سودگیری بازار مانع صعود قیمت نفت شد

سودگیری بازار مانع صعود قیمت نفت شد خبرگزاری نفت و گاز: قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی که سرمایه گذاران به سودگیری از افزایش روز گذشته قیمتها پرداختند و تحت تأثیر افت بازارهای سهام، کاهش پیدا کرد اما نگرانیها نسبت به بحران پیرامون اوکراین، کاهش بیشتر قیمتها را محدود کرد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۴۴ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش، به ۹۶ دلار و چهار سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه دو دلار و چهار سنت افزایش داشت.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۵۲ سنت معادل ۰.۵ درصد افزایش، به ۹۴ دلار و ۹۴ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز گذشته با دو دلار و ۳۶ سنت افزایش بسته شده بود.

هر دو شاخص روز دوشنبه به بالاترین رکورد از سپتامبر سال ۲۰۱۴ صعود کردند و نفت برنت به ۹۶ دلار و ۷۸ سنت و وست تگزاس اینترمدیت به ۹۵ دلار و ۸۲ سنت رسیده بود.

روسیه یکی بزرگترین تولیدکنندگان نفت و گاز در جهان است و نگرانیها از حمله نظامی روسیه به اوکراین سبب شده است قیمت نفت به سمت ۱۰۰ دلار در هر بشکه پیشروی کند که از سال ۲۰۱۴ دیده نشده است.

تسویوشی یوئنو، اقتصاددان ارشد موسسه تحقیقاتی NLI اظهار نمود: سودگیری بازار را تحت تأثیر قرار داد و همزمان اخبار بنیادین جدید چندانی وجود ندارد و نگرانیها نسبت به وضعیت اوکراین بدون تغییر مانده است. سرمایه گذاران در بحبوحه ابهامات نسبت به منازعات میان اوکراین و مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا، در وضعیت انتظار و مشاهده قرار گرفته اند.

هیرویوکی کیکوکاوا، مدیرکل تحقیقات شرکت نیسان سکیوریتیز پیشبینی کرد: بازارهای نفت در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای ایران یا سقوط بیشتر بازارهای سهام جهانی در بحبوحه نگرانیها نسبت به تورم و سیاست پولی بانک های مرکزی، امکان دارد شاهد اصلاح قیمت واقعی باشند.

بازارهای سهام آسیا روز سه شنبه که سرمایه گذاران نگران نتایج احتمالی تهاجم روسیه به اوکراین بودند، سقوط کردند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین از مردم این کشور خواست در ۱۶ فوریه که بعضی از رسانه های غربی آنرا تاریخ احتمالی آغاز حمله نظامی روسیه اعلام نموده اند، پرچم اوکراین را بر فراز ساختمانها آویخته و سرود ملی را بخوانند.

در این بین، آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود به محدودتر شدن عرضه در بازار جهانی نفت در مقایسه با برآورد قبلی این سازمان اشاره نمود.

بر اساس گزارش رویترز، بانک آمریکایی جی پی مورگان پیش بینی نمود تولید پایینتر از سطح هدف گذاری اوپک پلاس و ظرفیت مازاد تولید اندک، احیانا عرضه در بازار نفت را محدود نگه داشته و امکان دارد سبب شود قیمتها تا سه ماهه دوم سال جاری به ۱۲۵ دلار در هر بشکه صعود کنند.

منبع:

1400/11/27
19:42:12
5.0 / 5
514
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز