وعده های خوش نفتی چگونه عملی می شوند؟

وعده های خوش نفتی چگونه عملی می شوند؟ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز وزیر نفت از زمان شروع فعالیت خود درباره صنعت نفت و افزایش فروش وعده هایی را بیان کرده، اخیرا هم اعلام نموده است که بزودی خبرهای خوبی در زمینه تنوع قراردادهای نفت خام و میعانات گازی و تهاتر نفتی اعلام می شود، موضوعی که واکنش های گوناگونی را از جانب کارشناسان به دنبال داشته است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، تحریم های آمریکا سبب شد ایران از آوریل ۲۰۱۸ تا آوریل ۲۰۲۱ از تولید یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون بشکه نفت و بیشتر از ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی محروم شود و این مورد به وارد آمدن بیشتر از ۱۰۰ میلیارد دلار خسارت در زمانی منجر گردید که نیازمند تأمین ضروریات کشور همچون برای مقابله با انتشار کرونا بوده ایم و این در شرایطی است که ایران آمادگی دارد بمحض برطرف شدن تحریم های یکجانبه و ظالمانه دولت آمریکا، با افزایش تولید نفت به بالاترین سطح ممکن، در جهت جبران خسارت های فراوان صورت گرفته در اثر تحریم های یکجانبه آمریکا حرکت نماید.
در این میان جواد اوجی، وزیر نفت اعلام نموده که بزودی خبرهای خوبی در زمینه تنوع قراردادهای نفتی و میعانات گازی و تهاتر نفتی اعلام می شود و با عنایت به نیاز دنیا به انرژی و با استفاده از توان و ظرفیت دستگاه سیاست خارجی، فروش نفت به صورت تهاتری در دستور کار قرار گرفته است و در این حوزه تهاتر نفت با کالا و سرمایه گذاری از روش هایی است که انجام می شود.
به قول وی ایران آماده پذیرایی و استقبال گرم از سرمایه گذاران خارجی و داخلی خواستار سرمایه گذاری در حوزه صنعت نفت و گاز است و سرمایه گذاران در برابر اقدام های خود می توانند نفت و میعانات گازی را به صورت تهاتر دریافت نمایند. سرمایه گذاران داخلی مانند هلدینگ ها و بنگاه های اقتصادی بزرگ می توانند برای توسعه میدان های گازی کشور ورود کنند و بعد از توسعه میدان، گاز طبیعی و میعانات گازی در برابر هزینه سرمایه گذاری و سود آن بعنوان خوراک یا سوخت دریافت نمایند، در عین حال معاونت برنامه ریزی وزارت نفت آماده پذیرش سرمایه گذاران در توسعه میدان ها و امضای قرارداد با آنهاست.
توسعه صنعت نفت چقدر نزدیک است؟
در این میان اما کارشناسان در مورد چگونگی تحقق این وعده ها نظرات گونا گونی دارند، مرتضی بهروزی فر - کارشناس ارشد حوزه انرژی، در همین رابطه به ایسنا اظهار داشت: تهاتر نفت مبحث جدیدی نیست، قراردادهای بی متقابل هم همین مفهوم را داشت، اما مسئله این است که با وضعیت فعلی و وجود تحریم ها حدودا امکان جذب سرمایه گذار خارجی بسیاری وجود نخواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در صنعت نفت بسیار بزرگ است، اضافه کرد: به صورت مثال تأمین ۲۲ میلیارد دلار برای صنعت گاز یا ۲۵۰ میلیارد دلاری برای صنعت نفت توسط بخش خصوصی داخلی حدودا غیر امکان دارد، حتی اگر این سرمایه هم توسط بخش داخلی جذب شود عمده ترین مشکل در توسعه صنعت نفت مبحث تکنولوژی است.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به اینکه تا وقتی که نتوانیم سرمایه گذار و پیمانکار خارجی را جذب نماییم کاملا نمی توان روی توسعه صنعت نفت حساب باز کرد، اظهار داشت: در حوزه صنعت نفت با دو مشکل مواجه هستیم که باید در چارچوب کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت به آن نگاه کرد، مبحث کوتاه مدت بحث فروش نفت می باشد که این مورد می تواند با تحقق برجام و FATF برطرف شود.
بهروزی فر افزود: ایران دارنده دومین ذخایر گاز و یکی از بزرگترین دارندگان نفت دنیا است اما متناسب با این جایگاه نتوانسته در تولید نفت و گاز آنطور که باید قدم بردارد و عملا نقش چندانی در بازارهای جهانی ندارد بنابراین تا وقتی که تحریم ها یرداشته نشود، سرمایه گذار خارجی ورود نخواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه باید به این مورد هم توجه کرد که مشکلات فعلی تنها با فروش نفت حل نمی گردد و از این طریق تنها می توانیم مشکلات جاری کشور را برطرف نماییم، اظهار داشت: این که انتظار داشته باشیم با فروش نفت بتوانیم صنعت نفت و گاز را توسعه دهیم تصور غلطی است.
می توان به آینده صنعت نفت امیدوار بود
البته در مقابل این صحبت ها بعضی از کارشناسان باور دیگری دارند و معتقدند که با اجرای چنین سیاست هایی می توانیم شاهد توسعه صنعت نفت باشیم، در این راستا جهانبخش امینی - کارشناس ارشد حوزه انرژی به ایسنا اظهار داشت: بسیاری از خبرها را نمی توان رسانه ای کرد چونکه در شرایط تحریم مبادلات نفتی باید بر مبنای چارچوب های خاصی باشد، باتوجه به این که با بعضی از شرکت ها و کشورها تعاملاتی صورت گرفته امکان بهبود شرایط و رفع مشکلات وجود دارد اما مصلحت این است که تمام مسائل خبری نشود.
وی با اشاره به اینکه باتوجه به شرایط تحریم خیلی از شرکتها علاقه ای به رسانه ای شدن تعامل نیستند چونکه امکان دارد در صورت علنی شدن مشکلاتی برای آنها به وجود آید، اظهار نمود: تبادلات نفتی بطور قطع می تواند باعث ایجاد تحول در صنعت نفت کشور شود، بعضی از صنایع نیازمند زیرساخت و تکنولوژی هستند و با انجام چنین اقداماتی می توانیم ازآن بهره ببریم.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی اضافه کرد: حتی تعهداتی که برخی وزارت خانه ها در بحث واردات دارند، با تبادل نفت می تواند یک تعادل نسبی در بازار ایجاد نماید، بطور قطع تبادل نفت مشکل گشا خواهد بود و اثرات مثبت آن عاید کشور خواهد شد.
امینی ضمن اشاره به صحبت های وزیر نفت در مورد ورود سرمایه گذاران داخلی برای توسعه میدان های گازی کشور و درنظر گرفتن تسهیلاتی برای آنها، اظهار داشت: بطور قطع این مورد باعث افزایش جذب سرمایه گذاران داخلی خواهد شد و سیاست وزیر نفت می تواند باعث ایجاد یک چرخش مالی خوب برای بخش خصوصی شود.1400/07/23
10:32:17
5.0 / 5
251
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز