمادی شان به ما بر طبق این ضرب المثل است که می گوید: کافر همه را به کیش خود می پندارد.

بارها شنیده ایم که رهبر انقلاب تاکید کرده اند مهم ترین و محوری ترین راهکار برای بهبود بخشیدن به اوضاع و احوال اقتصاد ملی، خنثی سازی تحریم هاست. صرف نظر از اینکه طرفین برجام چه تصمیماتی می گیرند و آمریکایی ها به برجام برمی گردند یا نه، چگونه خنثی سازی تحریم ها می تواند راهکار اصلی برای بهبود اوضاع و احوال اقتصاد ملی باشد؟

وقتی ما در مقابل یک چالش بیرونی قرار می گیریم، یک اصلی را که باید مدنظر قرار بدهیم، اصل بازدارندگی است. این بازدارندگی می تواند در امور نظامی، در امور اقتصادی یا در امور فرهنگی باشد. در تمامی این حوزه ها ما باید این اصل بازدارندگی را ایجاد بکنیم. به عبارت دیگر تا قوی نشویم، نمی توانیم واقعاً در مقابل دشمن بایستیم. خب دنیا هم دنیای پیچیده ای است. دنیایی که رحم و انسانیت در آن نیست. یک ظاهرسازی دارند، ولی پشت سر این ظاهر واقعاً نیات شیطانی خوابیده است. انسان باید با بصیرت باشد و حواسش را جمع بکند. باید برای دهه ها و چه بسا سده ها برنامه ریزی نمود. اساس تمام این ها هم استقلال سیاسی است. انقلاب مقدس جمهوری اسلامی ایران، استقلال سیاسی را برای ما به ارمغان آورد. به عبارت دیگر ما غلام حلقه به گوش کسی نیستیم. خودمان برای خودمان تصمیم می گیریم و در مدار سیاسی خودمان می چرخیم، نه در مدار سیاسی دیگران. این خیلی مهم می باشد.

بنابراین انقلاب این بستر را برای ما فراهم نمود که بتوانیم خودمان را بسازیم؛ امّا چگونه می توانیم خنثی سازی بکنیم؟ ببینید خوشبختانه خداوند نعمات زیادی به جمهوری اسلامی ایران عنایت کرده است. کشور ما جمعیت قابل توجهی دارد و می تواند یک اقتصاد خود اتکا داشته باشد. شما نمی توانید با صد هزار نفر اقتصاد خود اتکا داشته باشید. مثلاً کشور اسلوونی دوونیم میلیون جمعیت و صنایع زیادی دارد. آن موقع جزئی از یوگوسلاوی بود و تولیداتش را به کل یوگوسلاوی عرضه می داد. وقتی از یوگوسلاوی جدا شد، مانده بود که این تولیدات کجا برود؛ یعنی با دو میلیون نمی توانست یک اقتصاد متکی به خودش داشته باشد.

امّا ۸۵ میلیون واقعاً یک عددی است که می تواند یک اقتصاد قائم به ذات خودش داشته باشد و تولید و مصرفش را هم دارد. مساله ی دوم، نیروی انسانی است که در جمهوری اسلامی تربیت شده اند و اصلاً قابل مقایسه با هیچ کشوری در منطقه نیست و ما در عرصه ی جهانی رتبه ی خیلی خوبی داریم. مساله ی سوم، موقعیت جغرافیایی است. ما پانزده همسایه ی دریایی و زمینی داریم و کمتر کشوری هست که پانزده همسایه داشته باشد. موقعیت ترانزیتی ای داریم که آسیای مرکزی را به اروپا و دریای سیاه و خزر را به خلیج فارس وصل می کند. مساله ی چهارم، منابع طبیعی فراوان نفت و گاز و معادن است. این ها واقعیتی است که جمهوری اسلامی دارد.

بنابراین ما هر آنچه که برای اقتصاد متکی به خود نیاز داشته باشیم را داریم، فقط باید حرکت بکنیم. البته به این مفهوم نیست که ما می خواهیم دور خودمان یک دیوار بکشیم و بگوییم با دنیا هیچ رابطه ای نداریم. نه، اصلاً به این مفهوم نیست؛ امّا باید از درون قوی باشیم که وقتی با دیگران ارتباط برقرار می نماییم، ارتباط معنادار و دوطرفه ای باشد. ازاین رو برای خنثی سازی تحریم اوّل باید اقتصادمان را تحت عنوان اقتصاد مقاومتی بسازیم تا بتوانیم ارتباط معناداری با دیگران برقرار بکنیم و پس از آن رشد و تعالی پیدا بکنیم.

با تصمیماتی که ترامپ گرفت و از برجام خارج شد، خساراتی به کشور ما وارد کرد. برخی از این خسارات جنبه ی عمومی و بعضی دیگر جنبه ی فنی داشتند. چگونه این خسارات باید محاسبه بشود؟ و در نهایت چطور باید از سوی ملت و حاکمیت ایران مطالبه بشود؟

در این دو سه سالی که ترامپ از برجام خارج شد، جلوی صادرات ما را گرفتند. ما پیش از خروج ترامپ حدود ۲.۵ میلیون بشکه نفت فقط صادر می کردیم و پس از خروج از برجام به زیر یک میلیون بشکه رسید. جلوی صادرات نفت ما را گرفتند و بعد یواش یواش جلوی صادرات منابع دیگرمان را هم گرفتند؛ حتی بعداً جلوی پتروشیمی را گرفتند و همین جور روزبه روز تحریم ها را اضافه کردند. این ها ضرر و زیان دارد. وقتی که می توانستیم نفت بفروشیم و درآمد داشته باشیم و سرمایه گذاری بکنیم و آن سرمایه گذاری زایش داشته باشد، با تحریم ها همه ی این ها را از دست دادیم.

باید همت عالی به خرج دهیم و همان حرکت اقتصادی بومی خودمان را جلو ببریم؛ یعنی مردم با نشاط، با امید، با جدیت کامل، با وحدت و با انسجام اقتصاد ملی را بسازند، امّا دولت و سایر قوا در کشور هم باید برای این کار بسترسازی کنند. ما باید بسترسازی درست برای حرکت مردم در امور اقتصادی و معیشتی فراهم بکنیم.

امّا راجع به حقوق ما اینجا به وزارت امور خارجه برمی گردد که باید با کمک وزارت اقتصاد، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و... مطالبه ی حقوقی بکند و از وزارتخانه های مختلف گزارش تهیه بکند که ضرر و زیان چقدر بوده است و بعد پیگیری بشود. ضرر و زیان یک امری نیست که ما بخواهیم بی توجه نسبت به آن باشیم و یک واقعیتی است که باید دنبال نماییم.

با توجه به اتفاقاتی که افتاده است، تأکیدات رهبر انقلاب و مصوبات مجلس و برنامه های جدید سازمان انرژی اتمی را توضیح بدهید.
الآن سازمان انرژی اتمی در حوزه های مختلف دارد کار می کند. اوّلین و محوری ترین کار سازمان انرژی اتمی این است که نیروگاه برق بسازد. رهبر انقلاب هم فرمودند بین ۲۰ تا ۳۰ هزار مگاوات نیاز داریم که باید ظرفیت برق هسته ای را در کشور ایجاد بکنیم. ما الآن هزار مگاوات داریم و دو هزار مگاوات دیگر هم داریم می سازیم. الآن بوشهر دو و سه را در حال ساخت داریم که دو سال است شروع شده و به خوبی هم جلو رفته است. امیدواریم هفت هشت سال دیگر عملیاتی بشود.

محوری ترین کار سازمان انرژی اتمی تولید برق هسته ای است که ما الآن داریم دو نیروگاه می سازیم؛ امّا هزینه ی ساخت این نیروگاه ها خیلی زیاد است. نیروگاه های هسته ای با نیروگاه های فسیلی متفاوت می باشد و سرمایه گذاری اوّلیه اش خیلی زیاد است، امّا سرمایه گذاری ثانویه و ادامه ی کارش بسیار پایین است؛ یعنی هر نیروگاه هزار مگاواتی هسته ای، پنج میلیارد دلار قیمتش است، ولی هرکدام از این نیروگاه ها شصت هفتاد سال عمرشان است و هزینه ی راهبری شان حدود صد میلیون دلار در سال است.

بنابراین محوری ترین کار، نیروگاه است که داریم می سازیم. بحث استراتژیک دیگری که سازمان انرژی اتمی با آن روبه رو هست، تأمین مواد اوّلیه است. برای ساخت نیروگاه باید اطمینان پیدا کرد که سوخت مورد نیازش را هم می توانیم در داخل تأمین نماییم. هر نیروگاه ۳۰۰ تن اورانیوم طبیعی در سال می خواهد. ما سال جاری تازه به ۴۰ تن رسیدیم و خیلی باید کار بکنیم تا به ۳۰۰ تن برسیم.

اساساً نگاه رهبر انقلاب به پیشرفت های علمی در عرصه هسته ای و نیروهای جوانی که وارد این عرصه می شوند چگونه است؟

ما هر از چندگاهی گزارش هایی را خدمت رهبر انقلاب می فرستیم. آخرین گزارشی که فرستادیم در ارتباط با فناوری کوانتومی بود که یک گزارش راجع به پیشرفت در پیشران هسته ای بود. چندسال پیش هم یک نمایشگاه اختصاصی در حسینه ی امام خمینی رحمه الله ضد برگزار کردیم و ایشان از مجموعه ی دستاوردها بازدید نمودند. ایشان وقت مفصلی هم گذاشتند و با تک تک جوان ها در حوزه های خودشان بحث و سؤال می کردند و تشویقشان می کردند. جوانان ما هم عمدتاً کمتر از سی سال اند؛ یعنی متوسط عمر مهندسین و نخبگان ما کمتر از سی سال است.

منبع:

1399/10/30
11:11:47
0.0 / 5
1181
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز