هشدار وزیر انرژی عربستان سعودی

تولیدكنندگان نفت محتاط بمانند

تولیدكنندگان نفت محتاط بمانند خبرگزاری نفت و گاز: عربستان سعودی از اعضای گروه اوپک پلاس که آماده می شوند افزایش بیشتر تولید نفت را در نشست ماه آتی بررسی نمایند، دعوت کرد احتیاطشان را حفظ کنند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، قیمتهای نفت تحت تاثیر بهبود تقاضا و محدودیت عرضه گروه اوپک پلاس، در معاملات نیویورک به بالای مرز ۶۰ دلار در هر بشکه صعود کرده که بالاترین قیمت در بیش از یک سال اخیر است. با این وجود ادامه روند همه گیری ویروس کرونا، سبب شده ابهامات به قوت خود باقی بمانند و کاهش تولید نفت به سبب طوفانهای قطبی در آمریکا بعید است ادامه پیدا کند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، روز چهارشنبه در کنفرانس آنلاینی که از طرف مجمع انرژی بین المللی در ریاض برگزار شد، اظهار نمود: ما در مقایسه با یک سال پیش در موقعیت بسیار بهتری قرار داریم اما باید بار دیگر نسبت به رضایت از وضعیتمان هشدار دهم. ابهامات بسیار بالایی وجود دارد و بایستی فوق العاده محتاط باشیم. وی همین طور اظهار داشت: باید به آن دسته از افراد که تلاش می کنند حرکت بعدی اوپک پلاس را پیش بینی نماید بگویم اهتمام نکنید غیرقابل پیش بینی را پیش بینی کنید.

وزیران گروه اوپک پلاس به ریاست مشترک عربستان سعودی و روسیه روز چهارم مارس برای تصمیم گیری درباره تسهیل بیشتر محدودیت عرضه دیدار خواهند کرد. این گروه هم اکنون تولیدش را بیش از ۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۷ درصد از عرضه جهانی محدود کرده و مقرر است امسال حدود یک و نیم میلیون بشکه در روز از محدودیت مذکور را احیا کند که این اقدام باتوجه به شرایط بازار انجام خواهد گرفت.

ریاض و مسکو درباره روند احیای محدودیت عرضه اختلاف نظر دارند و روسیه بطور کلی اشتیاق بیشتری برای ازسرگیری سریع تولید دارد. هنگامی که اعضای اوپک پلاس ماه گذشته دیدار کردند سعودی ها بطور یک جانبه کاهش تولید داوطلبانه به میزان یک میلیون بشکه در روز در ماه های فوریه و مارس را اعلام نمودند.

افزایش قیمتهای نفت موجب نگرانی واردکنندگان بزرگ شده است. دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند که یکی از بزرگ ترین خریداران نفت اوپک است، در همین کنفرانس اعلام نمود قیمتهای بالاتر نفت به روند احیای اقتصاد جهانی لطمه خواهد زد.

هشدارهای شاهزاده عبدالعزیز نشان میدهد که در جلسه آینده اوپک و متحدانش بحث دیگری به وجود خواهد آمد.

عراق که یکی از اعضای موافق با افزایش تولید در اوپک پلاس است، هفته گذشته اعلام نموده بود این گروه احتمالاً در نشست ماه آتی حفظ سطح فعلی تولید را انتخاب خواهدنمود.

روسیه و امارات متحده عربی که در دیدارهای گذشته اوپک پلاس خواهان افزایش تولید شده بودند، هنوز نظرات خودرا ابراز نکرده اند. با این وجود اظهارنظر روز چهارشنبه وزیر انرژی عربستان سعودی نشان میدهد که این کشور تمایل دارد محدودیت عرضه فعلی حفظ شود.

در این بین، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران سعودی گزارش کرد عربستان سعودی می خواهد تولید نفت را در ماههای آتی افزایش دهد. انتظار می رود عربستان در نشست هماهنگی سیاست تولید در ماه آتی برنامه هایش را به تولیدکنندگان اوپک اعلام نماید.

آمار رسمی منتشره در وب سایت سازمان JODI نشان داد صادرات نفت عربستان سعودی در دسامبر سال ۲۰۲۰ برای ششمین ماه متوالی رشد کرده و به بالاترین میزان در ۸ ماهه اخیر رسیده است. صادرات این کشور در دسامبر به ۶.۴۹۵ میلیون بشکه در روز رشد کرد که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ و بالاتر از ۶.۳۵ میلیون بشکه در روز در نوامبر بود. مجموع صادرات نفت و فرآورده های نفتی عربستان سعودی در دسامبر به ۷.۷۱ میلیون بشکه در روز رشد کرد.

طبق آمار رسمی، تولید پالایشگاهی عربستانی سعودی در دسامبر ۰.۴ درصد کاهش یافته و به ۲.۳۳ میلیون بشکه در روز رسید و مصرف مستقیم نفت ۵۳ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد و به ۲۶۷ هزار مشکل در روز رسید. تولید نفت این کشور تغییر چندانی نداشت و در ۸.۹۸ میلیون بشکه در روز ایستاد.

بر اساس گزارش رویترز، محمد بارکیندو دبیر کل اوپک در همین نشست اظهار نمود: دلایلی برای خوشبینی وجود دارد که سال ۲۰۲۱ سال احیا خواهد بود اما ابهامات گوناگون دیگری پیش رو قرار دارند. وی همین طور گفت چشم انداز پیک مصرف نفت در افق نزدیک دیده نمی گردد.

منبع:

1399/11/30
11:57:08
0.0 / 5
972
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان خبرگزاری نفت و گاز
خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز