مذاكرات ماه آتی ایران و آژانس درباره چیست؟

مذاكرات ماه آتی ایران و آژانس درباره چیست؟ خبرگزاری نفت و گاز: برخی رسانه های خارجی در هفته گذشته درباره نشستی که مقرر است اوایل اوریل (اواسط فروردین 1400) از طرف ایران و آژانس اجرا شود گمانه زنی کرده اند که این جلسه برای بحث درباره ؛؛موضوعات جدید فنی؛؛ است. این در حالیست که نماینده ایران در آژانس در سخنان خود در شورای حکام به صراحت اعلام نموده است این جلسه در ادامه تعاملات فنی ایران و آژانس است که از دو سال پیش وجود داشته است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس هفته گذشته در سخنانی در نشست شورای حکام اشاره کرد: تعاملات فنی بین ایران و آژانس همیشه وجود داشته و دو طرف برای حل و فصل چند موضوع پادمانی، مدت هاست که در حال کار و تعامل هستند و در طول دو سال قبل نیز چندین نشست فنی برگزار کرده اند. از ین جهت، نشست اعلام شده فنی اوائل ماه آوریل از طرف مدیرکل نیز در تداوم همین مسیر است و مبین تعریف یک پروسه یا ترتیبات جدید نیست. ما به کوشش های مشترک برای حل و فصل سریع چند موضوع باقی مانده پادمانی ادامه خواهیم داد.
ایران و آژانس از دو سال پیش برخی موضوعات پادمانی را دنبال می کنند که مذاکرات و بررسی ها درباره این چند موضوع هم چنان جریان دارد و مذاکراتی که مقرر است در فروردین سال آینده اجرا شود نیز در مورد موضوعات فوق است.
مدیرکل آژانس در قسمتی از اظهارات خود درباره "وجود ذرات چندگانه اورانیوم طبیعی با منشاء فعالیت انسانی همچون ذرات تحول یافته ایزوتوپی در مکانی که توسط ایران اعلام نشده است" گفته است، با گذشت ۱۸ ماه، توضیحات لازم، کامل و معتبر از نظر فنی را درباره وجود این ذرات ارائه نداده است.
نماینده ایران در پاسخ به این مطلب نیز گفته است که تا حالا چندین بازدید و تعامل و مکاتبه درباره این مکان انجام شده و شفاف سازی ها و توضیحات ضروری توسط ایران ارائه شد. از جانب ما، کارشناسان فنی دیدگاه ها و ارزیابی متفاوتی نسبت به ارزیابی های آژانس دارند.
در عین حال بنظر می رسد آژانس در کشاکش تعاملات سیاسی و مذاکراتی برجامی اهتمام دارد به ایران برای برخی همکاری ها فشار بیاورد. اما ایران ضمن اعلام آمادگی خودرا برای تعامل با آژانس جهت ادامه مباحث فنی اعلام نموده است که "تعیین هرگونه اولتیماتوم غیرواقعی برای هر نوع تعامل، به نفع هیچ یک از طرفین نیست."
رفائل گروسی مدعی شده است که "ایران درباره سه محل دیگر که هیچ کدامشان به آژانس اعلام نشده بودند، به هیچ یک از سوال های آژانس درباره وجود احتمالی مواد هسته ای در این محل ها پاسخ نداده است."
در نتایج نمونه گیری های محیطی که در سال ۲۰۲۰ از دو مورد از این محل ها انجام شد، اورانیوم طبیعی با منشاء فعالیت انسانی کشف شد.
کاظم غریب آبادی هم چنین درباره این موارد اظهار کرده است: در مورد اورانیوم طبیعی در قالب دیسک فلزی، باید یادآوری کنم که بازرسان آژانس دو بار در طول نیمه دوم سال ۲۰۲۰ فعالیت راستی آزمایی میدانی را در مکان مورد نظر انجام دادند. این علاوه بر "راستی آزمایی موجودی فیزیکی" سالانه است که معمولاً در نیمه اول سال انجام می شود. با این وجود، درخواست جدید آژانس در دست بررسی می باشد. در مورد دو مکان دیگر، آژانس فقط حدود دو ماه است که نتایج تجزیه و تحلیل و سوالات مرتبط را به ایران ارائه کرده است. این تحلیل ها هم اکنون تحت ارزیابی و بررسی توسط ما با هدف ارائه پاسخ های لازم به آژانس است.
به نظر می آید، با وجود همکاریهای گسترده و نزدیک ایران و آژانس، دو طرف بر سر اصل موضوع که یکی این مسایل را موضوعات ادعایی که با کارهای جاری هسته ای نیز ارتباطی ندارند و از هیچ فوریتی هم برخوردار نیستند، می داند و دیگری که کاملا این مسایل را در پیشخوان موضوعات مورد بررسی خود قرار داده است، اختلاف نظر جدی وجود دارد. یکی همکاری ها را گسترده و رو به جلو و سریع می داند و دیگری همچنان خواهان همکاریهای گسترده تر در کوتاه ترین زمان ممکنست.
آژانس در حالی خواستار" شفاف سازی و حل وفصل مسائل بدون تاخیر بیشتر" از طرف ایران است که ایران در پنج سال قبل گسترده ترین همکاری ها و بازرسی ها را بگفته مقامات آژانس داشته است. با وجود خروج آمریکا از برجام و اجرا نشدن تعهدات برجامی طرف های اروپایی، ایران اجازه نداده کمترین خللی در روند بازرسی های آژانس صورت گیرد.
حتی در مذاکرات اخیر رافائل گروسی در تهران که به تفاهم ایران و آژانس برای ادامه راستی آزمایی ها تا سه ماه دیگر منجر گردید، مقامات ایرانی درباره "تلاش مشترک برای حل و فصل سریع چند موضوع باقی مانده پادمانی" اعلام نمودند.
بنا بر این، جوسازی برخی رسانه های خارجی درباره این که مذاکرات ماه آتی ایران و آژانس درباره موضوعات جدید فنی است، با هدف افزایش سطح توقعات و گمراهی افکار عمومی آن هم در وضعیت حساس سیاسی در ارتباط با بحث برجام راه به جایی نخواهد برد و تنها می تواند فضای همکاری دو طرف را مبهم سازد.
روشن است از آنجایی که مقامات آمریکایی نتوانستند از مسیرهای سیاسی برای بازگشت به برجام امتیازی دریافت نمایند، اهتمام دارند از مسیر آژانس برای خود کیسه ای بدوزند، در صورتیکه روند همکاری ها در آژانس تا حالا با حسن نیت از طرف ایران ادامه داشته است و با این اقدامات فقط مسیر همکاری تیره خواهد شد.
منبع:

1399/12/19
14:20:43
0.0 / 5
699
تگهای خبر: ارزیابی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز