گروسی:

دقیقا می دانیم برنامه هسته ای ایران در چه مرحله ای است

دقیقا می دانیم برنامه هسته ای ایران در چه مرحله ای است به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نگرانی خویش را درمورد محدودیت راستی آزمایی آژانس اتمی در ایران ابراز کرد اما در عین حال تصریح کرد که میان آژانس و ایران همکاری قابل قبولی وجود دارد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگویی با بی بی سی در ارتباط با برنامه هسته ای ایران اظهار داشت: ما آنقدر که لازم است نگرانش هستیم. ما در ایران وظیفه بازرسی داریم. این بازرسی ها به کلیت برنامه هسته ای ایران مربوط است.
گروسی ضمن اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام بیان نمود: از آغاز سال جاری تلاشهای دیپلماتیکی در وین صورت گرفته است تا به برجام بازگردند و ما ضامن هرآنچه که بر سر آن به توافق برسند هستیم. ما به صورت مداوم درحال زیرنظر داشتن این موقعیت هستیم.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درمورد توانایی های آژانس اتمی در ایران اظهار داشت: اول از همه باید بگویم که حضور آژانس تنها حضور بین المللی در ایران است که این مساله حیاتی می باشد چونکه ما بازرسی هایی انجام می دهیم که بعضی از آنها عادی است چونکه ایران یکی از امضاکنندگان پیمان عدم اشاعه هسته ای می باشد؛ اما علاوه بر این توافق، ما چندین ماه پیش به توافق رسیدیم تا توانایی های نظارتی و راستی آزمایی بیشتری داشته باشیم تا به ما اجازه دهد اطلاعات مهم درمورد آنچه که در جریان است همچون غنی سازی اوارنیوم و ساخت سانتریفیوژ را ضبط نماییم. اگر طرفین برجام به توافق جدیدی برسند آنوقت می توانیم به تصویر کلی برسیم.
گروسی افزود: ما در این شرایط در حد توان مان تصویر کلی را می بینیم. تلاشهای نظارتی ما در ایران گسترده است. ما در تمام تاسیساتی که ایران در اختیار دارد حضور داریم. ما در تمام روزهای سال بازرسی انجام می دهیم.
وی در انتقاد به صحبت مجری که می اظهار داشت که فعالیتهای راستی آزمایی آژانس در ایران بازیکن های کلیدی در جهان را قانع نمی کند و در دفاع از حرف های خود جملاتی از صحبت های ضدایرانی نفتالی بنت، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل را نقل قول کرد، اظهار داشت: عذرمی خواهم اما فکر نکنم آنچه که نخست وزیر اسرائیل می گوید به هیچ وجه این معنا را نمی رساند که به بازرسی های ما ایمان ندارد. مشکل این است که ایران توانایی هایی در زمینه هسته ای دارد و این خود خطر به حساب می آید. این یک بحث سیاسی است و من وارد آن نمی شوم. آنچه که می گویم این است که ما می بینیم که ایران دقیقا کجا است. آنچه حال حاضر را مهم می کند این است که اگر قرار باشد که دسترسی به ایران محدود شود، آن وقت این قابلیت را از دست خواهیم داد که از آخرین ذره جزئیات آگاه شویم.
گروسی افزود: تلاشهای ما گسترده است. ما به گرم می دانیم که چه میزان غنی سازی اورانیوم انجام می گیرد. ما دقیقا می دانیم که هرجا چه اتفاقی دارد می افتد.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بیان نمود: از نظر ما اگر توانایی های بازرسی ما محدود شود، احتمال بازگشت به توافق به شدت سخت می شود. ما تلاش داریم توانایی های مان را نگه داریم. آژانس اتمی از ایران می خواهد که به توافقی که من در تاریخ 12 سپتامبر با ایران به آن رسیدم احترام بگذارد که به ما اجازه سرویس تمام تجهیزات مان همچون دوربین ها را می داد.
گروسی در ارتباط با دسترسی کامل به سایت های ایران اظهار داشت: ما به دنبال آن هستیم. در نتیجه سفری که (به ایران) داشتم با ایران به توافق رسیدم که بزودی بازگردم تا دیداری با رئیس جمهور یا وزیر خارجه داشته باشم. این دولتی جدید است که دیدگاه های محکمی درمورد برنامه هسته ای و همکاری با آژانس هسته ای و جامعه بین المللی دارد. من این را به آنها گفتم و آنها پذیرفتند. امیدوارم این اتفاق بزودی بیفتد. ما باید همدیگر را بشناسیم و گفتگو رو آغاز نماییم. من با دولت پیشین همکاری داشتم. حال دولت جدیدی به روی کار آمده است. این دولت رویکرد سخت تری در تعامل با جامعه بین المللی دارد. من می خواهم بشنونم که آنها چه در ذهن دارد و آنها بشوند که من چه می خواهم بگویم.
وی در واکنش به صحبت نفتالی بنت که گفته بود "حرف سانترفیوژها را متوقف نمی کنند" اظهار داشت: باید بگویم که سانتریفیوژها نباید متوقف شوند چونکه جامعه بین المللی توافق کرده که ایران به میزان خاصی از آنها استفاده نماید. کشورها مختلف عقیده های مختلفی دارند. برخی کشورها می خواهند که ایران در زمینه هسته ای هیچ کاری نکند. این مساله ای نیست که من بخواهم درمورد آن صحبت کنم.
این مقام ارشد آژانس اتمی درمورد وجود امید برای رسیدن به چاره دیپلماتیک درمورد آنچه که بی بی سی"بحران هسته ای ایران" خواند، اظهار داشت: من نمی توانم تسلیم شوم. من نگران هستم چونکه با مشکل مواجه هستم. من این مساله را تکذیب نمی کنم اما دارم بر روی آن کار می کنم چونکه این وظیفه من است.1400/07/10
09:07:40
5.0 / 5
187
تگهای خبر: انرژی , سایت , سرویس , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز