وزیر نفت عنوان كرد

خاموش شدن فلرهای نفتی تا ۱۴۰۱

خاموش شدن فلرهای نفتی تا ۱۴۰۱ خبرگزاری نفت و گاز: خوزستان وزیر نفت با اعلان اینکه طرح پالایشگاه گاز بیدبلند از یک سو نشان دهنده شکست کامل تحریم و فشار حداکثری آمریکا و از طرف دیگر نشان دهنده توانمندی کشور است، اظهار داشت: همانگونه که قول دادیم امیدواریم تا سال 1401 همه فلرها خاموش شوند.بیژن زنگنه امروز (۲ بهمن ماه) در آیین افتتاح پروژه پالایشگاه گاز بیدبلند بهبهان، اظهار نمود: تعهد ما در ابتدای سال ۹۹ این بود که در این سال ۱۷ طرح پتروشیمی با سرمایه گذاری حدود ۱۱.۴ میلیارد دلار با ظرفیت تولید ۲۵ میلیون تن افتتاح شود. خوشحالم امروز به استحضار مردم عزیز می رسانم که امروز شاهد افتتاح یازدهمین طرح از این مجموعه هستیم؛ ارزش تولیدات و درآمد سالانه طرح عظیم بیدبلند خلیج فارس حدود یک و نیم میلیارد دلار است. است و این طرح، یک ابر پروژه است.

به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: بهبهان یکی از قدیمی ترین مراکز تمدنی و شهری با مردمی با فرهنگ است و در این فصل نیز بوی گل نرگس فضا را عطرآگین کرده است. پالایشگاه بیدبلند، مبداء صنعت گاز ایران است و با راه اندازی این پالایشگاه با ظرفیت حدود ۲۵ میلیون مترمکعب پالایش در روز و بهره برداری از خط لوله سراسری اول در سال ۱۳۵۰، صنعت گاز در ایران شکل گرفت. قبل از آن نیز یک کارخانه لوله سازی راه اندازی شد که همان لوله سازی اهواز است و البته در آن زمان این مقدار مصرف یعنی ۲۵ میلیون مترمکعب را در ایران نداشتیم و عمده گاز بوسیله خط لوله ای که تا آستارا راه اندازی شده بود، به شوروی سابق صادر می شد.

وزیر نفت افزود: این طرح اخیر یعنی پالایشگاه بیدبلند ۲ در اوایل دهه ۱۳۸۰ تعریف شد. در آن زمان، مطالعات جامعی در مورد بهره برداری بهینه از ظرفیت های نفت و گاز استان خوزستان انجام دادیم و بعد از بحث های زیاد، در نهایت به این نتیجه رسیدیم که لازم است تاسیسات متمرکز بزرگی برای فرآورش گاز راه اندازی نماییم.

وی اشاره کرد: رئیس جمهور نیز از اوایل دولت یازدهم اهمیت جمع آوری گازهای همراه نفت خصوصاً آن هایی که در مشعل ها می سوختند را ابلاغ نمود. البته موضوع گازهای مشعل یا فلر، از مسائل تاریخی در صنعت نفت می باشد و سال ها این مساله مطرح بوده است و به دلیلهای مختلفی، جمع آوری آن اجرا نمی شد.

زنگنه اضافه کرد: بزرگترین گام در تحقق این کار، فعالیت این پالایشگاه است و به شکلی برنامه ریزی شده که تا آخر سال ۱۴۰۱ دیگر عمدتا هیچ گازی نداشته باشیم که در مشعل ها بسوزد و بیش از ۹۵ درصد گازهای همراه نفت، جمع آوری می شود و مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

وی اظهار داشت: طرح های NGL۳۲۰۰ و NGL۳۱۰۰، سال آینده در غرب کارون به بهره برداری می رسد و تمام گازهای غرب کارون را جمع آوری و فرآورش و به بندر امام ارسال می کند. NGL۳۱۰۰ نیز در استان ایلام در سال ۱۴۰۱ به نتیجه می رسد و یک پتروشیمی حدود یک میلیون تنی در منطقه دهلران راه اندازی خواهد شد.

وزیر نفت اضافه کرد: اما مهم ترین طرح، پالایشگاه گاز بیدبلند ۲ (خلیج فارس) است. این طرح، از نظر حجم سرمایه گذاری، پیچیدگی فرایند، ظرفیت فرآوری و ورودی و خروجی برای جمع آوری گازهای همراه نفت، موردی بی نظیر است. البته در کلان این طرح، یک هدف توسعه منطقه ای نیز در نظر گرفته شده است. این طرح مادر، خوراک پتروشیمی بندر امام، اولفین و پلی اتیلن گچساران را تامین می کند. از این پالایشگاه، بیش از یک میلیون تن اتان به گچساران ارسال می شود که در آنجا با اولفین ترکیب می شود.

وی با بیان اینک در ادامه طرح بیدبلند خلیج فارس، دو طرح بزرگ دیگر نیز قابل اجرا می باشد، اشاره کرد: یکی از این طرح ها، راه اندازی یک مینی پالایشگاه برای تولید بنزین با ظرفیت روزانه حدود ۱۵ هزار بشکه و دیگری راه اندازی واحد پروپیلن است. ظرفیت این مجموعه ۳ و نیم میلیون تنی می تواند به ما بوتان، اتان پروپان و پنتان پلاس بدهد.

زنگنه اضافه کرد: یک طرح اضافی نیز به عهده هلدینگ خلیج فارس که سرمایه گذار پالایشگاه بیدبلند ۲ بود، گذاشتیم که در آخر سال ۹۷ در حضور رئیس جمهور قرارداد آن به امضا رسید و برای جمع آوری و انتقال گازهای مشعل در شرق کارون است.

وی اشاره کرد: طرح بیدبلند صددرصد ایرانی است و در موفقیت این طرح باید بر نقش موثر صندوق توسعه ملی تاکید نمود. طرح های پایین دستی نیز برای ما بسیار مهمست اما این بشارت را به مردم می دهم که در این دولت مقرر است دو طرح بسیار بزرگ پتروشیمی با سرمایه گذاری هر کدام ۳ میلیارد دلار شروع شوند.

زنگنه اضافه کرد: تیم ترامپ فکر می کرد که با تحریم می میریم اما ما نمردیم و آنها نابود شدند. ما زنده ایم و طرح هایمان را پیش بردیم گرچه حجم سرمایه گذاری ها کم شد اما هیچ طرحی به سبب تجهیزات و فناوری معطل نماند و ما کارمان را جلو بردیم و امید در دل ما بسیار بسیار بیشتر از قبل است.

وی اشاره کرد: طرح بیدبلند از یک سو نشان دهنده شکست کامل تحریم و فشار حداکثری آمریکا است و از طرف دیگر نشان دهنده توانمندی کشور است و همانگونه که قول دادیم امیدواریم تا سال ۱۴۰۱ همه فلرها خاموش شوند.

وزیر نفت اظهار داشت: حتی در وضعیت تحریم نیز که شدیدترین تحریم ها متوجه صنعت نفت بود، اجازه ندادیم کارهای در رابطه با صنعت نفت در کل کشور و خوزستان متوقف شود.

وی اضافه کرد: استان خوزستان همیشه یکی از نقاط تمرکز کارهای توسعه ای صنعت نفت بوده و الان در کنار توسعه میادین آزادگان و یادآوران ۴، قرارداد IPC برای توسعه مناطق نفتی در استان خوزستان منعقد شده است.

زنگنه افزود: هم اکنون ۱۶ قرارداد نگهداشت و توسعه میدان های نفتی در حال بهره برداری با سرمایه گذاری ۲.۲ میلیارد دلار در استان خوزستان در حال اجراست که زمینه ساز به کارگیری زنجیره وسیعی از پیمانکاران بومی و اشتغالزایی قابل توجه است.

وی اضافه کرد: در این قراردادهای نگهداشت، پیمانکاران ملزم شده اند که حدود ۸۰ درصد تجهیزات را از داخل کشور خریداری کنند.

وزیر نفت درباب لزوم صرفه جویی در مصرف گاز نیز اظهار داشت: امسال به ظرفیت تولید گاز به اندازه دو و نیم فاز از پارس جنوبی، اضافه کردیم اما از مردم خواهش می کنم که در مصرف گاز صرفه جویی کنند. تا در زمستان به آسانی از گاز استفاده نمائیم و مجموعه تولید و فعالیت اقتصادی نیز در کشور فعال باشد.

وی اشاره کرد: از سال ۹۲ تا حالا بیش از ۹۹ پروژه مسئولیت اجتماعی طراحی کردیم. بیش از ۶۵۹ پروژه در حوزه آموزشی، بهداشتی، راه، آبرسانی، برق رسانی، طرح های روستایی و خدماتی، تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

منبع:

1399/11/02
23:26:51
0.0 / 5
1113
تگهای خبر: آموزش , برق , بنزین , پالایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز