معاون توانیر:

تابستان سال جاری سخت نیست، خیلی سخت است

تابستان سال جاری سخت نیست، خیلی سخت است به گزارش خبرگزاری نفت و گاز معاون هماهنگی توزیع توانیر اظهار داشت: در انتظار تابستان سختی نیستیم بلکه می دانیم تابستان بسیار سختی پیش رو داریم چرا که  شاهد افت شدید ذخایر سدهای کشور به علت کاهش بارندگی ها هستیم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، غلامعلی رخشانی مهر در یک گفت وگوی تلویزیونی اظهار نمود: سال جاری شاهد کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی بارش ها هستیم که همین مبحث سبب شده تا به همین میزان کمبود در تولید برق نیروگاه های برق آبی داشته باشیم و به این علت ناچار از تدوین برنامه های جایگزین برای جبران کمبود تولید برق نیروگاه های برق آبی هستیم.

وی اضافه کرد: تابستان سال جاری سخت نیست، خیلی سخت است چون که علاوه بر کاهش بارندگی ها و محدودتر شدن استفاده از پتانسیل نیروگاه های برق آبی، شاهد افزایش دما، شرایط کرونایی کشور، استفاده غیر مجاز از برق برای استخراج رمز ارز و... هستیم که همگی سبب شده تا تراز تولید و مصرف بهم خورده و منفی باشد.
معاون هماهنگی توزیع توانیر در ادامه با بیان اینکه از الان در حال آماده شده برای گذر از تابستان سخت سال جاری هستیم، اظهار داشت: برنامه ریزی ها به این منظور از سال قبل انجام و پیشبینی ها برپایه سنجش شاخص ها صورت گرفته است.
طبق اعلام توانیر، وی با تاکید براین که نیازمند برنامه ها و اقدامات فراگیر برای مدیریت بار تابستان هستیم، اضافه کرد: در جهت اقدامات فراگیر و در قدم نخست، به مبازه با رمز ارزهای غیر مجاز رفته ایم و تمام تلاش خویش را برای جمع آوری مراکز و دستگاه هایی که در منازل به صورت فردی بکار گرفته شده و از برق غیر مجاز برای استخراج رمز ارز استفاده می نمایند، بکار خواهیم گرفت.
معاون هماهنگی توزیع توانیر ضمن اشاره به این که در همین گام به تعدیل روشنایی معابر و جاده های بین شهری پرداخته ایم، یاداور شد: تعدیل روشنایی ها به مفهوم خاموش کردن همه روشنایی ها نیست و به صورت مشخص در این طرح، به دنبال یک درمیان کردن روشنایی ها هستیم. برق نقاط حادثه خیز تعدیل نخواهد شد.
رخشانی مهر همینطور به پتانسیل ادارات و دستگاههای دولتی هم در کاهش مصرف پرداخت و اظهار نمود: سال جاری برای اولین بار، دستگاههای اداری موظف شده اند که برق مصرفی خویش را ۵۰ درصد در ساعات اداری کاهش و میزان مصرف برق خویش را در ساعات غیراداری به ۱۰ درصد برسانند.
وی ضمن اشاره به لزوم انجام این گونه کارها و اجرای چنین برنامه هایی برای گذر از پیک تابستان اظهار داشت: در همین فروردین ماه، شاهد افزایش ۵ درصدی دمای هوا و ۲۲ درصدی مصرف برق بودیم که در نوع خود بی سابقه بود.
معاون هماهنگی توزیع توانیر ورود زودهنگام چاه های کشاورزی به مدار مصرف و افزایش مصرف برق صنایع را از دیگر علل بالا رفتن مصرف برق دانست و در عین حال خاطرنشان کرد: هر یک درجه افزایش دمای هوا، افزایش حداقل یکهزار مگاواتی مصرف برق را در کشور به دنبال دارد.


آیا خاموش می شویم؟
رخشانی مهر در پاسخ به این پرسش که آیا با عنایت به این شرایط سخت، در تابستان گرفتار خاموشی خواهیم شد یا خیر؟ پاسخ داد: از آنجائیکه ۲۴ هزار مگاوات از مصرف ۶۰ هزار مگاواتی برق کشور در اوج تابستان به سیستم های سرمایشی اختصاص دارد، در صورتیکه مشترکان تنها دو نکته تنظیم درجه کولرهای گازی روی عدد ۲۴ و استفاده از دور کند کولرهای آبی را در نظر داشته باشند و به آن عمل کنند، گرفتار خاموشی نخواهیم شد.
وی همینطور به سایر راهکارهای مدیریت مصرف برق در تابستان هم پرداخت و اظهار نمود: استفاده نکردن از وسایل پرمصرف برقی در ساعات های گرم روز و بکار گرفتن این دستگاه ها در ساعتهای پایانی شب یا ابتدایی بامداد و بهره گیری از نور طبیعی روز را از دیگر عوامل مهمی برشمرد که می تواند در کاهش مصرف برق بسیار موثر باشد.
منبع:

1400/02/04
21:11:13
5.0 / 5
586
تگهای خبر: برق , تولید , گاز , نیروگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز