کم فروشی در جایگاه های بنزین واقعیت دارد؟

کم فروشی در جایگاه های بنزین واقعیت دارد؟ خبرگزاری نفت و گاز: ادعای فروش آب و هوا همراه بنزین از سال ها پیش مطرح است و هر از چندی گلایه های مردم از کم فروشی در بعضی جایگاه های بنزین در فضای مجازی مورد توجه قرار می گیرد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: بتازگی یکی از کاربران توییتر چنان از این مشکل به تنگ آمده که نوشته: «یه بار به پمپ بنزین رفتم. ظرفیت باک ماشین من، ۴۰ لیتر است و بنا بر این هم برای ۴۰ لیتر کارت کشیدم. ناگهان مسئول باجه گفت ۵۶ لیتر بنزین زدی و کم کشیدی.» کاربران بسیاری هم در زیر همین توئیت از تجربیات مشابه خود نوشته بودند.

اضافه کردن آب به بنزین

یکی از بهتان هایی که درباره کم فروشی برخی جایگاه داران مطرح می شود، اضافه کردن آب به بنزین است. البته این مساله از طرف جایگاه داران تکذیب شده و سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی هم آنرا از نظر علم شیمی ناممکن اعلام نموده و به ایسنا گفته است: «باید توجه کرد که چگالی بنزین و آب یکسان نیست و آب در مخازن ته نشین و طبق برنامه های دوره ای آب ته مخازن ته کشی می شود و امکان مخلوط شدن آب با فراورده های نفتی وجود ندارد و از نظر علمی چنین چیزی باتوجه به زمان ماندگاری بنزین در مخازن و پمپ کردن بنزین از سطح بالایی فراورده، شدنی نیست.»

اما سال ۹۸ ویدئویی از شهر صدرای شیراز منتشر گردید که یک راننده با ریختن بنزین در یک بطری ۱.۵ لیتری نشان میدهد که بنزین ناخالصی دارد. همان موقع مدیر کنترل و نظارت بازرسی پخش فراورده های نفتی استان فارس اظهار داشته بود: «طبق کارشناسی های انجام شده شاهد این مساله بودیم که به دنبال بارندگی های اخیر در حوضچه مخازن جایگاه، آب باران با بنزین مخلوط شده است.»

اضافه شدن هوا به بنزین

یکی دیگر از عناوینی که در این خصوص مطرح می شود هوافروشی به همراه بنزین است. مدتی پیش در این خصوص هم ویدئویی منتشر گردید که فردی یک بطری ۱.۵ لیتری را زیر نازل بنزین می گیرد و نمایشگر پمپ بنزین که صفر است، پس از پرشدن بطری رقم ۲.۹ لیتر را نشان میدهد. البته در این خصوص هم قبل از این مدیر توزیع و تامین شرکت ملی پخش فراورده های نفتی اظهار داشته بود: «از نظر فنی امکان این که هوا وارد باک خودرو شود، وجود ندارد چونکه نازل های عرضه سوخت در فاصله ۲۰ سانتی متری کف مخزن هستند و از آنجائیکه هوا و گازی وجود ندارد، بنزین را به سمت باک خودرو ارسال می کنند.»

با این حال مدیرکل استاندارد استان تهران در سال ۹۸ در گفت وگویی با باشگاه خبرنگاران، وجود هوا را در بنزین تعدادی از جایگاه ها تایید کرده بود.

اعتراف وزیر سابق

بیژن زنگنه وزیر سابق نفت در اوایل سال ۹۵ موضوع کم فروشی جایگاه داران را بیان کرد و اظهار داشت: «از جمله موارد تخلف در جایگاه ها پرداخت نشدن بدهی به شرکت نفت، قاطی کردن گازوئیل با بنزین و کم فروشی است.»

به نظر می رسد باتوجه به اظهارات ضدونقیض در این زمینه باید یک هیئت کارشناسی یک دفعه برای همیشه پاسخ علمی به احتمال این مساله بدهد.

منبع:

1400/07/27
10:02:15
5.0 / 5
246
تگهای خبر: استاندارد , بنزین , پخش , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز