عقب نشینی نفت بعد از ركوردزنی جدید

عقب نشینی نفت بعد از ركوردزنی جدید خبرگزاری نفت و گاز: قیمت نفت به دنبال از سرگیری تدریجی جریان نفت در خط لوله بزرگ دریای شمال كه اختلال عرضه در لیبی را جبران كرد، بعد از ثبت ركوردی جدید در سه شنبه شب، روز چهارشنبه با كاهش روبه رو شد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریكا با ۲۴ سنت كاهش نسبت به قیمت نهایی معاملات روز گذشته، ۵۹. ۷۳ دلار در هر بشكه بود. این درحالی است كه وست تگزاس اینترمدیت روز سه شنبه برای اولین بار از ژوئن سال ۲۰۱۵ از مرز ۶۰ دلار در هر بشكه عبور كرد.

بهای معاملات نفت برنت بعد از این كه روز گذشته برای اولین بار از ماه مه سال ۲۰۱۵ از مرز ۶۰ دلار عبور كرد، با ۳۱ سنت كاهش، در ۶۶. ۷۱ دلار در هر بشكه ایستاد.

به گفته سوكریت ویجایاكار، مدیر شركت مشاوره انرژی "تریفكتا"، قیمت نفت روز گذشته در واكنش به انفجار در یك خط لوله لیبی افزایش چشمگیری پیدا كرد، اما افزایش قیمت در شرایطی حاصل شد كه حجم معاملات اندك بود، زیرا بازار لندن تعطیل بود.

لیبی روز سه شنبه به دنبال انفجار در یك خط لوله، حدود ۹۰ هزار بشكه در روز از عرضه نفت خام را از دست داد.

كاهش قیمت نفت در روز چهارشنبه نتیجه بازگشت تدریجی سیستم خط لوله فورتیز با ظرفیت ۴۵۰ هزار بشكه در روز در دریای شمال است. جریان نفت با استفاده از این خط لوله در سال نو به وضعیت عادی باز خواهد گشت.

اختلال در خطوط لوله فورتیز و لیبی كه مجموعا به حدود ۵۰۰ هزار بشكه در روز بالغ می شود، در عرصه جهانی كه تولید و تقاضا به ۱۰۰ میلیون بشكه در روز می رسد اندك به حساب می آید، اما این اختلالات منعكس كننده این حقیقت است كه بازارها از زمان اجرای توافق كاهش تولید اوپك و غیراوپك عرضه محدودتری پیدا كردهاند.

آمار اداره اطلاعات انرژی آمریكا نشان داده است به دنبال مازاد عرضه گسترده در سال ۲۰۱۵ بازارهای نفت جهانی تا سال ۲۰۱۶ به تدریج به تعادل رسیدند و امسال اندكی كمبود عرضه نشان دادند كه به كاهش ذخایر نفت جهانی منجر گردیده است. آمار این سازمان كمبود اندك عرضه به میزان ۱۸۰ هزار بشكه در روز برای سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ را نشان داده است.

بر اساس گزارش رویترز، اوپك و روسیه كاهش تولید را از ژانویه آغاز كردند و مقرر است تا آخر سال ۲۰۱۸ ادامه دهند، اما عامل مهم كه تلاش های اوپك و روسیه برای حمایت از بالارفتن قیمت ها را تضعیف می كند، تولید نفت آمریكاست كه بیش از ۱۶ درصد از اواسط سال ۲۰۱۶ رشد كرده و به سرعت به مرز ۱۰ میلیون بشكه در روز نزدیك می گردد.
1396/10/06
19:20:47
5.0 / 5
4995
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز