عربستان افت تولید کشورهای دیگر را جبران نمی کند

عربستان افت تولید کشورهای دیگر را جبران نمی کند شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار نمود کشورش قصد ندارد فراتر از سهمیه تولیدی که تحت توافق اوپک پلاس دارد، نفت تولید نماید تا کمبود عرضه اعضای دیگر این گروه را جبران کند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، اوپک و ۱۰ تولیدکننده متحد این گروه با افزایش تولید ماهانه به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز، امیدوارند تولیدشان را تا اواخر سال ۲۰۲۲ به سطح قبل از پاندمی احیا کنند اما همه اعضای این گروه احیانا نتوانند تولیدشان را بیشتر از این بالا برند و به حداکثر سطح تولیدشان نزدیک شده اند.

این وضع تردیدهایی را درباره توانایی اوپک پلاس برای تأمین کافی نفت برانگیخته و سبب شده است درباره اعضای دیگر گروه مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی که ظرفیت مازاد تولید کافی دارند گمانه زنیهایی مطرح شود که شاید این تولیدکنندگان لازم باشد مداخله کرده و عرضه کمتر تولیدکنندگان دیگر را جبران کنند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در حاشیه کنفرانس دوبی به پلاتس اظهار داشت: ما یک توافق اوپک پلاس داریم و من باید به توافق با همکاران و دوستانم احترام بگذارم.

با این حال سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی در این کنفرانس اظهار داشت: اوپک پلاس باید اطمینان حاصل کند که عرضه در بازار محدود نمی گردد تا قیمتهای باثبات حفظ شوند. کشورهای اوپک پلاس تأمین کننده مطمئن هیدروکربنها مانده اند و هنگامی که کشورهایی که سابق بر این تأمین کننده بزرگ بودند به علل افت طبیعی قادر به تأمین کافی نیستند، نیاز جهان را تأمین می کنند.

پلاتس برآورد می کند ۱۹ عضو اوپک پلاس که در توافق نفتی این گروه مشارکت دارند، حدود ۶۲۰ هزار بشکه در روز پایینتر از سهمیه تصویب شده در دسامبر نفت تولید کردند. تاب آوری تقاضای جهانی در مقابل شیوع واریانت اُمیکرون هم سبب شده است تحلیل گران پیشبینی کنند قیمتهای نفت در سال ۲۰۲۲ به ۱۰۰ دلار در هر بشکه یا بالاتر از آن می رسد و نگرانیهای سیاست گذاران نسبت به تشدید تورم و متاثر شدن روند احیای اقتصادی از رکود ناشی از پاندمی را تشدید می کند. نفت برنت طی ماه گذشته بیشتر از ۲۷ درصد رشد کرده و تا ۱۷ ژانویه به ۸۷ دلار و ۷۲ سنت در هر بشکه رسید.

وزیران اوپک پلاس دوم فوریه برای تصمیم گیری درباره سطح تولید مارس دیدار می کنند.

شاهزاده عبدالعزیز در پاسخ به پرسشی درباره تولید پایینتر از اهداف تصویب شده اعضای اوپک پلاس اظهار داشت: نگرانی در واژه من نیست.

وی پیش تر اظهارات مشابهی را در مقابل خبرنگارانی داشت که از وی دیدگاهش درباره قیمتهای فعلی نفت را جویا شده بودند اما سخنگوی وزارت انرژی عربستان بعدا به پلاتس اظهار داشت: شاهزاده عبدالعزیز درباره تفکر خود به صورت کلی صحبت کرده است.

مقامات در آمریکا که بزرگترین مصرف کننده نفت جهان است، اظهار کرده اند قیمتهای انرژی را زیر نظر دارند و با مقامات اوپک پلاس قبل از چند دیدار گذشته این گروه مذاکراتی داشته اند و پیش از این از این گروه تولیدکننده خواسته اند نفت بیشتری تولید کنند.

بر اساس گزارش پلاتس، شاهزاده عبدالعزیز حاضر نشد درباره مذاکرات اخیر با مقامات آمریکایی درباره حجم تولید نفت صحبت کند و به خبرنگاران اظهار داشت: این موضوعی است که بین خودمان می ماند.

منبع:

1400/10/28
16:54:57
5.0 / 5
314
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز