خبری برای پر مصرف های تهرانی

خبری برای پر مصرف های تهرانی به گزارش خبرگزاری نفت و گاز طرح هوشمندسازی کنتورهای برق در تهران با عزم جدی تری در مرحله اجرا قرار گرفته و آنطور که سرپرست شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ اعلام نموده است پایش هوشمند مصرف برق مشترکان پرمصرف در پایتخت انجام می شود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، طرح فهام (طرح ملی فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی) از سال ۱۳۸۹ با دریافت مجوز از شورای اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی بعنوان طرح ملی تعریف شد، در ابتدا مباحث اولیه برای ۲۰ میلیون مشترک صورت گرفت تا کنتورهای برق آنها هوشمند شود، اما با محدودیت منابع شورای اقتصاد و سازمان مدیریت اعلام نمودند که این طرح در فاز نخست با تعویض یک میلیون کنتور و هوشمند شدن آنها کار آغاز شود.
هرچند که اجرای این طرح مطابق برنامه پیش نرفت اما از سال قبل عزم جدی برای پیشبرد اهداف این طرح بوجود آمده به صورتی که پیشبینی شده است سالانه حدود دو میلیون کنتور برق هوشمندسازی شود. هر سال بالغ بر یک میلیون مشترک جدید به مجموع مشترکان صنعت برق اضافه می شوند که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته تمام مشترکان جدید باید مجهز به کنتور هوشمند شوند و به همین میزان هم سالیانه کنتورهای فرسوده به کنتورهای هوشمند تعویض می شوند.
آنطور که هادی مدقق مدیر کل دفتر هوشمندسازی و تکنولوژی های جدید شرکت توانیر اعلام نموده طبق مصوبه قانون بودجه سال ۱۳۹۹ صنعت برق موظف است که بخشی از مشترکان پر مصرف را به کنتور هوشمند مجهز کند که اگر این برنامه ها کنار هم بگذاریم می توانیم بگوییم که سالیانه حدود ۲ میلیون مشترک را از به کنتورهای هوشمند مجهز خواهیم کرد.
وی با تکیه بر این که برنامه های هوشمندسازی در طرح شرکتهای توزیع هوشمند، مشتری هوشمند و حاکمیت هوشمند تعریف شده است، اظهار نمود: این سه بخش که جزو نقشه هوشمندسازی راه صنعت برق بوده را در جهت برنامه های تحول دیجیتال در صنعت برق دنبال می نماییم که هدف اصلی شفاف سازی و تا حد امکان غیر حضوری کردن خدمات مشتریان بوده و برای این مهم ۲۴ برنامه مدون شده است.
در این بین برای استان تهران هم برنامه هایی از سال ها قبل برای این منظور تدوین شده است تا جایی که طبق اعلام کامبیز ناظریان سرپرست شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در جهت اجرای طرح های در رابطه با هوشمندسازی شبکه توزیع برق، با نصب بیشتر از ۱۵۰ هزار کنتور هوشمند نسل جدید، مصرف برق مشترکان خانگی و تجاری پرمصرف هم در کلان شهر تهران از راه دور رصد و پایش خواهد شد.
مسعود عزیزی معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ هم در این رابطه اعلام نموده است که نصب این دسته از لوازم اندازه گیری در چارچوب طرح ملی فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی(فهام) منجر به مدیریت هرچه دقیق تر بار شبکه توزیع برق کلان شهر تهران بخصوص در فصول پرچالش و زمان های پربار شده و تأثیر قابل توجهی در تسهیل فرایند تحلیل بار شبکه و تصمیم گیری های در رابطه با کنترل پایداری شبکه توزیع برق شهر تهران خواهد داشت.
هوشمندسازی درواقع استفاده از فناوری های روز در حوزه فناوری اطلاعات بوده، نتیجه اصلی هوشمندسازی بحث افزایش بهره وری، سلامت اداری، کاهش تلفات و مباحث زیست محیطی است، همینطور این مورد باعث افزایش خدمات غیرحضوری و افزایش رفاه مشترکان هم می شود.1400/08/02
12:42:27
5.0 / 5
193
تگهای خبر: انرژی , برق , تكنولوژی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز