کمبود عرضه نفت تا چه حد جدی است؟

کمبود عرضه نفت تا چه حد جدی است؟ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز با تداوم افت ظرفیت مازاد تولید، دنیا امکان دارد بزودی با کمبود عرضه نفت روبرو شود.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، کمبود تأمین گاز در اروپا ماه هاست که ادامه دارد و این قاره همچنان برای تأمین انرژی کافی برای نیازهای زمستانی خود به سختی تقلا می کند. اما امکان دارد کمبود انرژی بدتری در انتظار دنیا باشد و آن هم کمبود نفت خواهد بود. نشانه هایی وجود دارد که نمی توان نادیده گرفت: ظرفیت مازاد تولید اوپک رو به کاهش است و اکتشافات جدید به نرخ تاریخی پایینی نزول کرده اند و بانک ها به علت ملاحظات محیط زیستی و اقلیمی به صورت فزاینده علاقه ای به همکاری با صنعت نفت و گاز ندارند. در این بین ابرغولهای نفتی هم تولیدشان را محدود کرده و به توسعه کسب و کار کم آلاینده متمرکز شده اند.

بحران ظرفیت تولید نفت

آژانس بین المللی انرژی در گزارش بازار نفت اکتبر ۲۰۲۱ اعلام نمود کاهش ظرفیت مازاد تولید جهانی، منعکس کننده احتیاج به سرمایه گذاریهای بیشتر برای تأمین تقاضا در آینده است. اوپک تولیدش را برای تسهیل محدودیت عرضه افزایش داده و ظرفیت مازاد تولید این گروه به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد نمود و احیانا تا سه ماهه چهارم سال جاری به چهار میلیون بشکه در روز می رسد. این نرخ بیشتر از نصف نرخ ۹ میلیون بشکه در روز ظرفیت مازاد تولید در ابتدای سال ۲۰۲۱ است.

ظرفیت مازاد تولید شاخص مهم انعطاف پذیری تولید در دنیای نفت می باشد. آژانس بین المللی انرژی ظرفیت مازاد تولید را بعنوان تولیدی تعریف می کند که می تواند ظرف مدت ۹۰ روز راه اندازی شود و برای یک دوره طولانی ادامه پیدا کند. وزارت انرژی آمریکا ظرفیت مازاد تولید را بعنوان تولیدی تعریف می کند که می تواند ظرف مدت ۳۰ روز مورد بهره برداری قرار گیرد و به مدت ۹۰ روز ادامه پیدا کند. طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ظرفیت مازاد تولید اوپک تا آخر سال امکان دارد به ۵.۱۱ میلیون بشکه در روز نزول کند.

به نظر نمی رسد آژانس بین المللی انرژی مطمئن باشد چه می خواهد: سرمایه گذاریهای بیشتر در نفت یا سرمایه گذاریهای بیشتر در انرژی تجدیدپذیر. این آژانس سال قبل در موارد مختلف خواهان هر دو سرمایه گذاری شده بود. اما بر اساس تحولات قیمت نفت، به نظر می آید افت ظرفیت مازاد تولید اوپک با وجود تغییر برنامه ریزی شده به سمت انرژی کم کربن، مایه نگرانی است. آنچه نگرانی مذکور را تشدید می کند این حقیقت است که برخی از اعضای اوپک پلاس به نهایت توانایی خود برای افزایش تولید رسیده اند و روسیه در بین آنهاست. روسیه که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان دنیاست، بازگشت به سطح تولید قبل از شیوع پاندمی را دشوار یافته است. این به معنای آن است که اگر روند رشد تقاضا با نرخ فعلی ادامه پیدا کند، عرضه امکان دارد نتواند به سرعت پاسخگوی تقاضای بالاتر باشد.

ضرورت اکتشافات نفتی جدید

شرکت مشاوره انرژی نروژی در گزارش دسامبر خود اعلام نموده بود اکتشافات نفت و گاز جدید امکان دارد به پایینترین حد در ۷۲ سال قبل سقوط کنند. منابع تازه اکتشاف شده سال قبل به معادل حدود ۴.۷ میلیارد بشکه نفت رسیدند که کمتر از معادل ۱۲.۵ میلیارد بشکه کشف شده در اولین سال شیوع پاندمی بود.

همزمان، ابرغولهای انرژی اروپایی تحت فشار سهامداران، کنشگران و دولتها، عامدانه تولید نفت خویش را مطابق با استراتژی حرکت به سمت انرژی تجدیدپذیر کم می کنند. ازاین رو از یک سو پول کمتری برای تولید جدید هزینه می شود و از طرفی کاهش عمدی تولید فعلی وجود دارد.

سطح اندک اکتشافات به معنای آن است که نرخ جایگزینی ذخایر هم کاهش پیدا کرده و نرخ اندک جایگزینی ذخایر در صنعت نفت و گاز، خبر بدی برای عرضه آتی است. عربستان سعودی سال میلادی گذشته اخطار داد سرمایه گذاری اندک در تولید نفت می تواند به بحران انرژی منجر شود اما از آنجائیکه همه انتظار داشتند عربستان سعودی چنین حرفی بزند، این اخطار توجه چندانی جلب کرد. و حتی اگر توجهی هم می شد، افزایش نرخ اکتشافات نفتی جدید به سادگی گذشته نیست.

مواجه بانک ها با هجوم سرمایه گذاران زیست محیطی، اجتماعی و حکومتی (ESG)

ظهور سرمایه گذاران ESG در صنعت مالی توجهات زیادی را جلب کرده است. بازدهی سرمایه گذاری همچنان اولویت اصلی سرمایه گذاران است اما دیگر اولویت نهایی نیست. این روزها سرمایه گذاران می خواهند بدانند که پول آنها به شکل مسئولانه و به شیوه مثبت برای زمین مورد استفاده قرار می گیرد. این به معنای آن است که آنها به میزان فزاینده ای تمایلی ندارند پولشان در صنعت نفت هزینه شود.

به دلیل همین روند، بانک ها و مدیران در استراتژیهای کسب و کار خود بازنگری می کنند. مدیران سرمایه مشتریان خویش را ملزم می کنند متعهد شوند انتشار آلایندگی را کم می کنند در غیر این صورت از تأمین سرمایه برای آنها خودداری می کنند. بانک ها حاضر نیستند به صنعت نفت وام دهند و تهدید می کنند مشتریانی که دی اکسید کربن زیادی منتشر می کنند را کنار بگذارند. فقط فشار سرمایه گذاران نیست که وام دهندگان را به واکنش واداشته است. رگولاتورها هم نسبت به بانک ها سخت گیری کرده و آنها را ملزم می کنند به ارزیابی ریسک جدید بر اساس سناریوهای تغییرات اقلیمی بپردازند و بر مبنای آن الزامات سرمایه را سخت گیرانه کنند. برای اجتناب از فشارهای رگولاتوری، وام دهندگان وام دهی به صنعت نفت و گاز را کم می کنند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در این بین به نظر می آید تقاضا برای نفت از هر زمان دیگری مطلوبتر است و پیش بینیهای قیمت نفت به پتانسیل صعودی قوی اشاره دارند.
1400/10/26
12:47:38
5.0 / 5
543
تگهای خبر: ارزیابی , انرژی , اوپك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز