بحران در دشت های زرندیه

بحران در دشت های زرندیه به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مرکزی مدیر امور منابع آب شهرستان زرندیه اظهار داشت: اضافه برداشت از منابع آبی زیرزمینی باعث شده است که دشت های این شهرستان در وضعیت بحرانی و قرمز قرار گیرند.جمال محمدی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: شهرستان زرندیه با تشدید خشکسالی در چند سال قبل بیش از ۳۵ میلیون مترمکعب کسری حجم مخزن سالیانه دارد و متاسفانه با وجود تمام کوشش های صورت گرفته جهت مجاب کردن بهره برداران به بهره برداری مجاز، اما همچنان برخی بهره برداران از منابع آب زیرزمینی در شهرستان زرندیه، اضافه برداشت دارند.

وی با اعلان اینکه سالانه حدود ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب در دشت زرندیه استحصال می شود، اضافه کرد: با ادامه روند خشکسالی در سالهای اخیر، سطح آب سفره های زیرزمینی در دشت های این شهرستان سالانه حدود ۸۰ سانتیمتر افت کرده است.

محمدی اضافه کرد: بنا بر اعلام وزارت نیرو، از دهه ۴۰ محدوده مطالعاتی دشت زرندیه ممنوعه اعلام شده و هر پنج سال یک دفعه مورد بررسی قرار گرفته است و آخرین بار در سال ۹۶ این ممنوعیت شامل ممنوعیت حفر چاه جدید عمیق، نیمه عمیق، راه اندازی قنات یا هرگونه افزایش بهره برداری، به مدت پنج سال تمدید و اطلاع رسانی شد، اما در برخورد با بحران کم آبی در زرندیه باید سازوکار جدی تری اتخاذ نمود.

مدیر امور منابع آب شهرستان زرندیه در بخش دیگری از این گفت و گو به میزان بارش های سال آبی جاری اشاره نمود و با اعلان اینکه چهار ایستگاه هواشناسی در شهر رازقان و روستاهای، چناقچی، کریم آباد و پیک وجود دارد، اظهار داشت: از شروع سال آبی جاری (ابتدای مهرماه ۱۴۰۰) تا حالا در روستای پیک ۱۰۴ میلیمتر باران باریده در صورتیکه در زمان مشابه سال قبل این میزان ۱۲۷ میلیمتر بوده است.

وی با اشاره به این که ایستگاه شاخص زرندیه روستای کریم آباد است و میزان بارش ها امسال نسبت به سال قبل در این ایستگاه ۳۱ درصد کاهش داشته است، اضافه کرد: در ایستگاه کریم آباد امسال ۸۴ میلیمتر و در سال قبل ۱۲۳ میلیمتر، در رازقان امسال۱۲۹ میلیمتر و سال قبل ۱۳۲ میلیمتر و در روستای چناقچی امسال ۲۰۴ میلیمتر و سال قبل ۱۴۰ میلیمتر باران ثبت شده است.

او اشاره کرد: از شروع دهه ۶۰ تا حالا بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب کسری در مخازن آبی شهرستان وجود آمده است. در صورت رعایت برداشت آب از این آبخوان در حد مجاز و به شرط بارندگی های فراوان و با فرض این که بتوان سالیانه ۳۰ میلیون متر مکعب به حجم مخزن اضافه کرد ۴۰ سال طول خواهد کشید تا آبخوان دشت زرندیه به حالت اولیه برگردد.

این مقام مسئول در امور منابع آب زرندیه بر استمرار اجرای طرح تعادل بخشی در دشت بحرانی زرندیه اصرار کرد و اضافه کرد: مردم همچنان باید در مصرف آب صرفه جویی کنند و کشاورزان نیز با خاموش کردن چاه های آب کشاورزی در فصول بارندگی و نیز تجهیز مزارع و باغات به سیستم آبیاری نوین و پرهیز از کشت محصولات با نیاز آبی بالا ادامه کسری آب را کاهش دهند.

وی بیان کرد: در اجرای طرح تعادل بخشی آب در این شهرستان برای هشتمین سال پی در پی طرح خاموشی چاه های آب کشاورزی به مدت ۲.۵ ماه از ۱۵ آذرماه تا ۳۰ بهمن ماه در زمینه زراعت و در باغات بخش مرکزی نیز از ۱۵ آبانماه تا ۱۵ آذرماه و در مرحله دوم از ۱۵ اسفندماه تا ۳۰ فروردین ماه سال بعد و همین طور در باغات پسته منطقه سلطان احمدلو از اول آذرماه تا ۱۰ دیماه و در مرحله دوم از ۲۵ اسفندماه تا ۳۰ فروردین ماه سال بعد با تصویب شورای صیانت از منابع آب، بمنظور ذخیره سازی آب منابع زیرزمینی درحال اجراست.

وی با اشاره به این که حد مجاز بهره برداری از چاه های کشاورزی در دشت زرندیه ۴۰۰۰ ساعت در سال است، اظهار داشت: طرح خاموشی ۲.۵ ماهه چاه های کشاورزی در فصل سرد سال فقط قسمتی از برنامه رعایت ساعات کارکرد چاه هاست و کشاورزان می بایست در بقیه ماه های سال برنامه ریزی و مدیریت کنند تا بهره برداری حداکثر ۴۰۰۰ ساعت رعایت شود.

محمدی اظهار داشت: باتوجه به عدم وجود چاه بدون مجوز کشاورزی در شهرستان زرندیه، اضافه برداشت از منابع آبی زیرزمینی باعث شده است که دشت های این شهرستان در وضعیت بحرانی و قرمز قرار گیرند.

او نصب کنتور هوشمند را همچون با اهمیت ترین اقدامات کنترلی برای مدیریت منابع آبی زیرزمینی دانست و اضافه کرد: با تکمیل طرح هوشمندسازی چاه های آب کشاورزی می توان میزان برداشت ها را بر طبق پروانه بهره برداری کنترل کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: از شروع سال آبی جاری تا حالا روان آب لازم برای تغذیه آبخوان بوسیله حوضچه تغذیه مصنوعی وجود نداشته و تا حالا ورودی آن صفر بوده است که امیدواریم در فصل بهار شاهد دبی ورودی خوبی باشیم. در بخش خرقان خوشبختانه هم اکنون سد روستای علیشار با حجم ۴۰۰ هزار متر مکعب درحال سرریز است و به سد روستای ورامه در پائین دست می ریزد.

منبع:

1400/11/13
22:44:59
5.0 / 5
710
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز