در آغاز نشست شورای حكام

گروسی: تفاهمنامه فنی و موقت آژانس با ایران سازگار با قوانین ایران است

گروسی: تفاهمنامه فنی و موقت آژانس با ایران سازگار با قوانین ایران است مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در آغاز نشست شورای حکام در بخشی از سخنرانی اش، گزارشی از همکاری ماه های اخیر میان ایران و آژانس عرضه داد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز با مشارکت نماینده ۳۵ کشور به صورت مجازی شروع شد.
پایگاه اینترنتی آژانس متن سخنرانی رافائل گروسی مدیرکل این نهاد بین المللی را در آغاز نشست منتشر نمود که در بخشی از آن به فعالیتهای اخیر آژانس در ایران و همکاری هایی که بین ایران و این نهاد انجام گرفته، اشاره شده است.
گروسی در سخنرانی آغازینش در شورای حکام اظهار داشت: گزارش من درباره راستی آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی ایران تحت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل دربرگیرنده فعالیتهای ما در چند ماه اخیر در زمینه راستی آزمایی و نظارت بر اجرای تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام عمل مشترک(برجام) است. از زمان گزارش فصلی پیشینم به بعد، ۱۱ گزارش که شامل اطلاعات به روز رسانی شده درباره این فعالیت ها بود، منتشر نموده ام. این گزارش ها نشان دهنده تحولاتی قابل توجه درباره برنامه ایران طی چند ماه گذشته هستند.
او افزود: در ۱۵ فوریه ۲۰۲۱ ایران به آژانس اطلاع داد که «اقدامات داوطلبانه شفاف سازی را چنان که در برجام مقرر شده است» همچون مقررات پروتکل الحاقی و دستورالعمل ۳.۱ اصلاح شده مقررات متمم توافق پادمانی ایران را در ۲۳ فوریه ۲۰۲۱ متوقف می کند. من پیشتر اطلاع داده بودم که متوقف کردن یا محدود ساختن فعالیتهای راستی آزمایی و بازرسی آژانس در این مرحله، تاثیری جدی بر توان آژانس در زمینه گزارش دادن اجرای تعهدات ایران خواهد گذاشت.
مدیرکل آژانس در ادامه سخنرانی اش مطرح کرد: در ۲۱ فوریه ۲۰۲۱ در تهران با علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور ایران و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درباره پیدا کردن راهکاری که مورد موافقت دو طرف بوده و تداوم فعالیتهای ضروری راستی آزمایی آژانس را ممکن بسازد، مذاکراتی داشتم. همان گونه که اعلام شد، توانستیم به یک تفاهم دو طرفه موقت در زمینه (فعالیت های) فنی برسیم. مفاد این تفاهمنامه به گزارشم ضمیمه شده است. مایلم تاکید کنم که این یک تفاهمنامه فنی موقت و سازگار با قوانین ایران است. این تفاهمنامه همینطور آژانس را قادر می سازد که به راستی آزمایی و بازرسی کامل تعهدات هسته ای ایران تحت برجام و این که چه زمانی ایران اجرای این تعهدات را از سر خواهد گرفت، ادامه بیابد.
گروسی همینطور بیان نمود: گزارشی هم درباره توافق پادمانی ان. پی. تی با ایران منتشر نموده ام. در این گزارش متذکر می شوم که طبق بند ۳۹ توافق پادمانی، مقررات متمم نمی توانند به صورت یک جانبه اصلاح شوند. بنابراین، لازم است که ایران به اجرای دستورالعمل اصلاح شده ۳.۱ مقررات متمم این توافق ادامه دهد. انجام ندادن این کار، با تعهدات ایران در مقررات متمم توافق پادمانی ایران مغایر خواهد بود.
مدیرکل آژانس اظهار نمود: وجود ذرات چندگانه اورانیوم طبیعی با منشاء فعالیت انسانی همچون ذرات تحول یافته ایزوتوپی در مکانی که توسط ایران اعلام نشده بود، آشکارا نشان داده است که مواد هسته ای یا تجهیزات آلوده به مواد هسته ای در این محل وجود داشته است. ایران با گذشت ۱۸ ماه، توضیحات لازم، کامل و معتبر از نظر فنی را درباره وجود این ذرات عرضه نداده است. آژانس به خاطر عدم عرضه شدن توضیحات معتبر فنی از جانب ایران، درباره مواد هسته ای اعلام نشده ای که ممکن بوده است در این محل اعلام نشده وجود داشته باشد و این که این نوع مواد هسته ای هنوز تحت توافق پادمانی ایران گزارش نشده است، عمیقا نگران است.
او بر اظهاراتش اضافه کرد: ایران درباره سه محل دیگر که هیچ کدامشان به آژانس اعلام نشده بودند، به هیچ یک از سوال های آژانس درباره وجود احتمالی مواد هسته ای در این محل ها پاسخ نداده است. در نتایج نمونه گیری های محیطی که در سال ۲۰۲۰ از دو مورد از این محل ها انجام شد، اورانیوم طبیعی با منشاء فعالیت انسانی کشف شد. در ماه گذشته، نتایج و سوال های مربوطه مان را به ایران منتقل کردیم. در طول سفرم به تهران در تاریخ ۲۰ تا ۲۱ فوریه ۲۰۲۱، نگرانی ام به خاطر عدم پیش رفت در شفاف سازی مسائل پادمانی در ارتباط با چهار محل اعلام شده را به دولت ایران ابراز کرده و مورد تاکید قرار دادم. آمادگی ام را برای همکاری با ایران در زمینه تلاشی متمرکز و متحول کننده در جهت عبور از این بن بست و شفاف سازی و حل وفصل مسائل بدون تاخیر بیشتر را اعلام کردم.
منبع:

1399/12/14
13:02:13
0.0 / 5
1063
تگهای خبر: انرژی , اینترنت , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز