تمدید گروسی:

توافق ایران و آژانس

توافق ایران و آژانس خبرگزاری نفت و گاز: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام نمود که توافق با ایران تا ۲۴ ژوئن تمدید شده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از خبرگزاری رویترز، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (دوشنبه) در یک کنفرانس خبری اعلام نمود که توافق ایران و آژانس درباب بازرسی ها که روز ۲۱ مه (۳۱ اردیبهشت ماه) منقضی شده بود تا اواخر ماه ژوئن تمدید شده است.
وی در ادامه اشاره کرد که تفاهمات ایران و آژانس تا ۲۴ ژوئن ادامه خواهد یافت.
گروسی اضافه کرد: این، بدان مدلول است که اطلاعات ضبط شده توسط تجهیزات فنی همچنان تحت نظارت آژانس باقی خواهد ماند.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همین طور گفت: باید بگویم که هرچند این تفاهم که ابتدا در ماه فوریه حاصل شد، بسیار حائز اهمیت بود اما حالا بمراتب مهم تر است.
رافائل گروسی در بخش دیگری از این کنفرانس خبری توافق با ایران را یک "تفاهم فنی موقت" توصیف کرد و اضافه کرد: گفت وگوهایی طولانی با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران داشتم. اطلاعاتی که توسط تجهیزات فنی ما از سایت های مختلف در ایران جمع آوری می شود، ذخیره شده و همچنان ذخیره خواهد شد. سرنوشت داده های مربوط به آخر ماه نیز بعدا مشخص خواهد شد. حالا تمام تجهیزات، شامل دوربین ها، جریان سنج ها (فلومترها) و کنتورهای الکترونیکی آنلاین تا یک ماه دیگر به فعالیت خود ادامه خواهند داد.
وی توضیح داد: کارهای راستی آزمایی و نظارت که بر سر آنها توافق کرده ایم، برای مدت یک ماه همچنان ادامه خواهد داشت و در تاریخ ۲۴ ژوئن (سوم تیرماه) منقضی خواهد شد و این چیزی است که امروز درباب آن به توافق رسیدیم.
مدیرکل آژانس همین طور به خبرنگاران اظهار داشت: باید این مسئله را بگویم طبق این تفاهم موقت، دسترسی های آژانس در حد آن زمان که ایران پروتکل الحاقی و برجام را اجرا می کرد، نیست. این تفاهم موقت، اقدامی برای جلوگیری از ایجاد شکاف و از دست دادن اطلاعات ضروری می باشد. بر این اساس، اطلاعات دوربین ها تا یکماه آینده نیز تحویل آژانس نخواهد شد.
وی اشاره کرد: دست کم هم اکنون می دانیم که چه تجهیزاتی در آنجا (ایران) وجود دارد و محاسبات و ارزیابی هایشان چیست. تاکید میکنم که این برای ما ایده آل نیست و مثل یک ابزار اورژانسی است تا بتوانیم به کارهای راستی آزمای خود ادامه دهیم. شما می دانید که بطور همزمان پارلمان ایران قانونی را تصویب کرده که یک سری از دسترسی ها را به حالت تعلیق درآورده است.
گروسی درباره این که در صورت عدم حصول توافق میان ایران و قدرت های جهانی درباب برجام طی یک ماه آتی، سرنوشت تفاهم موقت تهران و آژانس چه می شود، گفت: هر موقع به آن نقطه رسیدیم درباره اش بحث و رایزنی خواهیم کرد.
وی درباره انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در ایران هم اشاره کرد: روی کار آمدن دولت جدید ممکنست به مدلول چهره های جدید بر سر میز مذاکره باشد. ما با ایران سروکار داریم و مردم این کشور مقرر است دولت جدید خودرا انتخاب کنند. بنابراین، من نگران نیستم چونکه اطمینان دارم هر فردی که روی کار بیاید به همکاری با آژانس ادامه خواهد داد. این به نفع همه است.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، پیش تر کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین اظهار داشته بود: تصمیم ایران برای ادامه ضبط داده های دوربین ها حداکثر تا یک ماه دیگر، امروز از طرف سازمان انرژی اتمی به اطلاع مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی رسید.
غریب آبادی اضافه کرد: داده های سه ماه گذشته همچنان در اختیار سازمان انرژی است و به آژانس منتقل نمی گردد. داده های یک ماه پیش روی نیز فقط نزد ایران خواهد ماند. در ارتباط با حذف یا انتقال داده ها، همان شرایط تفاهم مشترک سه ماهه همچنان حاکم خواهد بود.
نماینده دائم کشورمان به کشورهای طرف مذاکره سفارش کرد تا از این فرصت که برمبنای حسن نیت ایران فراهم گشته است، در جهت لغو کامل تحریم ها به شکلی عملی و قابل راستی آزمایی استفاده کنند.
منبع:

1400/03/04
09:34:18
5.0 / 5
662
تگهای خبر: ارزیابی , انرژی , تحریم , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز