گرانی گاز درآمد گازپروم را ۷۰ درصد افزایش داد

گرانی گاز درآمد گازپروم را ۷۰ درصد افزایش داد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز درآمد خالص سه ماهه سوم شرکت گازپروم به دنبال افزایش بی سابقه قیمت گاز در بحبوحه وخیم شدن بحران انرژی اروپا، به بالاترین رکورد همه زمان ها رسید.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، درآمد خالص گازپروم به ۵۸۱.۸ میلیارد روبل (۷.۸ میلیارد دلار) در مقایسه با ضرر خالص در مدت مشابه سال قبل افزوده شد و بهتر ازمیانگین برآوردها بود. درآمد گازپروم ۷۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزوده شد و به ۲.۳۷ تریلیون روبل رسید.

ارزش سهام گازپروم در معاملات مسکو حداکثر ۳.۶ درصد افزوده شد و آخرین بار با ۲.۷ درصد افزایش، ۳۳۶.۰۴ روبل بود.

گازپروم که بزرگترین تولیدکننده گاز جهان است، از افزایش تاریخی قیمت گاز همزمان با کمبود عرضه در اروپا که بزرگترین بازار صادراتی این شرکت بوده و همچنان وخامت بیشتری پیدا می کند، بهره برده است. صادرات گاز روسیه به اروپا به سبب اولویت داشتن پر کردن مخازن داخلی، محدود شده است. این امر رقابت شدید اروپا با آسیا برای محموله های گاز طبیعی مایع (LNG) را به همراه داشته است. اروپا در حالی به استقبال فصل سرما رفت که سطح گاز در تاسیسات ذخیره سازی این منطقه در پایین ترین رکورد چند سال گذشته قرار دارد.

اگرچه قیمت گاز در اروپا در سه ماهه سوم سال جاری بیشتر از دو برابر بالا رفته است، درآمدهای گازپروم به حدی که در دوره سه ماهه قبلی تحت تأثیر قراردادهای عرضه بلندمدت صعود کرده بود، افزایش نیافت. به قول تحلیل گران شرکت بی سی اس گلوبال مارکتس، با این وجود این شرکت در راه عملکرد مالی قوی تری در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ و سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ قرار دارد.

ارزش سهام گازپروم طی ماه گذشته در بحبوحه ابهامات درباره زمان تایید پروژه خط لوله گازی نورد استریم ۲ کاهش پیدا کرد. این خط لوله که مقرر است سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز از راه دریای بالتیک مستقیما به اروپا ارسال نماید، ریسکهای ترانزیت این شرکت را کاهش داده و به روسیه اجازه می دهد حجم گازی که به اتحادیه اروپا ارسال می کند را در صورت ضرورت افزایش دهد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، عملکرد مالی قوی گازپروم در سه ماهه نشان دهنده این است که این تولیدکننده بالاترین سود سهام تاریخ خویش را به سهامدارانش پرداخت می کند.
1400/09/08
22:05:54
5.0 / 5
256
تگهای خبر: انرژی , تولید , صادرات , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز