با امضای یك توافق

شبکه برق عراق به عربستان متصل می شود

شبکه برق عراق به عربستان متصل می شود خبرگزاری نفت و گاز: عربستان سعودی و عراق تفاهمنامه ای را برای اتصال شبکه های برقشان امضا کردند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در مراسم آنلاین امضای این تفاهمنامه اظهار داشت: عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است، می خواهد به سرمایه گذاری بهینه در اتصال برق با عراق برسد.

عادل کریم، وزیر برق عراق اعلام نمود این اتصال در مدت دو سال تکمیل خواهد شد با این وجود جزئیات نحوه اتصال این شبکه ها یا میزان برقی که به عراق وارد خواهد شد، منتشر نشد.

اتصال شبکه های برق منطقه ای مدتها در برنامه تولیدکنندگان نفت مختلف در منطقه خلیج فارس بوده است. شورای همکاری خلیج فارس که متشکل از شش کشور است، سازمان ویژه اتصال بین شبکه ای دارد تا ثبات شبکه های برق منطقه ای را تضمین کند. بغداد که دومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک است و اردن که با کمبود نیرو روبروست، سرگرم مذاکراتی برای پیوستن به شبکه برق شورای همکاری خلیج فارس بوده اند.

شاهزاده عبدالعزیز اظهار داشت: متصل کردن عراق به شبکه برق منطقه ای بعد از مطالعاتی انجام می گیرد که نشان داد این اتصال فرصتهای امیدبخشی میان دو کشور فراهم می آورد.

عراق از جانب آمریکا برای قطع وابستگی به واردات برق و گاز از ایران تحت فشار قرار دارد. علیرغم این که آمریکا از سال ۲۰۱۸ صادرات انرژی ایران را هدف تحریم قرار داد اما با صدور معافیتهایی، به عراق اجازه داد به واردات از ایران ادامه دهد اما اخطار داد اگر عراق در یافتن منابع دیگر سوخت و برق پیشرفتی نداشته باشد، این معافیتها را خاتمه خواهد داد.

شبکه برق عراق بعد از سالها جنگ که نابودی زیرساخت حیاتی را به دنبال داشته است، ضعیف مانده و عرضه متناوب گاز و برق از جانب ایران به کمبود گسترده برق در عراق بخصوص در ماه های داغ تابستان منجر گردیده است. قطعی های برق بارها سبب اعتراضات گسترده عراقی ها و در مواردی مسدود شدن راه های دسترسی به میادین نفتی از جانب آنها شده است. عراق برای جذب شرکتهای چند ملیتی مانند زیمنس آلمان و جنرال الکتریک آمریکا برای بازسازی زیرساخت ویران شده این کشور کوشیده است.

بر اساس گزارش پلاتس، عراق همینطور سرمایه گذاری از صادرکنندگان نفت منطقه مانند امارات متحده عربی در نیروگاههای مرسوم و یک پروژه خورشیدی را جذب کرده است.
1400/11/07
11:20:34
5.0 / 5
319
تگهای خبر: انرژی , اوپك , برق , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز