نمایندگان اوپك پلاس پیش بینی كردند

تصویب افزایش تولید اوپک پلاس در جلسه هفته آتی

تصویب افزایش تولید اوپک پلاس در جلسه هفته آتی نمایندگان اوپک پلاس پیش بینی کردند که تولیدکنندگان این گروه به برنامه خود پایبند می مانند و هفته آتی یک دور دیگر افزایش تولید را برای تامین تقاضای رو به رشد تصویب کنند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، نمایندگان اوپک پلاس که مایل نبودند نامشان فاش شود، اظهار کردند: این گروه که در راس آن عربستان سعودی و روسیه قرار دارند، احیانا افزایش تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز را برای مارس تصویب می کنند. این ائتلاف به برنامه خود برای افزایش تدریجی تولید ماهانه که از ژوییه تصویب گردید، پایبند مانده است.

مشخص نیست آیا اوپک پلاس قادر خواهد بود به حجم عرضه به بازار اضافه کند یا خیر. احیای تولیدی که در دوران اوج پاندمی متوقف شده بود، با محدودیت ظرفیت تولید روبه رو شده است و خیلی از اعضای اوپک پلاس به دلایلی همچون عدم سرمایه گذاری و ناآرامی های داخلی نتوانستند اهداف تولید را محقق کنند. کشورهای اوپک پلاس ماه میلادی گذشته موفق شدند تنها دو سوم از افزایش تولید تصویب شده را محقق کنند و نیجریه، آنگولا و روسیه پایین تر از سهمیه تصویب شده، نفت تولید کردند.

با بهبود مصرف جهانی نفت و بازگشت آن به سطح قبل از شیوع پاندمی ویروس کرونا، افزایش کندتر تولید اوپک پلاس به صعود قیمتها به مرز ۹۰ دلار در هر بشکه در معاملات بازار لندن نقش داشته است. افزایش قیمتها مشکلات کشورهای مصرف کننده را با افزایش هزینه های و تشدید فشارهای تورمی مضاعف کرده است. جو بایدن، رییس جمهور آمریکا تلاش نموده است قیمت سوخت را کنترل کند اما موفقیت چندانی نداشته و این مسئله در انتخابات میان دوره ای برای وی مشکل آفرین می شود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، نشست وزیران اوپک پلاس برای تصمیم گیری درباره سیاست تولید مارس، دوم فوریه انجام می شود. این گروه از اوت هر ماه افزایش تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز را تصویب کرده است.

با این حال مفسرین می گویند اوپک پلاس از اوت نتوانسته است هر ماه طبق وعده تولیدش را به این میزان افزایش دهد و تولید گروهی این تولیدکنندگان پایین تر بوده که موجب محدود شدن عرضه در بازار شده است. حتی برخی از مقامات اوپک اذعان کرده اند که این گروه برای افزایش عرضه به سختی تلاش می کند و ممکنست قیمتها به ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کنند.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه ژانویه اعلام نمود عرضه جهانی نفت در دسامبر به سبب اختلال عرضه در لیبی و اکوادور و افزایش کمتر از میزان برنامه ریزی شده اوپک پلاس، تنها ۱۳۰ هزار بشکه در روز رشد کرد و به ۹۸.۶ میلیون بشکه در روز رسید.

تولید اوپک پلاس ماه میلادی گذشته ۲۵۰ هزار بشکه در روز افزوده شد که بسیار پایین تر از میزان تصویب شده بود و به سبب تولید پایین تر در نیجریه، آنگولا و مالزی ۷۹۰ هزار بشکه در روز کمتر از هدف تولید این گروه بود. برای اولین بار از زمان اجرای محدودیت عرضه در ماه مه سال ۲۰۲۰، روسیه پایین تر از سهمیه خود نفت تولید کرد.
1400/11/08
20:18:55
5.0 / 5
404
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز