روانچی:

بازگشت آمریكا به برجام نباید مشروط باشد

بازگشت آمریكا به برجام نباید مشروط باشد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز برخلاف جو عمومی جامعه که نسبت به تحولات آمریکا و روی کار آمدن جو بایدن نگاهی مثبت دارد، اعتقاد دارد باید ˮواقع بینˮ باشیم و صبر نماییم ببینیم که بایدن تا چه اندازه به حرف هایی که در کمپین انتخاباتی اش درباره برجام و بازگشت به این توافق مطرح نمود، پایبند است و اساسا در اجرای تعهداتش طبق برجام تا چه اندازه متعهد.


صحبت درباره آینده مذاکرات با آمریکا در قالب برجام را هم امری "مضر" و غیرمنطقی می داند و می گوید چه منفعتی دارد هنوز نمی دانیم بازگشت آمریکا به برجام اتفاق می افتد یا نه و این بازگشت چه کیفیتی دارد درباره دستورکار کمیسیون مشترک برجام یا زمان برگزاری آن صحبت نماییم.
برجام را مقوله ای متعلق به کشور و برمبنای تصمیم و منویات مجلس شورای اسلامی، شورای عالی امنیت ملی و دستورات مقام معظم رهبری می داند و معتقد می باشد، هم اکنون در یکی از شرایط حساس برجام هستیم و صحبت از این که دولت بعدی آمریکا با این توافق چه می کند و چه سیاستی اتحاذ می شود خیلی زود و پیش بینی درباره آن دشوار است.
قضاوت زودهنگام نداشتن درباره بایدن و سیاستش در مورد ایران و برجام و هم رفع تحریم ها طبق برجام، نه یک کلمه کم نه یک کلمه بیش، دو موضوعی هستند که بارها بر آن تاکید می کند. در عین حال که تلاش دارد امید واهی به مردم درباره آینده ندهد، هم زمان تلاش می کند سخنی نگوید که باعث ناامیدی آنها شود؛ دو گانه ای که این روزها به سختی می توان در مرز آن حرکت کرد.
مجید تخت روانچی در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که مردم امروز تحت فشارهای اقتصادی، انتخابات آمریکا و روی کار آمدن جو بایدن و اینکه گفته است به برجام بازخواهد گشت، امید فراوان دارند که بازگشت آمریکا باعث تسهیل و بازگشایی تعاملات گسترده ایران با دنیا شود، تا چه اندازه این امید و چشم انداز واقعی و قابل تحقق است؟ اظهار داشت: ما وقتی درباره اقتصاد می خواهیم صحبت نماییم در دو بعد داخلی و خارجی شایان توجه و بررسی است. اگر زیرساخت خوب در اقتصاد داشته باشیم از فرصت ها به شکلی مناسب و اگر زیرساخت ها خوب نباشد به همان میزان بر اقتصاد تاثیر منفی می گذارد.

با وجود زیرساخت های نامناسب اقتصادی شاید بهره ای که باید از گشایش تحریم ها ببریم محقق نشود
وی اظهار داشت: اگر اقتصاد ما برمبنای ظرفیت ها در کشور و توانایی هایی که در ابعاد مختلف وجود دارد بتواند خوب عمل کند، از عنصر تجارت خارجی برای تقویت اقتصاد هم می توانیم استفاده نمائیم. در عین حال که نسبت به برداشته شدن تحریم ها بعنوان یک حق و از طرفی بعنوان یک موضع اصولی تاکید داریم. بدین سبب رفع تحریم ها مهم می باشد، اما با وجود زیرساخت های نامناسب اقتصادی شاید آن بهره ای که باید از گشایش تحریم ها ببریم محقق نشود. بدین جهت باید همزمان به رفع مشکلات اقتصادی هم فکر نماییم.

باید دید بازگشت بایدن به برجام کی و چگونه خواهد بود

نباید تمام مسایل اقتصادی داخلی مان را به این مساله موکول نماییم که بایدن چه می کند
تخت روانچی درباره خوشبینی نسبت به جو بایدن اظهار نمود: باید واقع بین باشیم و ببینیم وقتی بایدن به کاخ سفید می آید آیا به حرف هایی که تا هم اکنون زده عمل خواهدنمود یا خیر. برخی از روسای جمهور آمریکا را دیده ایم که در دوره انتخابات یک چیز می گویند اما وقتی به کاخ سفید می آیند یه جور دیگر عمل می کنند. باید دید بازگشت بایدن به برجام کی و چگونه خواهد بود.
این دیپلمات کشورمان اشاره کرد: موضع ما مشخص است؛ این که باید بطور کامل تحریم ها را بردارند، اگر این اتفاق بیفتد ما هم به تعهدات مان بازمی گردیم. ما عجله ای در این کار نباید داشته باشیم. ممکنست دولت جدید آمریکا بهر دلیلی در تاریخ ۲۰ ژانویه و پس از آن موضعی درباره برجام اتخاد نکند، این مشکل آنهاست. ما نباید تمام مسایل اقتصادی داخلی مان را به این مساله موکول نماییم که بایدن چه می کند. تجارت خارجی و داخلی به هم مرتبط هستند اما اینکه بخواهیم صبر نماییم ببینیم او چه تصمیمی می گیرد درست نیست. اگر تصمیمش مطابق با آنچه ما اعلام کردیم، بود که بدون پیش شرط و بلافاصله به تعهداتش در برجام باز گردد، مشکلی نیست؛ اگر نه قصد بازی داشته باشند آن وقت ما هم بر همان اساس تصمیم می گیریم.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل در پاسخ به این پرسش که فرض نماییم بایدن پس از تحلیف به سرعت بخواهد به برجام بازگردد در خوشبینانه ترین حالت حداقل دو ماه حداقل زمان نیاز است که در عمل نتیجه این بازگشت به لحاظ اقتصادی و سیاسی خودرا نشان دهد، اما هم اکنون در جامعه اینگونه بنظر می رسد جامعه انتظار دارد در ۲۰ ژانویه تحولی اساسی و بزرگ را شاهد باشند. به مردم بگویید باید در ۲۰ ژانویه و روزهای پس از آن دقیقا منتظر چه چیز باشند؟ اظهار نمود: پیام ها به مردم در سطح عالی نظام، هم مقام معظم رهبری و هم رئیس جمهور و دکتر ظریف داده شده است. اینکه ما چشم داشته باشیم که در روز ۲۰ ژانویه چه اتفاقی می افتد درست نیست. باید کار خودمان را انجام دهیم و منتظر اقدام آنها باشیم. در مجموع معتقدم باید روی کار خودمان تمرکز داشته باشیم.برای رفع تحریم ها یک کلمه کمتر یا بیشتر از اجرای برجام نمی خواهیم
تخت روانچی درباره درخواست ایران برای رفع تحریم ها اظهار داشت: در برجام مشخص است که چه تحریم هایی باید رفع گردد. ما عین همان را می خواهیم اجرا شود. ما یک کلمه کمتر یا بیشتر نمی خواهیم، تنها در این صورت است که رضایت ما جلب می شود. نه اجازه می دهیم برجام مورد مذاکره مجدد قرار گیرد نه اینکه چیزی به آن اضافه شود.

تا زمانی که دولت جدید آمریکا به تعهداتش برنگردد کارهای هسته ای در حال انجام را ادامه می دهیم
این دیپلمات کشورمان در پاسخ به این پرسش که در هر حال در پنج سال قبل تغییرات سیاسی، منطقه ای و بین المللی زیادی اتفاق افتاده است، بغیر از این که در موارد برجامی و تعهدات طرف ها هم تغییراتی اتفاق افتاده است، حتی مسئولان ایرانی اعلام نمودند که حتما درباره بخش هایی از برجام همچون مکانیسم ماشه تمایل دارند تغییراتی صورت گیرد، اینکه می گوییم مذاکره نمی نماییم را کمی توضیح دهید یعنی چه؟ اشاره کرد: ما تا زمانی که دولت جدید آمریکا به تعهداتش برنگردد کارهایی که در حوزه کارهای هسته ای در حال انجام آنها هستیم را ادامه می دهیم.
وی افزود: اول باید آنها تحریم ها را لغو کنند و برگردند به تعهداتشان و ما هم برگردیم به تعهدات مان، آن وقت در جلسات کمیسیون مشترک برجام درباره مسایل و اجرای برجام صحبت می نماییم. اما قویا معتقدم هم اکنون وقتش نیست که در این زمینه صحبت نماییم. توپ هم اکنون در زمین آنهاست. فراموش نکنیم که آمریکا بود که از برجام بیرون رفت و تعهداتش را زیر پاگذاشت و دیگران را به اجرا نکردن تعهدات شان وادار کرد.

وقتی همه اعضای برجام به تعهدات شان برگشتند درباره آینده صحبت می کنیم
این دیپلمات کشورمان اظهار داشت: در قطعنامه ۲۲۳۱ کشورهای دیگر هم موظف می باشند روابط تجاری و سیاسی خودرا با ایران تسهیل کنند. وقتی آمریکا خودش تعهداتش را انجام نمی دهد و جلوی کشورهای دیگر را هم می گیرد، نقض فاحش برجام و قطعنامه است و در این شرایط آمریکا در موقعیتی نیست که بگوید تکلیف من را روشن کن که در آینده چه کار خواهیم کرد، تا من (آمریکا) به برجام برگردم. حرف ما این است که شما از اول بی خود از برجام بیرون رفتی و هم اکنون زمان این نیست که درباره اینکه در آینده چه بحث هایی را در قالب برجام و کمیسیون مشترک صحبت می نماییم، صحبت نماییم. وقتی همه به تعهدات شان برگشتند درباره آینده صحبت می نماییم.

برگشت آمریکا به تعهدات برجامی اش زمان زیادی نیاز ندارد
تخت روانچی اظهار داشت: نمی دانم چه زمان به جلسات کمیسیون مشترک می رسیم، اگر تصمیم سیاسی برای بازگشت به تعهدات شان بگیرند زمان زیادی نمی برد. بایدن باید تصمیم بگیرد که می خواهد از تحریم بعنوان یک اهرم استفاده نماید یا خیر. از نظر ما اگر بخواهد از اهرم تحریم ها همچنان استفاده نماید، ادامه همان سیاست فشار حداکثری ترامپ است. به نظر ما برگشت به تعهدات زمان زیادی نیاز ندارد. شاید کارهایی بروکراتیک بخواهد اما این هم زمان طولانی نیاز ندارد. اگر تصمیم سیاسی گرفته نشود و قصد بازی داشته باشند و بخواهند شرایط را کش دهند و قسمتی از تحریم را کنار بگذارند و بخش دیگر را نه، و همان مواضع ترامپ در دولت بایدن با زرق و برق اجرا شود چه فرقی با قبل خواهد کرد!
وی افزود: به محض اینکه بایدن تصمیم سیاسی خودرا گرفت و در اجرا هم صداقت داشت و ما این صداقت را دیدیم و کارها خوب پیش رفت می تواند کارهای آنها و ما به سرعت شروع شود.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل درباره تحریم های جدیدی که آمریکا علاوه بر تحریم های هسته ای پس از خروج از برجام به اسامی دیگر ضد کشورمان اعمال کرد اما در عمل کمابیش همان تحریم های هسته ای هستند، اظهار نمود: از نظر ما همه اینها نقض برجام است. در متن برجام است که نمی توانید تحریم های جدیدی وضع کنید که در اصل همان تحریم های قبلی تحت عنوان دیگری است. دیگر اینکه اینها تقلب کردند و آمدند فلان ارگان ما که تحت هسته ای تحریم بوده است در قالب تحریم تروریستی آوردند اما اینها نباید این طور بماند. روشن است در برجام که چه تحریم هایی باید برداشته شود اگر بخواهند با این مساله بازی کنند مشخص است که مشتاق رفع مساله نیستند.

تصمیم برای بازگشت به برجام از طرف آمریکا نباید با اما و اگر و شرط و شروط همراه باشد
وی در پاسخ به این پرسش که اگر ببینید پس از مدتی بایدن هم تلاش در بازی دادن دارد و تعهدات کامل اجرا نمی گردد چه تصمیمی اتخاذ می کنید؟ اظهار داشت: باید در عمل ببینیم چه می شود. اما مهمست که تصمیم برای بازگشت به برجام از طرف آمریکا با اما و اگر و شرط و شروط همراه نباشد یا در اجرا شرط و شروط نگذارند. باتوجه به سابقه خراب آمریکایی ها، آنها باید نشان دهند که صادق هستند.
تخت روانچی افزود: در دولت اوباما نقض برجام را شاهد بودیم و آقای ظریف نامه نگاری را از همان ابتدا آغاز کرد و این نامه ها که با نماینده سیاست خارجی در اتحادیه اروپا انجام شد ثبت شده است. آنها از همان ابتدا با بدعهدی کارشان را شروع کردند و اوج آن هم در زمان ترامپ بود که از برجام خارج شد، بدین جهت باید حواس مان باشد که ببینیم وقتی تحریم لغو می شود در عمل چه اتفاقی می افتد. وقتی کالایی را می خواهیم بفروشیم چه اتفاقی می افتد؟ آیا بیمه و نقل و انتقال و خدمات جانبی آن هم انجام می شود یا خیر. ما باید دقت نماییم که تمام این مراحل کاملا حساب شده و برمبنای آنچه در برجام پیش بینی شده، باشد.
وی اظهار داشت: در برجام نوشته شده که روابط تجاری ایران با دنیا باید تسهیل شود، ما همین را می خواهیم و این شاید زمان ببرد اما این به مفهوم آن نیست که آنها در اجرای تعهدات شان زمان زیادی دارند. آنها باید تعهدات شان را انجام دهند اینکه شرایط عمومی در دنیا به شکلی باشد که تعامل با ایران زمان بر باشد بحث دیگری است. برجام به آنها زمان نداده که تعهدات شان را به تاخیر بیندازند یا زمان زیادی را برای اجرای آنها صرف کنند. ممکنست آنها بگویند که مشکلی برای تسهیل روابط ایران با دنیا نداریم اما پشت پرده به کشورها فشار بیاورند که با ایران تعامل نکنند، این یعنی بدعهدی. ما از ابتدا به طرف مقابل اعتماد نداشتیم و برجام هم به همین دلیل نوشته شده است.
وی در پاسخ به این پرسش که با وجود بی اعتمادی شدیدی که میان ایران و آمریکا از ابتدا بوده است و در چند سال قبل بیشتر هم شده است اصلا امکان ادامه بحث حتی بر سر برجام می تواند وجود داشته باشد؟ اظهار نمود: واقعیت قضیه این است که وقتی با حکومتی سر و کار دارید که بزرگ ترین جنایت یعنی ترور یک فرمانده عالی نظامی ایران را انجام داده است بدین جهت هیچ اعتمادی به آنها نیست. حتی در دوره اوباما آنها به تعهدات شان عمل نمی کردند و در دوره ترامپ هم شمشیر را از رو بستند. معلوم است که دیگر اعتماد نداریم. حرف ما به آنها این است که تصمیم سیاسی تان را بگیرند و به میدان بیایید تا ببینیم چه می شود.شرایط فعلی با زمان اوباما متفاوت است
تخت روانچی در پاسخ به این پرسش که از نظر شما سیاست خارجی جو بایدن ادامه سیاست باراک اوباماست؟ با تاکید بر این که قضاوت در باره سیاست خارجی بایدن زود است، اظهار داشت: علائمی وجود دارد که سیاست خارجی اش چه می شود اما برای قطعی صحبت کردن درباره آن هنوز خیلی زود است. طبیعی است در مقایسه با دوره ترامپ آن بد دهنی که او حتی نسبت به هم پیمانانش داشت را احیانا دیگر شاهد نخواهیم بود یا بیشتر روی چند جانبه گرایی تمرکز می کنند که ادامه کار دولت اوباماست، اما اینکه شبیه دولت اوباماست، باید صبر نماییم ببینیم چه می شود. بایدن وقتی معاون رئیس جمهور بود در مقایسه با اوباما تجربه سیاست خارجی بیشتری داشت و وزن قابل توجهی هم داشت، بااینکه در ادامه، اوباما سیاست خارجی را دست گرفت. تیم فعلی بایدن و افراد تیم سیاست خارجی و امنیت ملی اش، افراد موثر از دوره اوباما هستند اما شرایط فعلی متفاوت از آن زمان است. بدین جهت نمی توان گفت همان سیاست خارجی را ادامه می دهد.

اینکه بگوییم در برجام سر ایران کلاه رفته، بی انصافی است
این دیپلمات کشورمان که عضو تیم مذاکره کننده هسته ای هم بوده است در پاسخ به این که برخی معتقدند برجام طوری نوشته شده که امریکا می تواند هر طور می خواهد آنرا مصادره کند، با این تحلیل موافقید؟ اظهار داشت: خیر، این تحلیل و حرف را قبول ندارم. ما در مذاکره بودیم و می دانیم چه بحث هایی مطرح گردیده است و یک روز اگر مطالب و مذاکرات منتشر شود همه متوجه می شوند که از کجا شروع کردیم و به کجا رسیدیم. از سویی، افراد با نفوذ در آمریکا چه جمهوری خواه، چه دموکرات می گویند امتیازاتی به ایران دادید که نباید می دادید؛ نه این که لزوما حرف آنها درست باشد اما اینکه بگوییم سر ایران کلاه رفته و آنها هر طور می خواهند برداشت می کنند، بی انصافی است. اگر این طور است چرا در آمریکا به اوباما و کری بر سر برجام انتقاد می شود.

قبل از بازگشت و اجرای تعهدات از طرف آمریکا ورود به این مباحث مضر است
وی در پاسخ به این پرسش که به سبب ملاحظات سیاسی داخلی درباره آینده برجام نمی توان صحبت کرد یا نگاهی کارشناسی درباره این مساله دارید؟ اظهار نمود: اصلا بحث داخلی نیست، طرح این بحث را به لحاظ اصولی درست نمی دانم. اینکه یک مرحله جلوتر از چیزی که نمی دانیم اتفاق می افتد یا نه، وارد شویم از دید منافع ملی هیچ منفعتی ندارد. مبنای کار ما منافع ملی مان است و وارد شدن به این بحث در این شرایط به نفع ما نیست. هم اکنون آمریکا باید صداقت خودرا در بازگشت و اجرای برجام نشان دهند و ما نظاره گر آن هستیم.
وی اشاره کرد: پیش از بازگشت و اجرای تعهدات از طرف آمریکا مضر است که وارد این مباحث شویم.

آمریکا باید بدون اتلاف وقت به تعهدات بین المللی اش برگردد
نماینده ایران در سازمان ملل در پاسخ به این پرسش که برخی بر این نظرند، آمریکا احیانا ابتدا در بخش غذا و دارو و کالاهای اساسی تحریم ها را برمی دارد آیا این اقدام از طرف ایران قابل پذیرش و کافی است؟ اظهار داشت: اینها وقتی از برجام بیرون رفتند و گفتند که غذا و دارو جزو تحریم نیست، خلاف می گفتند و این مساله ثابت هم شد. هم اکنون اگر بخواهند تسهیلاتی درخصوص تجارت در مسایل انسانی فراهم آورند لطفی به ما نکردند و خواسته ما هم لزوما این نیست. این چیزی است که جامعه بین المللی دنبال آنست خصوصاً در زمان همه گیری کرونا که همچنان این تحریم ها و محدودیت ها بر سر جای خودش است. درست است تجارت کالاهای اساسی در دل برجام بعنوان قسمتی از تحریم های بین المللی است اما خواسته ما این است که آمریکا بدون اتلاف وقت به تعهدات بین المللی اش برگردد اما اگر این کار را هم کرد به ما لطفی نکرده است بلکه تحت فشار بین المللی و طبق قوانین و قوانین بین المللی این کار را می کند.
تخت روانچی در ادامه درباره لغو تحریم ارگان هایی همچون بانک مرکزی با بازگشت احتمالی بایدن به برجام اظهار داشت: موضوعاتی که در برجام بوده است باید لغو شود و غیر از آن هم ما قبول نداریم. بانک مرکزی اول تحت عنوان مسایل هسته ای تحریم بود اما وقتی ترامپ از برجام خارج شد، بانک مرکزی را به فهرست تحریم های تروریستی هم آورد با این وجود این کار از نظر ما یعنی تقلب و این مساله را که مثلا بانک مرکزی از فهرست تحریم های هسته ای بیرون رود اما در فهرست تحریم تروریستی باقی بماند قبول نداریم.
وی درباره ترور شهید سلیمانی و حال و هوای سازمان ملل بعد از این اقدام اشاره کرد: واقعا شب سختی بود. ابتدا خبر را شنیدیم و بعد هم آمریکا مسئولیت را پذیرفت که نشان دهنده اوج خباثت و رفتار خلاف مقررات حقوق بین الملل این کشور بود.
این دیپلمات کشورمان در پاسخ به این که چرا آمریکا علنی پذیرفت که این اقدام را انجام داده است؟ اظهار داشت: شاید برای این بود که بگویند ما قلدریم و توانایی این کار را داریم.

آمریکا اجازه پیگیری شکایت مان در ارتباط با ترور سردار سلیمانی در سازمان ملل را نمی دهد
تخت روانچی در ادامه درباره پیگری های حقوقی این ترور از طرف کشورمان اشاره کرد: ما به سازمان ملل شکایت کردیم اما چون آمریکا در شورای امنیت عضو است اجازه پیگیری شکایت را نمی دهد. در عین حال صحبت هایی که شفاهی به ما منتقل می شد و برخی مکتوب در دفتر یادبود می نوشتند، حاکی از نوعی انزجار از اقدام آمریکایی ها بود و برای جامعه جهانی این رفتار قابل قبول نبود.
وی در پاسخ به این پرسش که در بحث خروج آمریکا از معاهده مودت امکان بازگشت آمریکا به این معاهده می تواند در دولت بایدن متصور باشد؟ شاید اگر این پیمان هنوز بین ایران و آمریکا می بود در ارتباط با اقدام ترامپ در ترور شهید سلیمانی می شد شکایتی را ثبت و پیگیری کرد؟ اظهار نمود: مطمئن نیستم که به لحاظ حقوقی می شود از این طریق شکایتی داشت یا خیر. بااینکه در شکایتی که در موضوع تجارت در حوزه غذا و دارو داشتیم و دادگاه به نفع ایران رای داد، مگر آمریکا به آن عمل کرد! البته ما کار خودمان را در شکایت و پیگیری حقوقی این اقدام انجام می دهیم.
نماینده ایران در سازمان ملل درباره انتقادهای زیادی که خصوصاً در سالگرد ترور شهید سلیمانی عنوان شد در خصوص این که اقدامات کافی و لازم به لحاظ حقوقی در سطح بین المللی از طرف دولت و وزارت امور خارجه انجام نشده است؟ اظهار داشت: کارهایی که معمول است را انجام دادیم و این کار ادامه دارد و این طور نیست که بگوییم کارمان تمام شده و الان یک عده بگویند کارتان را خوب انجام ندادید. ما اهرم بین المللی و تعاملات دو جانبه را برای پیگیری این مساله دنبال می نماییم و این پروسه ادامه دارد. مجموعه نظام مصمم است این موضع را پیگری کند و در ابعاد مختلف هم این مساله دنبال می شود. ادعای ما که از طرف خیلی از کشورها حمایت می شود، این است که این اقدامی تروریستی بوده است و نباید آنرا به حال خود رها کرد و تعجب می کنم در وسط کار این انتقادها می شود.

اینکه بگوییم برجام محصول دولت آقای روحانی است، درست نیست
تخت روانچی در پاسخ به این پرسش که برخی معتقدند برجام محصول دولت روحانی است و با اختتام بافتن دولت وی برجام هم اختتام می یابد و به بایگانی سپرده می شود؟ اظهار نمود: معتقدم مقوله سیاست خارجی خطی، حزبی و انتخاباتی نیست و فراجناحی است و باید اینگونه به آن نگاه شود، خصوصاً در بحث مهمی مثل برجام. هم اکنون نزدیک به انتخابات هستیم و بحث هایی مطرح می شود و طبیعی هم است. اما اینکه بگوییم برجام محصول دولت آقای روحانی است، درست نیست. مجلس و شورای عالی امنیت ملی در این زمینه نظر داده اند، مقام معظم رهبری در این زمینه دستوراتی صادر کردند. هم اکنون برمبنای مصوبات مجلس کارها جلو می رود و بدون اینکه عجله ای داشته باشیم، داریم نگاه می نماییم که دولت جدید آمریکا چه می کند تا پس از آن تصمیم بگیریم. اگر تصمیم گیری در این دولت یا دولت بعدی باشد، فرع بر اصل مساله است.

اگر روزی برجام هم وجود نداشت، انتهای دنیا نیست
وی افزود: برجام موضوعی بوده که مجموعه نظام درباره آن صحبت کرده است و هم اکنون به مرحله حساسی داریم می رسیم و برمبنای مصوبه مجلس داریم پیش می رویم. اگر روزی برجام هم وجود نداشت، انتهای دنیا نیست، ما کار خودمان را ادامه می دهیم و برمبنای منافع ملی مان تصمیم می گیریم که در آن زمان چه اقدامی انجام دهیم. نمی توانیم از حالا برای مرداد سال آینده که دولت جدید بر سر کار می آید، بگویم برجامی هست یا نه. این پیش بینی سختی است.شاید برجامی نداشته باشیم که دولت بعدی بخواهد آنرا ادامه دهد
این دیپلمات کشورمان با اشاره به حساسیت جامعه نسبت به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و روی کار آمدن بایدن و بحث بازگشت این کشور به برجام اشاره کرد: اینکه نگاه مان متمرکز بر این باشد که بایدن چه می کند را قبول ندارم، باید برمبنای منافع ملی مان در بعد سیاسی و اقتصادی و دیپلماسی مسیر را ادامه دهیم تا ببینیم چه می شود. اینکه برجام می ماند یا نه به عوامل مختلف بستگی دارد. ما دنبال برهم زدن برجام نیستیم و کارهایی هم که می نماییم را در قالب برجام داریم انجام می دهیم. ما صبر می نماییم ببنیم دولت جدید آمریکا که مدعی است به برجام برمی گردد، این کار را می کند یا نه و چگونه.
تخت روانچی اظهار داشت: سیاست این دولت که تا هم اکنون پیش رفته این است که برمبنای برجام تعهدات مان را انجام می دهیم و کاهش تعهدات هم برمبنای برجام است. اینکه این مساله تا کی ادامه دارد به عوامل مختلف بستگی دارد، هم اکنون موضع ما این است که در قالب برجام جلو می رویم تا ببینیم طرف مقابل ما چه کار می کند. صحبت درباره اینکه در تابستان آینده دولت بعدی چه سیاستی را اتخاد می کند زود است. شاید برجامی نداشته باشیم که اصلا دولت بعدی بخواهد بیاید و برجام را ادامه دهد. سیاست فعلی ما این است که برجام ادامه پیدا می کند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/webm

1399/11/01
12:18:00
0.0 / 5
1097
تگهای خبر: برق , تجارت , تحریم , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز