در پاسخ به خبرگزاری نفت و گاز؛

خودروسازان داخلی: آماده رقابت با خودرو های وارداتی در بازار ایران هستیم

خودروسازان داخلی: آماده رقابت با خودرو های وارداتی در بازار ایران هستیم مدیران عامل شرکتهای ایران خودرو و سایپا در واکنش به آزادسازی واردات خودرو های خارجی به کشور، اعلام نمودند که از این تصمیم استقبال می کنند و آماده رقابت با انواع خارجی در بازارهای داخلی هستند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از خبرگزاری ایرنا، «مهدی خطیبی» مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو که به اتفاق همتای خود در شرکت سایپا روز چهارشنبه برای امضای توافقنامه ای با عنوان «اتحاد استراتژیک» در زمینه همکاریهای تحقیقاتی، تولیدی و امدادی به میزبانی شرکت خودروسازی بن رو ساوه حضور یافت، در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص رویکرد و واکنش این خودروسازان نسبت به واردات خودرو های خارجی، عنوان کرد: ما (مدیران عامل ایران خودرو و سایپا) بارها اعلام نموده ایم که از واردات خودرو های خارجی و رقابت با آنها استقبال می نماییم.
وی اضافه کرد: در همین راستا و از چهار ماه پیش که مدیریت جدید ۲ شرکت اصلی خودروسازی داخلی فعالیت خویش را شروع کرده اند، ارتقای کمی و کیفی محصولات هم ملموس است و امیدواریم اقدام دولت در خصوص آزادسازی واردات خودرو سبب تنظیم بازار و تعادل قیمت ها در بازارهای داخلی شود.
به گفته خطیبی، امروز توافقنامه اتحاد استراتژیک در زمینه های مختلف تولیدی، بازرگانی، طراحی و تحقیقاتی میان ایران خودرو و سایپا به امضا رسید و مرحله جدی و عملیاتی آن انجام شد.
وی همینطور توافق برای عرضه خدمات امدادی توسط شرکتهای سایپا و ایران خودرو به شهروندان را قسمتی دیگر از این اتحاد استراتژیک عنوان نمود و واگذاری ۱۰ هزار دستگاه موتور به شرکت سایپا برای تولید خودروی شاهین را موردی دیگر از این توافق بیان کرد تا شاهد تولید خودروی مشترک اقتصادی از جانب هر ۲ خودروساز باشیم.
مدیرعامل شرکت سایپا هم در این خصوص عنوان کرد: از همان آغاز طرح مسئله آزاد شدن واردات خودرو های خارجی در صدا و سیما اعلام کردم که هر ۲ خودروساز داخلی در این حوزه هیچ گونه منعی ندارند.
«محمدعلی تیموری» در عین حال این نکته را خاطرنشان کرد که در سال های اخیر قیمت گذاری برای هر نوع خودروی خارجی که به کشور وارد می شد، مبنایی نداشت و با هر قیمتی وارد و عرضه می شد اما در مورد سایپا و ایران خودرو همواره قیمت گذاری وجود داشته است.
وی اظهار داشت: در برنامه جدیدی که طراحی شده تولید روزانه یک هزار و ۵۰۰ دستگاه خودروی کوئیک و ۳۵۰ دستگاه خودروی شاهین هدفگذاری شده است که در ۲ ماه نخست برنامه، این امر محقق شد.
به گفته او، محصولات قبلی که پیش فروش شده است در برنامه تولید قرار دارد اما در برنامه های آینده فروش و پیش فروش تمرکز خودروسازان بر فروش خودرو های اقتصادی به مصرف کنندگان قرار دارد.
وی اظهار نمود: با شعار تولید اقتصادی با عنایت به محدودیت منابع در چهار ماه اخیر فعالیتهای جدیدی در شرکت سایپا شروع شده است و هر ۲ خودروساز اصلی کشور با عنایت به در اختیار داشتن منابع عظیم در سرتاسر کشور با هدف افزایش کیفیت و کاهش قیمت مبادرت به اجرای این برنامه نموده اند و اتحاد استراتژیک که بیشتر از ۱۷ سال است در جهان میان خودروسازان اجرایی شده است را کلید زدیم.
تیموری ابراز امیدواری کرد که در حوزه قوای محرکه و خدمات بعد از فروش و امدادخودرو با برنامه تولید مشترک خودرو اقتصادی گام های موثری میان ایران خودرو و سایپا برداشته شود.
مدیرعامل شرکت سایپا در مورد تولیدات جدید این شرکت، اظهار داشت: کار تولید خودروی هایما اس ۸ تا ۲ ماه آینده نهایی و روانه بازار می شود و خودرو های آریا اواخر سال جاری و خودروی اطلس در سه ماهه نخست سال آینده به تولید می رسند.
وی اظهار داشت: بر روی نوعی از خودروی عمومی ون درحال فعالیت و تحقیقات هستیم که امیدواریم در ۶ ماه نخست سال جاری نهایی شود چونکه این نوع خودرو کاملا اقتصادی بوده و از نظر قیمتی هم معادل یک سوم قیمت خودرو های وارداتی از چین است و در ۶ ماه دوم سال هم به سمت تجاری سازی این خودرو گام بر می داریم چونکه در ۱۰ سال گذشته هیچ خودروی عمومی جدیدی به بازار ارائه نشده است و تمام ون هایی که در سطح کشور تردد می کنند متعلق به دهه ۸۰ است.
مدیران عامل شرکتهای ایران خودرو و سایپا که از چهار ماه پیش کمیته همکاریهای مشترک را راه اندازی کرده بودند، امروز توافقنامه اتحاد استراتژیک با هدف هم افزایی و انجام فعالیتهای مشارکتی به جای رقابتی را در شرکت "بن رو" ساوه امضا کردند.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از خبرگزاری ایرنا، در آیین امضای توافقنامه اتحاد استراتژیک میان خودروسازان مطرح کشور که روز چهارشنبه با حضور مدیران عامل این شرکت ها در محل شرکت خودروسازی بن رو از زیرمجموعه های سایپا برگزار شد، هدف از این توافق، همکاری در زمینه توسعه همکاریهای مشترک برای تولید موتور و گیربکس، استفاده از ظرفیت های مشترک خدمات امدادی، تحقق شعار سال و همینطور پیاده سازی سیاست های وزارت صمت در خصوص استفاده از ظرفیت های موجود و تقویت شاخصهای بهره وری و مقیاس تولید اعلام گردید.
امضای توافقنامه اتحاد استراتژیک میان ایران خودرو و سایپا در شرکت بُن رو ساوهمنبع:

1401/03/05
16:29:16
5.0 / 5
267
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز